Mix Benzar

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel, mihai florescu, ticu, danr

Autor Mesaj

Mesajde Muresan Radu » 25 Ian 2012 08:06

..
Muresan Radu
new member

Mesajde nicuBi7014 » 25 Ian 2012 21:18

Muresan Radu scrie:Domnilor, interesante parerile dumneavoastra, insa ma vad obligat sa fac o serie de precizari.
> O nada este buna in masura in care are pestele care sa raspunda la ea. Pe o balta aproape goala poti folosi orice, daca pestele este sublim....dar lipseste cu desavarsire.
> Nu sunt campion in pescuitul crapului dar din cate stiu un mix special pentru crap este egal cu 0 daca nu are si partea lichida in care intra N+1 componente de la lapte de porumb, la CSL, arome, aditivi, atractanti, aminoacizi, etc. Asadar pot spune ca un mix praf reprezinta cam 50% din problema, restul cade pe lichid.
> Legat de nada folosita de Benzar, va pot spune ca nu de putine ori si-a realiyat amestecul in fata mea si va pot relata cu maxima acuratete ca in 95% din cazuri a fost nada Benzar, iar in restul ocaziilor a fost amestec de Benzar Mix cu Sensas, aceste lucruri in concursuri de renume sau finale nationale, atat la nivel individual cat si de echipa. La inceput mi s-a parut si mie dubios acest lucru si credeam ca este doar o metoda de marketing...asta am crezut pana cand am probat cu rezultate remarcabile si cat se poate de elocvente.
> Doi lei dai doi lei ai, corect si perfect adevarat, dar va pot garanta ca nicio nada in forma ei cumparata din magazin nu va aduce rezultatele remarcabile pe care le sperati si la care visati. Pentru rezultate remarcabile toate nadele trebuie imbunatatite. Pescarii cu mai putina dare de mana se limiteaza la gama Benzar Mix iar celor cu dare de mana le recomand gama Benzar Mix Turbo. Este net superioara, are pelete in ea, spartura de seminte, etc. Toate nadele dau rezultate, dar in functie de asteptari trebuie modificate pentru a raspunde standardelor impuse de fiecare pescar.
> Spuneati ca nada Benzar aduce doar pesti mici. Cu maxima responsabilitate va spun ca nada trebuie adaptata in asa fel incat sa prinda pestii pe care ii doriti. Eu stiu cateva reguli cum ar fi aceea ca pentru pestii mari trebuie aplicate o serie de tactici altele decat cele care implica bombardarea locului de pescuit cu un kilogram de nada si un borcan de porumb, dupa care asteptati doua ore dupa marea captura. Sunt atatea forumuri si surse de informare, va recomand sa urmariti aceste surse pentru a va documenta in ce masura difera pescuitul dupa ciortani de cel dupa crapi "capitali".
> Cunosc pescari care merg la concursuri de pescuit la crap numai cu nada Benzar, si ma refer aici la acele concursuri de lunga durata si au rezultate foarte bune, foosind nade din gama Benzar Mix cele clasice, imbunatatite, desigur.
> Eu am pescuit de-a lungul timpului cu nade precum Trabucco, Van den Eynde in competitii si pescuit de placere la stationar si va pot spune cu mana pe inima ca, folosind Trabucco in doua concursuri am facut gherle/lampi iar cu Van Den Eynde am facut o gherla/lampa pe cand cu Benzar nu am avut partida de pescuit in care sa nu prind cel putin un peste, asta ca sa nu spun ca este singura nada cu care mai pescuiesc la crap si caras pe langa Sensas pentru peste precum babusca, rosioara si ocazional caras.
> Nu sunt pescar de crap, dar va pot spune ca prin simpla lectura si informare am reusit sa fac boilesuri si chiar pelete din nada Benzar Mix iar rezultatele au fost peste asteptari, le-am folosit in pescuitul la feeder dar si in cel de crap, comparativ cu pelete ale unor firme romanesti foarte prezente pe piata romaneasca si mult mai talonate cu N titluri in spate.
> Spuneti ca mai bine mamaliga decat Benzar, eu cred ca sunteti doar rautacios si ca orice pescar mediocru sau de duzina cautati mereu vinnovati in alte locuri, iar in 99,9% din cazur acest tip de pescari gasesc nada ca fiind cea vinovata de esec. Am sa va dau o veste care s-ar putea sa cada greu, nu nada este de vina, in 90% din cazuri este pescarul cel care greseste intr-o asemenea maniera incat va atrage dupa sine esecul, iar in restul de 10% din cazuri, vinovatul este locul de pescuit.
Daca doriti cateva ponturi despre nada va pot orienta spre noile nade aparute in gama Benzar Mix Turbo Carp Turbo Method Carp Feeder cu multa faina de halibut sau Turbo Hemp & Halibut. Au fost indelung testate iar rezultatele au fost spectaculoase.
Cu stima va stau la dispozitie pentru orice intrebari.

