cum pregatiti boilies-urile pentru pastrare ?

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
supercarpio
junior member
Mesaje: 55
Membru din: 03 Iun 2005 17:32
Localitate: Estul Civilizat (Boston), USA

Mesaj de supercarpio » 05 Iul 2005 21:23

Am facut citeva experimente in acest domeniu deoarece am mostenit o multime de boilesuri de la WCC. Optiuni: frigider, congelator, pungi cu gauri, etc. toate dupa parerea mea sunt sub-optime.

Eu acum le tin in pungi de plastic, de ~ 1Kg, inchise ermetic (Ziploc se cheama pe aici). Se mentin mai moi, nu se usuca, si mirosul ramine in ele....si bineinteles, nu mucegaiesc.

-Marius

Cosmin Popescu
junior member
Mesaje: 47
Membru din: 15 Oct 2003 19:27
Localitate: Germania

Mesaj de Cosmin Popescu » 05 Iul 2005 23:05

O fi el Ziploc, dar boiliesurile mostenite de tine sunt cu siguranta ready-mades, care nu mucegaiesc datorita conservantilor, indiferent unde le-ai tine.

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 05 Iul 2005 23:36

@ supercarpio

poti sa le ti si la soare(doar se crapa) dar nu se vor mucegaii nici in 3 ani.
Cum spunea si Cosmin P. sunt facute cu Conservantii :wink:

Avatar utilizator
Vali Vesa
maniac
Mesaje: 1071
Membru din: 20 Ian 2005 16:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Vali Vesa » 06 Iul 2005 00:57

Cosmin Popescu scrie:O fi el Ziploc, dar boiliesurile mostenite de tine sunt cu siguranta ready-mades, care nu mucegaiesc datorita conservantilor, indiferent unde le-ai tine.
da-mi voie sa ma indoiesc... cine merge la asa un concurs cu ready made-uri ??? e totusi diferenta mare si risti sa pierzi pe mana ta...
Clubul sportiv Ovidius Constanta
www.ovidius.com.ro

Cosmin Popescu
junior member
Mesaje: 47
Membru din: 15 Oct 2003 19:27
Localitate: Germania

Mesaj de Cosmin Popescu » 06 Iul 2005 09:21

@ supercarpio
Imi cer scuze pentru tonul cam zeflemist. Explicatia esta ca m-am intors acum citeva zile dintr-un concediu in Romania. Din cite se vede, s-a luat...

@ Vali Vesa
Te asigur ca multi pescari folosesc ready-mades la concursuri, mai ales cind intervine problema transportului. Motivul este chiar cel ce a generat acest topic: problema conservarii. Ce alternative exista la ready-mades? Congelarea si deshidratarea.

Congelarea in mod evident nu e o metoda viabila pentru concursuri. Si nu cred ca a riscat cineva sa trimita boiliesuri proaspete cu avionul in SUA.

Deshidratarea are desavantajul de a produce nade tari ca piatra, adica implicit selective la peste mare. Aceasta selectivitate poate fi dorita de Paisley pe Sarulesti sau de Briggs pe Cassien, dar in timpul unui concurs este contraproductiva.

O nada poate fi rehidratata, metoda pe care o practic si o recomand, dar care presupune ca vom obtine boiliesuri ude si lipicioase, lucru care face sa pierdem foarte mult din distanta la o nadire cu Cobra. Singura solutie este sa fim asi cu spod-ul.

Se poate rehidrata si dupa aceea usca, lucru care cere spatiu si conditii climatice optime, dar rezultatul este similar cu boiliesul proaspat, adica apar aceleasi probleme, si luam discutia de la inceput.

Dar sa raminem la boiliesurile lui supercarpio. El spune ca au ramas relativ moi si cu aroma in ele, deci nu sunt deshidratate. Sa fie proaspete? Pune un boilies proaspat intr-o punga de plastic, indiferent de sistemul de inchidere, si uite-te ce se intimpla. Te asigur ca in cel mai scurt timp vei avea o splendida cultura de mucegai.

Avatar utilizator
Vali Vesa
maniac
Mesaje: 1071
Membru din: 20 Ian 2005 16:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Vali Vesa » 06 Iul 2005 11:37

@cosmin,

nu de dragul polemicii (de regula nu postez cand nu sunt sigur de ceea ce spun):
am boilies-uri home made, ce mi-a ramas de la darvari din mai. in timpul concursului au fost puse in saci la uscat. cand am ajuns acasa le-am tras in pungi vidate de 1 kg si le-am pus in frigider. sunt bine merci si acum. pentru urmatorul pescuit unde o sa le folosesc, o sa le hidratez cu amino ppc, csl si apa de balta. am mai facut asa si nu pierd foarte mult din aruncare. dar clatesc cobra cu apa dupa fiecare 3-4 aruncari. pentru distante mai mari, racheta de boilies, dar e mai mult de munca :lol: :wink:
Clubul sportiv Ovidius Constanta
www.ovidius.com.ro

Cosmin Popescu
junior member
Mesaje: 47
Membru din: 15 Oct 2003 19:27
Localitate: Germania

Mesaj de Cosmin Popescu » 07 Iul 2005 11:30

@ Vali V.

