boilies apa salbatica

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel, mihai florescu, ticu, danr

Autor Mesaj

Mesajde M.Mihoc » 21 Dec 2011 12:27

urmeaza sa pescuiesc pe o fosta balastiera anul viitor si as avea nevoie de un sfat cu privire la ce mix pt boilies sa folosesc, tinand cont ca este o fosta balastiera,nu se pescuieste cu boilies deloc , densitatea de crap nu este f mare balta are undeva la 30ha , adancimi cuprinse intre 1.5-20metri.exista si somn pitic dar sunt f putini
m-am gandit la urmatoare mixuri dar nu stiu care ar fi cel mai potrivit,tinand cont ca pestii din aceasta apa nu au intalnit boiliesuri niciodata
- source rulat cu lichidul aferent si oua
- yellow birdfood de la firma big xxx + aroma sweetcorn si honey
- all season corn SBS rulat doar cu oua
- top bannan SOLAR rulat doar cu oua
Multumesc anticipat
M.Mihoc
junior member

Mesajde marius6251 » 21 Dec 2011 15:57

M.Mihoc scrie:... pestii din aceasta apa nu au intalnit boiliesuri niciodata ...

- alege tu si invatai pe felul ala de boiles ;-)

- cred ca mai important ar fi modul si cantitatea de nadire si nr de zile petrecute la o partida
marius andrei
marius6251
junior member

Mesajde MirceaB » 21 Dec 2011 17:24

Am avut rezultate bune pe balti "neinvatate" cu Meteor.
Se ruleaza f.bine.
MirceaB
member

Mesajde M.Mihoc » 21 Dec 2011 18:50

Meteor este o solutie f buna,chiar am uitat de acest mix.multumesc pt raspunsuri.astept si alte pareri
M.Mihoc
junior member

Mesajde Madalin Dirla » 25 Dec 2011 23:56

Raman la ideea ca cea mai buna bila pe apa salbatica ramane PORUMBUL ;-) !
Incearca si varianta asta!
Fire intinse!
Madalin Dirla
senior member

Mesajde nicu7193 » 31 Dec 2011 21:21

Eu am incercat in acest an ,pe o balta nepescuita cu bile,boilesuri de la select baits , meat&xxx rulate de mine. Am nadit si cu solubile si cu tari ,iar pe carlig am pus bila tare si inca trei bile pe banda solubila(doua solubile si una tare) pt. nadire langa carlig,iar dupa vreo opt ore am luat primul crap de 8,650 kg,deci eu cred ca ,daca ai rabdare poti prinde si pe balti salbatice.
nicu7193
member

Mesajde REMUSGL » 04 Ian 2012 17:52

Eu am folosit de la select baits, Belachan pe o balta cu mult peste mic, bile solubile cu plumb cu pasta, cu mai bune prezentari decat pe porumb (si eu am ramas surprins, 4 pesti la bile, una la porumb in conditiile in care am avut 2 lanseta la porumb si 2 la bile). Pe o alta balta unde este mult amur si crap mare, nu am avut nici o prezentare la nici un fel din bilele care le-am testat, carping, select baits, dragan. Recunosc ca nadirea nu a fost facuta regulamentar, doar cu pva si pasta pe bila si pe plumb.
REMUSGL
new member

Mesajde man.fishing » 03 Feb 2012 11:47

fiind balta salbatica sincer as incerca cu ready made-uri dipuite bine. dupa ce vezi ce se intampla mai gandeste-te la super retete. cred ca cel mai important acolo va fi localizarea.....
man.fishing
veteran

Mesajde silviu_ms » 03 Feb 2012 21:43

alune tigrate, si seminte, eventual niste ready-made
la carlig orice bila care iti da incredere
silviu_ms
senior member

Înapoi la Nade si momeli