Boilies ieftine - pareri

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel, mihai florescu, ticu, danr

Autor Mesaj

Mesajde arnold_glodean » 11 Oct 2011 19:48

Klaus nu te supara te enervezi putin repede ( parerea mea )
Referitor la intrebarea ta ,nimeni nu iti va raspunde concret deoarece nu ai mentionat producatorul ( ar trebuii sa intrebi la magazin de cine sunt facute )
bile cu aroma de capsuni fac cam toti producatori de bile incepand de la Dynamite,Nash,Imperial,etc.....
Decat sa experimentezi cu niste bile no-name mai bine iti cumperi un kg de bile consacrate de la orice producator respectabil si cu siguranta nu iti vei irosi partida de 12h de pescuit pe facut experiente cu nu stiu eu ce fel de bile ( iarasi e parerea mea )
arnold_glodean
junior member

Mesajde klaus » 11 Oct 2011 19:54

In sfarsit..cineva cum trebuie. Era greu? Singurul raspuns pe care il asteptam.

Se poate inchide, stima.
klaus
new member

Mesajde Sharky » 12 Oct 2011 06:28

klaus scrie:Ma rog, daca nu m-am exprimat bine, nelamurirea nu era defapt ''Prind crap cu bilele x'', ci parerea voastra despre ele, ar merita sa incerc o partida cu ele sau nu, nu am tot timpul din lume pentru pescuit, deci nu nu imi permit sa irosesc o partida (12h) asa aiurea...sper ca ati inteles.

NU
Dan Petre aka Sharky
www.drcrap.ro
Carping Club
Sharky
member

Mesajde carpkiller » 12 Oct 2011 07:36

Asta asa ca sa mai auda de la cineva. ce o fi asa greu. pe ce planeta traiesti, dai un ban in plus, teoretic platesti firma dar si calitatea se aplica in orice domeniu. oricum in 12 ore ai toate sansele sa nu prinzi nimic ;-) :D :D :D :D :D pe cat de mult dai importanta bilelor maro pe atat de bine ar trebui sa-ti alegi si balta
carpkiller
veteran

Mesajde Albert » 12 Oct 2011 12:47

klaus scrie:ar merita sa incerc o partida cu ele sau nu,

DA
klaus scrie: nu am tot timpul din lume pentru pescuit, deci nu nu imi permit sa irosesc o partida (12h) asa aiurea....

..ei bine, la cum pui problema oricate ore ai aloca pentru "pescuit" le irosesti aiurea.
Asa ca raspunsul meu e
mergi 12 ore la pescuit, incerci bilele alea eftine, putine si maro apoi vi pe forum si te plangi ca n-ai prins nimic.Si ne intrebi de ce.
Bine, in loc de "bile eftine, putine si maro" poti sa pui orice momeala gen: porumb galben si mic, porumb verde si moale, etc.
Fir intins! :lol:
Albert
senior member

Mesajde klaus » 12 Oct 2011 18:19

Aha, deci daca nu stau cel putin 3 zile la o partida, nu are rost sa va inteleg pe voi =)) Bine baieti, m-ati lamurit total.
klaus
new member

Mesajde norisss » 12 Oct 2011 18:30

NU intelege gresit.Daca mergi la o balta cu densitate mare de peste, localizezi pestele si folosesti nada potrivita, ai sanse mari sa ai rezultate aproape imediate.
norisss
member

Mesajde klaus » 12 Oct 2011 19:08

V-am spus...nu e balta cu cel mai mult peste, dar nici cu cel mai putin. Este peste..asa pana in 5kg, mai mare nici nu am vazut, crapi intre 2-4 kg de obicei. Dimineata, pana pe la 09:00, sar o gramada la circa 80-120 m de mal, si ai trasaturi chiar bune, in jurul orelor 06:00 - 09:00, sigur si noaptea, insa nu este permis deocamdata. Dupa ora respectiva, nimic, pur si simplu nici-un crap...ori chestia cu nadirea e de vina, ori ''balta''..ori nu mai stiu ce sa zic. In rest caras se prinde bine, mai ales tura trecuta la batul de crap mi-a intrat un caras marisor.