de fapt ce-ai vrut sa spui aici?
eu am inteles asa: ca nu esti mare pescar de crap, dar cei care nu sunt fani ai Benzarului sunt pescari mediocrii. ca nada trabucco e varza in comparatie cu nada benzar. ca, cunosti pescari care merg "la acele concursuri de lunga durata" pescuind cu nada benzar (norocul lor, i-a scos benzarul din anonimat!), etc, etc. de fapt nu spui nimic concret! in incheiere ne stai la dispozitie cu sfaturi (banuiesc ca sfaturi legate de nada benzar).
acum, am cateva nelamuriri:
1. ce concursuri de lunga durata au castigat "cunoscutii tai" (sau l-ai vazut intr-o emisiune pe Florentin Iuga)?
2. de ce dai vina pe nada pt gherlele tale?
3. cum ai ajuns la concluzia ca cine nu prinde cu benzar e pescar mediocru? (pt gherlele tale dai vina pe nada trabucco)
4. Vasile Baboieru este un pescar mediocru? (el pescuieste cu mamaliga)

as mai avea intrebari dar momentan ma limitez la cele de mai sus.

P.S. Eu am folosit mix carpa amestecat cu apa, fara sa-i adaug altceva, si am prins foarte bine.
nicuBi7014
junior member

Mesajde Muresan Radu » 26 Ian 2012 07:35

nicuBi7014 scrie:
eu am inteles asa: ca nu esti mare pescar de crap, dar cei care nu sunt fani ai Benzarului sunt pescari mediocrii. ca nada trabucco e varza in comparatie cu nada benzar. ca, cunosti pescari care merg "la acele concursuri de lunga durata" pescuind cu nada benzar (norocul lor, i-a scos benzarul din anonimat!), etc, etc. de fapt nu spui nimic concret! in incheiere ne stai la dispozitie cu sfaturi (banuiesc ca sfaturi legate de nada benzar).
1. ce concursuri de lunga durata au castigat "cunoscutii tai" (sau l-ai vazut intr-o emisiune pe Florentin Iuga)?
3. cum ai ajuns la concluzia ca cine nu prinde cu benzar e pescar mediocru? (pt gherlele tale dai vina pe nada trabucco)

P.S. Eu am folosit mix carpa amestecat cu apa, fara sa-i adaug altceva, si am prins foarte bine.

Ati interpretat total gresit, va rog sa reluati. Mediocrii sunt in general cei care dau vina pe nada pentru esecuri, nu cei care folosesc altceva decat Benzar
1. Exista google, cautati. Dumneavoastra sunteti pe un forum de pescuit la crap, deci cu siguranta cunoasteti rezultatele de pe la concursuri, eu nu sunt pescar de crap. Insa stiu ca majoritatea pescarilor de stationar folosesc nada Benzar fara probleme si cu rezultate foarte bune.
2. nu am dat vina pe nada, am spus doar ca pescuind cu acele nade am avut gherle, nu am acuzat nada ca ar fi proasta. Toate nadele sunt bune, cum spuneam in text, in 90% din cazuri nu este de vina nada, ci pescarul, tactica, locul si aici ma refer la pescuitul de stationar sau partidele care nu dureaza mai mult de o zi.
3. Din nou ati interpretat gresit, mediocru este cel care da vina pe nada.
4. Nu stiu cu ce pescuieste Vasile Baboieru, dar din nou ati interpretat gresit, repet sa tineti minte, pescar mediocru, in opinia mea, este acela care da vina pe nada pentru esecuri, nu cel care foloseste mamaliga, sau alta nada.

Felicitari pentru folosirea Mix carpa+apa, inseamna ca ati facut primul pas spre a deveni pescar bun, dar as putea sa ghicesc si sa spun ca ati folosit nada in pescuit de placere si nu in concursuri, nu?

In fine, nu am intrat pentru a jicni ci doar pentru a scoate in evidenta ca unii oameni au opinii cu totul eronate despre nade, iar acesti oameni sunt cei care ii descurajeaza pe restul pescarilor sa descopere, sa inoveze, sa experimenteze.
Muresan Radu
new member

Mesajde Albert » 26 Ian 2012 12:40

ci doar pentru a scoate in evidenta ca unii oameni au opinii cu totul eronate despre nade, iar acesti oameni sunt cei care ii descurajeaza pe restul pescarilor sa descopere, sa inoveze, sa experimenteze

Opiniile nu sunt eronate. Sunt opinii si atat. Daca eu spun ca nada Benzar e slaba e opinia mea. Nu e eronata, e bazata pe experienta mea legata de acea nada. Ca sa ma contrazici trebuie sa aduci exemple, sfaturi si..detalii. Nu bla-bla-uri de genul celor enumerate de tine.
Uite, eu iti spun ca folosind nada Sensas am avut rezultate.
Folosind nada Benzar in acelasi loc, aceleasi conditii, aceiasi abordare, aceiasi montura am dat chix. Ia explica-mi tu de ce crezi ca s-a intamplat asta :-)
Albert
senior member

