Mix Benzar

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel, mihai florescu, ticu, danr

Autor Mesaj

Mesajde Serboiu Alexandru » 06 Ian 2012 18:13

Ce parere aveti despre aceste mixuri, daca le'ati folosit ce rezultate au dat? Daca poate cineva sa ma ajute cu un review din priprie experienta asupra acestui mix, indiferent de aroma.
Serboiu Alexandru
junior member

Mesajde Cucu Ionel » 06 Ian 2012 20:51

Mixurile Benzar sant impropiu spus "mixuri", ele sant mai degraba groundbait-uri, dar se pot folosi si ca mix, mai slab calitativ insa decat un mix clasic, daca-l cerni cu o sita. ;-) Se poate combina, dupa cernere, cu un mix fishmeal, cu o parte lichida adecvata si sa obtii ceva bile solubile mai ieftine dar destul de prinzatoare. Cel mai bine este insa sa le folosesti ca si groundbait, ptr. nadire sau de pus pe momitor, combinat cu porumb preparat, combinatie excelenta ptr. ciortani si nu numai, vezi rezultatele lui Maty de la concursuri, stiu ca el foloseste intens nada Benzar. ;-) :lol:
Fir intins tuturor celor ce-si doresc acest lucru
Cucu Ionel
senior member

Mesajde Laur » 06 Ian 2012 22:04

Nu folosea benzar, folosea sensas, dealtfel ca si creatorul nadei benzar, zsolt, la concursuri tot cu sensas pescuieste. :lol: :lol:
Laur
senior member

Mesajde Cristy2011 » 06 Ian 2012 23:18

Am prins anul trecut cativa ciortani la acest mix (pe momitor), doar ca il imbunatateam cu niste porumb si pelete si este tot de la benzar cv lichid cu care poti sa sporesti atractivitatea.

PS: nici carasi nu se trageau de el. :D
Cristy2011
new member

Mesajde Serboiu Alexandru » 11 Ian 2012 13:22

alte pareri?
Serboiu Alexandru
junior member

Mesajde nicuBi7014 » 11 Ian 2012 14:50

doi lei dai de doi lei prinzi!:D
daca vrei sa prinzi cu el trebuie sa-l imbunatatesti, deci creste pretul pe kg de mix. mai bine iti iei mix carpa de la trabucco si esti mai castigat, parerea mea.
nicuBi7014
junior member

Mesajde Marius.V.B. » 17 Ian 2012 22:02

Depinde unde pescuiesti cu el, daca este o balta mai putin "dotata" cu exemplare mari eu zic ca merge, adica in situatia asta nu cred ca se merita sa investesti in nada multi bani ca sa mergi sa prinzi ciortani de 2-3 kg. Astia papa fara probleme si Benzar :D Iti spun asta pentru ca si eu am folosit Benzar acum ceva timp, cred ca acum 2 ani, efectiv din curiozitate, si nu pe balti cu renume, ci pe balti de "duzina", cu exemplare mici, pana in 5-6 kg si cand spun asta sa nu te gandesti ca era o obisnuinta sa scoti regulat pe saltea "mustacosi" de 5-6kg. :lol: Vreau sa spun ca a dat roade, a adus ceva cantitate, dar repet, ciortanime, 2-3 maxim 4 kg.
Marius.V.B.
junior member

Mesajde marian_popescu » 21 Ian 2012 19:05

decat benzar ... mai bine mamaliga
multa multa reclama
prefer sensas, professional, van den eynde (pe langa seminte si mamaligi). toate meg imbunatatite, dar la benzar e obligatoriu
marian_popescu
veteran

