Porumb urias (dinte de cal)

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel, mihai florescu, ticu, danr

Autor Mesaj

Mesajde papadia777 » 26 Oct 2011 15:54

Si pt. toti contestatarii celor spuse de mine referitor la fire, monturi etc povestesc cate ceva:
- un batran care baga pripoane de f. mult timp pe Jiu mi-a spus " tatae, somnul te simte si cand fumezi pe mal" . Omul observa de-a lungul timpului
cand se ducea dimineata sa controleze pripoanele ca " creaca de care era legat priponul cu somn in el incepea sa se miste NUMAI IN MOMENTUL IN CARE SE APROPIA chiar si de la 25-30m
- un bun pescar de Dunare mi-a zis "daca arunci 100 de boabe in balta si carligul cu un bob langa ele, pe cel cu carligul il ia ultimul"
Filmarile ulterioare ale celor de la KORDA au demonstrat in mare parte aceste lucruri. Asa se demonstreaza faptul ca selectia se face, in general, peste patul de nada sau cu o lanseta aruncata lateral, montura sa stea cat mai mult timp acolo( a fost o reteta de mamaliga prin AVP sau alta revista prin 2002-2003 folosita in DELTA de cineva care lasa lanseta pe aceiasi pozitie chiar si 48 ore, si care chiar facea selectie.Si Pt gurile rele, acea persoana folosea rod-pod si echipment,PE DUNARE, pe care eu personal nici in prezent nu mi-l permit.
papadia777
junior member

Mesajde Albert » 26 Oct 2011 17:13

Ai zis ca pui poze..si cu echipamentu' si cu cu aia de 20+...cand o faci pune si cateva cu monturile alea cu fir de par de 7cm si de 15..tare curios sunt cum arata.
Albert
senior member

Mesajde thunder » 26 Oct 2011 19:05

Sincer nu am mai vazut fir de par de 15 cm.. dar am vazut ceva asemanator intr-un clip. Pune-ti pauza la 0:04 in clipul urmator : http://www.youtube.com/watch?v=iGUXdbhuBo0
thunder
junior member

Mesajde DODO27 » 26 Oct 2011 19:22

thunder scrie:Sincer nu am mai vazut fir de par de 15 cm.. dar am vazut ceva asemanator intr-un clip. Pune-ti pauza la 0:04 in clipul urmator : http://www.youtube.com/watch?v=iGUXdbhuBo0

ceea ce ai vazut tu, sunt niste jumatati de bile trase probabil pe fir solubil langa bila de carlig.
nu mi se pare nimic exagerat!
Pestele care lupta impotriva curentului, moare electrocutat!
DODO27
member

Mesajde thunder » 26 Oct 2011 19:33

Saracu.. nu cred ca stie de saculetii solubili...hai sa-l anuntam ca s-au inventat intre timp.. pacat ca nu stiu franceza .. ca-i ziceam eu...
thunder
junior member

Mesajde papadia777 » 27 Oct 2011 23:23

[color=red][quote="mosharu'"][quote="Madalin007"]La Dan Mitranescu la magazin 5 lei borcanul ;-) .
Fir intins![/quote]

deh madaline, fiecare face reclama cui poate :mrgreen:[/quote][/color]

Folosesc Mulberry Florentine, si facand abstractie de faptul ca RH a fost primul pescar care a dat o importanta mare pescuitului cu seminte, EU am cele mai bune rezultate la ele
papadia777
junior member

Anterior

Înapoi la Nade si momeli