Mesajde nicuBi7014 » 26 Ian 2012 12:54

Muresan Radu scrie:
nicuBi7014 scrie:

Ati interpretat total gresit, va rog sa reluati. Mediocrii sunt in general cei care dau vina pe nada pentru esecuri, nu cei care folosesc altceva decat Benzar
1. Exista google, cautati. Dumneavoastra sunteti pe un forum de pescuit la crap, deci cu siguranta cunoasteti rezultatele de pe la concursuri, eu nu sunt pescar de crap. Insa stiu ca majoritatea pescarilor de stationar folosesc nada Benzar fara probleme si cu rezultate foarte bune.
2. nu am dat vina pe nada, am spus doar ca pescuind cu acele nade am avut gherle, nu am acuzat nada ca ar fi proasta. Toate nadele sunt bune, cum spuneam in text, in 90% din cazuri nu este de vina nada, ci pescarul, tactica, locul si aici ma refer la pescuitul de stationar sau partidele care nu dureaza mai mult de o zi.
3. Din nou ati interpretat gresit, mediocru este cel care da vina pe nada.
4. Nu stiu cu ce pescuieste Vasile Baboieru, dar din nou ati interpretat gresit, repet sa tineti minte, pescar mediocru, in opinia mea, este acela care da vina pe nada pentru esecuri, nu cel care foloseste mamaliga, sau alta nada.

Felicitari pentru folosirea Mix carpa+apa, inseamna ca ati facut primul pas spre a deveni pescar bun, dar as putea sa ghicesc si sa spun ca ati folosit nada in pescuit de placere si nu in concursuri, nu?

In fine, nu am intrat pentru a jicni ci doar pentru a scoate in evidenta ca unii oameni au opinii cu totul eronate despre nade, iar acesti oameni sunt cei care ii descurajeaza pe restul pescarilor sa descopere, sa inoveze, sa experimenteze.

nu cred ca s-a simtit cineva jignit. polemizam in mod constructiv. cata vreme nu ne trimitem la origini.....e bine.

acum, ca sa nu o mai lungim, in primul post spuneti: "Cunosc pescari care merg la concursuri de pescuit la crap numai cu nada Benzar, si ma refer aici la acele concursuri de lunga durata si au rezultate foarte bune, foosind nade din gama Benzar Mix cele clasice, imbunatatite, desigur. "

in al doilea post raspunsul este: "Dumneavoastra sunteti pe un forum de pescuit la crap, deci cu siguranta cunoasteti rezultatele de pe la concursuri, eu nu sunt pescar de crap. Insa stiu ca majoritatea pescarilor de stationar folosesc nada Benzar fara probleme si cu rezultate foarte bune."

pai, ori vorbim de concursuri de crap "de lunga durata" ori vorbim de concursuri de stationar. ori cunoasteti pescari care folosesc mix benzar in concursurile mai sus mentionate ori trebuie sa-i caut eu pe google?

in final va spun ca da, mixul carpa amestecat cu apa l-am folosit in pescuitul de placere. mix carpa imbunatatit cu porumb si, eventual, csl il folosesc, in concursuri (cand permite regulamentul), concursuri in care folosesc si pelete, boilesuri, etc.

recunosc ca nu sunt fan Benzar. nu spun ca e o nada proasta, spun ca e departe de nade precum trabucco, sensas, maros, etc.
va dau un exemplu: cam in perioada cand a aparut pe piata mixul turbo betaina crap, a lui benzar, am fost invitat la un concurs caritabil, deci fara miza, intins pe durata a patru ore. am luat la mine mixul carpa si mixul benzar. chiar daca nu e relevant 100% va spun ca am prins in total, in patru ore de concurs, 13 kile de peste (s-a punctat tot, majoritatea ciortanilor avand intre 300 gr si un kil). lansetele cu benzar au prins doua kile, cele cu carpa 11 kile de peste.
exemplu doi: am fost pe Timis, eu cu mix barbo cavedano de la maver + ceva de la VDE (nu mai stiu exact care), cumnatul meu cu mix benzar mreana scobar + ceva aditiv benzar + ce-o mai pus, nu mai retin exact. chiar daca nici de data asta nu pot spune ca e foarte concludent, eu am prins vreo patru kile de scobar, platica si clean, cumnatul meu, care pescuia la cca 10 metrii de mine, a prins un scobar si cativa snaideri.
ca sa inchei (e prima postare kilometrica de cand activez pe forumuri) fiecare sa pescuiasca cu nada in care are incredere si cu care are rezultate, benzar, trabucco, home made, etc, etc.