Mesajde Muresan Radu » 25 Ian 2012 08:04

Domnilor, interesante parerile dumneavoastra, insa ma vad obligat sa fac o serie de precizari.
> O nada este buna in masura in care are pestele care sa raspunda la ea. Pe o balta aproape goala poti folosi orice, daca pestele este sublim....dar lipseste cu desavarsire.
> Nu sunt campion in pescuitul crapului dar din cate stiu un mix special pentru crap este egal cu 0 daca nu are si partea lichida in care intra N+1 componente de la lapte de porumb, la CSL, arome, aditivi, atractanti, aminoacizi, etc. Asadar pot spune ca un mix praf reprezinta cam 50% din problema, restul cade pe lichid.
> Legat de nada folosita de Benzar, va pot spune ca nu de putine ori si-a realiyat amestecul in fata mea si va pot relata cu maxima acuratete ca in 95% din cazuri a fost nada Benzar, iar in restul ocaziilor a fost amestec de Benzar Mix cu Sensas, aceste lucruri in concursuri de renume sau finale nationale, atat la nivel individual cat si de echipa. La inceput mi s-a parut si mie dubios acest lucru si credeam ca este doar o metoda de marketing...asta am crezut pana cand am probat cu rezultate remarcabile si cat se poate de elocvente.
> Doi lei dai doi lei ai, corect si perfect adevarat, dar va pot garanta ca nicio nada in forma ei cumparata din magazin nu va aduce rezultatele remarcabile pe care le sperati si la care visati. Pentru rezultate remarcabile toate nadele trebuie imbunatatite. Pescarii cu mai putina dare de mana se limiteaza la gama Benzar Mix iar celor cu dare de mana le recomand gama Benzar Mix Turbo. Este net superioara, are pelete in ea, spartura de seminte, etc. Toate nadele dau rezultate, dar in functie de asteptari trebuie modificate pentru a raspunde standardelor impuse de fiecare pescar.
> Spuneati ca nada Benzar aduce doar pesti mici. Cu maxima responsabilitate va spun ca nada trebuie adaptata in asa fel incat sa prinda pestii pe care ii doriti. Eu stiu cateva reguli cum ar fi aceea ca pentru pestii mari trebuie aplicate o serie de tactici altele decat cele care implica bombardarea locului de pescuit cu un kilogram de nada si un borcan de porumb, dupa care asteptati doua ore dupa marea captura. Sunt atatea forumuri si surse de informare, va recomand sa urmariti aceste surse pentru a va documenta in ce masura difera pescuitul dupa ciortani de cel dupa crapi "capitali".
> Cunosc pescari care merg la concursuri de pescuit la crap numai cu nada Benzar, si ma refer aici la acele concursuri de lunga durata si au rezultate foarte bune, foosind nade din gama Benzar Mix cele clasice, imbunatatite, desigur.
> Eu am pescuit de-a lungul timpului cu nade precum Trabucco, Van den Eynde in competitii si pescuit de placere la stationar si va pot spune cu mana pe inima ca, folosind Trabucco in doua concursuri am facut gherle/lampi iar cu Van Den Eynde am facut o gherla/lampa pe cand cu Benzar nu am avut partida de pescuit in care sa nu prind cel putin un peste, asta ca sa nu spun ca este singura nada cu care mai pescuiesc la crap si caras pe langa Sensas pentru peste precum babusca, rosioara si ocazional caras.
> Nu sunt pescar de crap, dar va pot spune ca prin simpla lectura si informare am reusit sa fac boilesuri si chiar pelete din nada Benzar Mix iar rezultatele au fost peste asteptari, le-am folosit in pescuitul la feeder dar si in cel de crap, comparativ cu pelete ale unor firme romanesti foarte prezente pe piata romaneasca si mult mai talonate cu N titluri in spate.
> Spuneti ca mai bine mamaliga decat Benzar, eu cred ca sunteti doar rautacios si ca orice pescar mediocru sau de duzina cautati mereu vinnovati in alte locuri, iar in 99,9% din cazur acest tip de pescari gasesc nada ca fiind cea vinovata de esec. Am sa va dau o veste care s-ar putea sa cada greu, nu nada este de vina, in 90% din cazuri este pescarul cel care greseste intr-o asemenea maniera incat va atrage dupa sine esecul, iar in restul de 10% din cazuri, vinovatul este locul de pescuit.
Daca doriti cateva ponturi despre nada va pot orienta spre noile nade aparute in gama Benzar Mix Turbo Carp Turbo Method Carp Feeder cu multa faina de halibut sau Turbo Hemp & Halibut. Au fost indelung testate iar rezultatele au fost spectaculoase.
Cu stima va stau la dispozitie pentru orice intrebari.
Muresan Radu
new member

Mesajde Muresan Radu » 25 Ian 2012 08:06

...
Ultima oară modificat de Muresan Radu pe 25 Ian 2012 08:08, modificat 1 dată în total.
Muresan Radu
new member

Următorul

Înapoi la Nade si momeli