Nici o grija, nu confund polemica cu discutia. Definitia discutiei doar este schimbul de opinii diferite. Iar, de fapt, cred ca nici nu ne contrazicem prea tare.

Supercarpio vorbea de un boilies proaspat intr-o punga de plastic. Tu, in schimb, ai aplicat si combinat nu mai putin de trei metode de conservare, adica ai uscat bilele, le-ai bagat in pungi vidate(!) – lucru radical deosebit de o simpla inchidere ermetica - , si le-ai pus la frigider. E normal ca intr-un astfel de mediu, mucegaiul sa nu aiba spor.

Iar boiliesurile proaspete nu le-ai transportat din Africa de Sud in SUA, ci de la Constanta la Darvari. :-)

De dragul informatiei, hai sa intram in detalii.
Si eu plec cu boiliesuri proaspete la partide de o saptamina sau mai mult. Probleme am intilnit in trei situatii:

- dupa un transport mai lung, sa spunem de peste sase-sapte ore, timp in care nada poate sa inceapa sa mucegaiasca in portbagaj.

- pe timp cald si umed, cind e multa ceata si/sau s-a instalat o ploaie mocaneasca fina si interminabila, si umiditatea te patrunde pina la oase.

- cind se intrerupe aerisirea continua a nadei. Caz concret: in toamna anului trecut am facut o partida de o saptamina. Boiliesurile, produse cu doua zile inainte de inceputul partidei, le tineam la aer, in niste sacose dintr-o tesatura grosiera de bumbac. Timpul era nu prea cald, cu cer senin, adica perfect pentru uscarea si conservarea nadei. In cea de-a cincea noapte a inceput sa ma agasese faptul ca nada atragea cam multi musafiri nepoftiti din familia rozatoarelor, asa ca am bagat bilele intr-o galeata mare de plastic cu capac cu inchidere ermetica. Dimineata, dupa vreo sase ore, toate bilele prinsesera deja mucegai. Invatarura: chiar si dupa o uscare de o saptamina, bilele au inca prea mult lichid in ele pentru a putea fi considerate „conservate prin deshidratare”. Acest lucru apare cel devreme dupa doua-trei saptamini de uscare continua.


Un lucru important ar mai fi faptul ca rehidrataterea boiliesurilor uscate timp de mai multe luni dureaza foarte mult. In primele 8-12 ore nu se imbiba decit superficial, la o maxim 2-3 mm adincime. Dar acest lucru depinde in mare masura de structura mixului folosit. Un mix ce contine fainuri de cereale grosier macinate, birdfood, cinepa sparta etc., va absoarbe un lichid mult mai repede decit un mix HNV din fainuri fine si cu un continut ridicat de lacto-proteine.

mirceaef
veteran
Mesaje: 565
Membru din: 20 Dec 2004 10:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mirceaef » 07 Iul 2005 11:52

Cosmin Popescu scrie: @ Vali Vesa
Te asigur ca multi pescari folosesc ready-mades la concursuri, mai ales cind intervine problema transportului. Motivul este chiar cel ce a generat acest topic: problema conservarii. Ce alternative exista la ready-mades?
Sa-ti faci boiliesurile la "locul faptei", lucru pe care l-au facut majoritatea romanilor care au participat la WCC in SUA. Stiu asta din intamplare, un cunoscut care a participat la concurs si-a inchiriat un container in care multe alte echipe si-au pus mixurile pentru concurs. Si mai era si o faza haioasa povestita pe celalalt site cum ca niste romani au "imputit" hotelul cand si-au facut boiliesurile in camera :lol: :lol:
EFM
Carping Club

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 07 Iul 2005 11:57

Eu nu mai am probleme cu conservarea, Micro waves Boilies se tin pina la un an, si sunt todeauna proaspete. :lol: :lol: :lol:

Cosmin Popescu
junior member
Mesaje: 47
Membru din: 15 Oct 2003 19:27
Localitate: Germania

Mesaj de Cosmin Popescu » 07 Iul 2005 18:45

@ mirceaef

Asta cu boiliesurile produse la "locul faptei" e solutia cea mai buna - daca functioneaza. Mie mi s-ar parea prea riscanta, pentru ca ai nevoie de echipament, loc, timp(!) si vreme buna ca sa produci si usuci cel putin 100 de kg de nada. Dar din cite se vede, multa lume n-a avut probleme cu aceasta metoda. Iar solutia cu hotelul nu cred mi-ar fi trecut prin gind. Dar deh, asa e romanul nostru, descurcaret. Nu stiu daca sa rid sau sa pling.

@ carprom

N-am incercat inca, din simplul motiv ca n-avem cuptor cu micro-unde (nu-mi place gustul mincarii). Dar imi voi lua unul numai pentru boiliesuri, pentru ca metoda mi se pare promitatoare, ar putea rezolva multe din problemele clasice.

Scrie răspuns