numai bine!
nicuBi7014
junior member

Mesajde Mateescu Constantin » 28 Ian 2012 10:19

De cativa ani buni folosesc nada Benzar atat in concursurile de stationar,cat si la cele de crap,si asta nu ptr. ca nu asi avea aces si la alte nade.
Am argumentele :
Este f. diversificata,are putere mare de atractie,este folosita intens de catre tot mai multi pescari(pestii sau obisnuit cu ea)este f. ieftina(nu ptr. ca ar fi si slaba,ci ptr. ca este vanduta la prima mana,deci cu ados comercial mic)
Pentru a obtine insa rezultate bune cu ea,trebuie sa stii sa o prepari bine,si evident cum sa nadesti.
Am paticipat obitinand rezultate bune aproape in fiecare an la C.Mondile de pescuit,unde am folosit de fiecare data si nada Benzar la combinatiile pe care leam ales impeuna cu echipa.
Am castigat numeroase concursuri de crap folosind nada Benzar ca atare,sau facand builiesuri din ea.
Iata rezultatele obtinute in 2011,de catre mine si copii mei.
- divizionar A finala Ciuslea,locul 4 C.Olimpus,locul 3 C. Apulum,locul 3 C. Armonia, campion national cu echipa,locul 6 la C Mondiale din Serbia cu echipa.
- David(10 ani)-locul 3 pe tara cadeti
-Sara (13 ani) -campioana nationala tineret
-Carolina (16 ani)- locul 4 finala femei(locul 6 pe sector la CM.din Italia)
-Dan (17 ani) -locul 3 sperante 22 ani
Am mai avut si alte rezultate destul de bune in concursurile de crap.
La tote aceste competitii am folosi nada Benzar.
Trageti concluzia singuri !
Maty
Mateescu Constantin
new member

Mesajde Mateescu Constantin » 28 Ian 2012 10:22

De cativa ani buni folosesc nada Benzar atat in concursurile de stationar,cat si la cele de crap,si asta nu ptr. ca nu asi avea aces si la alte nade.
Am argumentele :
Este f. diversificata,are putere mare de atractie,este folosita intens de catre tot mai multi pescari(pestii sau obisnuit cu ea)este f. ieftina(nu ptr. ca ar fi si slaba,ci ptr. ca este vanduta la prima mana,deci cu ados comercial mic)
Pentru a obtine insa rezultate bune cu ea,trebuie sa stii sa o prepari bine,si evident cum sa nadesti.
Am paticipat obitinand rezultate bune aproape in fiecare an la C.Mondile de pescuit,unde am folosit de fiecare data si nada Benzar la combinatiile pe care leam ales impeuna cu echipa.
Am castigat numeroase concursuri de crap folosind nada Benzar ca atare,sau facand builiesuri din ea.
- divizionar A finala Ciuslea,locul 4 C.Olimpus,locul 3 C. Apulum,locul 3 C. Armonia, campion national cu echipa,locul 6 la C Mondiale din Serbia cu echipa.
Maty
Mateescu Constantin
new member

Mesajde Mateescu Constantin » 28 Ian 2012 10:24

Am argumentele :
Maty
Mateescu Constantin
new member

Mesajde nicuBi7014 » 28 Ian 2012 11:12

Mateescu Constantin scrie:De cativa ani buni folosesc nada Benzar atat in concursurile de stationar,cat si la cele de crap,si asta nu ptr. ca nu asi avea aces si la alte nade.
Am argumentele :

domnule Mateescu, va apreciez ca pescar si va cunosc palmaresul, cel putin o parte din el. rezultatele obtinute de dvs si de copii dvs sunt meritorii, felicitari! totusi, nu pot sa nu observ ca cele mai bune rezultate sunt obtinute in concursurile de stationar (as fi curios cu ce nada au pescuit cei care au obtinut locul 1 si 2). domnul Muresan vorbea, la un moment dat, de concursurile de crap intinse pe mai multe zile, unde, zic eu, nada benzar e departe de a face legea (pierde categoric in fata grambelului lui tata Nitu, de exemplu).
scopul meu nu este sa denigrez nada benzar, doamne fereste! doar ca eu prefer alte nade, pe care le-am amintit mai sus. cine prefera nada benzar s-o foloseasca sanatos, cu rezultate cat mai bune.

o zi faina tuturor!
nicuBi7014
junior member

Mesajde Mateescu Constantin » 28 Ian 2012 16:53

ca sa inchei (e prima postare kilometrica de cand activez pe forumuri) fiecare sa pescuiasca cu nada in care are incredere si cu care are rezultate, benzar, trabucco, home made, etc, etc.
Bine ati spus ! Asa si trebuie facut.
Maty
Mateescu Constantin
new member

Anterior

Înapoi la Nade si momeli