cum pregatiti boilies-urile pentru pastrare ?

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
supercarpio
junior member
Mesaje: 55
Membru din: 03 Iun 2005 17:32
Localitate: Estul Civilizat (Boston), USA

Mesaj de supercarpio » 07 Iul 2005 22:05

Nici o problema Cosmin -- nu m-a ofensat mesajul tau. Si eu trag o fuga prin Romania in August deci o sa fiu atent...cu siguranta imi voi aduce si boilesurile campioane cu mine...

...si iata asa se incheie inca o discutie interesanta pe crap.ro...

-Marius

mirceaef
veteran
Mesaje: 565
Membru din: 20 Dec 2004 10:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mirceaef » 08 Iul 2005 14:16

Cosmin Popescu scrie: si vreme buna ca sa produci si usuci cel putin 100 de kg de nada.

Asta cu uscatul sa stii ca e o intrebare buna, mai ales cand e vorba de cantitati mari. Anul trecut in Portugalia baietii nostri au facut 70 kg de nada, pe malul apei ..... o sa-i intreb, asa de curiozitate.
Cosmin Popescu scrie: Nu stiu daca sa rid sau sa pling.
Managerul hotelului sigur a plans .... cu lacrimi de crocodil....
EFM
Carping Club

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 11 Iul 2005 23:03

Dupa ce le-am tinut la uscat cateva zile, le pun in saci pt boilies si le mai agit din cand in cand pt o dezhidratare uniforma.

PANAIT CEZAR
senior member
Mesaje: 411
Membru din: 23 Oct 2004 17:52

PROBLEMA

Mesaj de PANAIT CEZAR » 12 Iul 2005 14:12

Eu,acum 7 zile m-am confruntat real cu problema asta.Am facut 8 kg.de boilles si datorita faptului ca am intrat in criza de timp(asa se intimpla mereu) n-am putut sa le deshidratez bine.Intr-adevar ,cum spune si Caaron metoda cea mai buna este sa lasi boilles-urile citeva zile intinse la uscat in site sau pe cirpe pe jos(daca ai spatiul necesar),apoi pui bilele in saci in care cumperi portocale(sau daca ai mai mari e mai bine).La 24 de ore amesteci bilele ca sa fie uniforma uscarea.Am incercat sa le pun in cutii de carton cu sare printre ele dar de seara pina dimineata s-a udat toata cutia de carton(nu erau deshidratate cit trebuie probabil).
Problema mea a fost ca am stat la gazda si n-am prea avut solutii :
-daca tineam bilele afara -se adunau toti ciinii,pisicile,sobolanii si pasarile din sat
-in casa nu le puteam tine pentru ca ma dadeau in judecata 10 ani la rind pina iesea mirosul din pereti
-le-am pus pina la urma intr-un butoi de plastic legat la gura cu o plasa,degeaba incepusera sa mucegaiasca
Daca stateam la cort ,unde le tineam?
VOI UNDE LE TINETI CIND STATI MAI MULT TIMP?Eu am mai dat la boilles-uri dar la partide de pescuit relativ scurte.
Eu am ajuns la concluzia ca trebuie sa fac bilele cu mult inainte ,sa le deshidratez bine si atunci nu mai este o problema asa de mare.
Orice s-ar intimpla fii om,peste n-ai cum sa devii!

Scrie răspuns