Acum sa vad Duminica, am zis ca mai facem o partida de o zi, poate poate o sa am noroc de data aceasta, am luat si momitoare, si voi lua nada de la Benzar pt crap, nu stiu inca ce aroma ar fi mai potrivita pe acest sezon si pe apa rece.
klaus
new member

Mesajde carpkiller » 13 Oct 2011 02:20

Carasul o fi problema, dar asta este ipoteza optimista. Este mult caras si crapul nu apuca sa ajunga la momeala. si este o ipoteza destul de probabila. caz in care renunta la momitor si la porumb. boilies si plumb normal. se poate incerca si porumb, dar lasa distanta de la prima boaba pana la carlig putin mai mare 1,5 cm, un rig mai lung cu 4 boabe popup(artificial)+bob normal, primul sa fie popupul ca sa-ti mentina distanta intre carlig si prima boaba constanta. Poti incepe cu 2 boabe la 1,5 cm de carlig si vezi ce se intampla, tot caras un rig mai lung si baga 4 boabe, tot caras treci pe boilies.
Un boilies surprinzator este considerat techni spice de la nutrabaits, un boilies care chiar a facut multe surprize placute, multi il folosesc ca alternativa, atunci cand nu merge. o montura normala ca plumb nu cu momitot, 3-4 bilute intr-o plasa solubile faramate si/sau intregi.
Ia-ti techni spice, fara misto, o punga. dipuesti bine cu niste csl macar cateva pt rig si restul nadesti cu ele si le folosesti in plase solubile. nu te arunca la diametru 20 baga de 16. de ce nu incerci si cu lansetele care nu sunt de crap. poti baga si pe alea monturi clasice de crap si dc nu poti sa te lasi pe ele sa arunci tare, mai ales acum toamna pescuiesti pe langa stuf, pe langa maluri la apa mai mica. poti nadi si mai usor mai aproape. asta
carpkiller
veteran

Mesajde carpkiller » 13 Oct 2011 02:43

tot asa tre sa ai in vedere boiliesul, mai bine zis aroma. o aroma de fruct, ananas sau wintersecret. csl-ul este f bun ca lichid de rehidratare ca atitiv ca dip ca ce vrei tu, este lichiorul de porumb, atentie nu laptele de porumb. apa se raceste si nu strica sa folosesti un boilies aromatizat cu o aroma pe baza de alcool sau esteri. o aroma pe baza de alcool merge f bine intr-o apa mai rece. poti sti la un boilies ieftin pe care nu scrie nimic ce contine. Boiliesurile consacrate au fost intoarse pe toate partile :D ;-) mai gasesti inf. Dar toate lucrurile astea le gasesti deja scrise. Multi isi ruleaza singuri ca sa stie ce baga in ele, dar aici este alta discutie, toate astea s-au mai discutat pe forum, de multe ori, eu urmaresc forumul asta de cel putin 6 ani pt ce este un site ce ....te duce pe balta... atunci cand esti la calc.
Se mai enerveaza lumea ca in loc sa venim cu noutati, cu tehnici noi, repetam pt toata lumea aceasi informatie la inf.
Uite asta cu aromele... pe baza de glicerol pt apa calda, pe baza de alcool pt apa rece, este o teorie despre care cineva imi spunea acum multi ani. tot asa cineva s-a gandit sa le amestece pt atractie rapida vara. Eu am bagat la cap, am probat o combinatie de liver si wintersecret sau anans si da rezultate. dar aici este vorba despre...alchimia boiliesului, nu stiu dc te intereseaza, era un exemplu de discutie ce s-a repetat mereu.

poti progresa la crap f repede pescuind impreuna cu cineva de pe site, dar asta necesita timp, sau te duci pe la un concurs si tragi cu ochiul, vorbesti cu pescarii
carpkiller
veteran

Anterior

Înapoi la Nade si momeli