Ecuatie cu fructe

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel, mihai florescu, ticu, danr

Autor Mesaj

Mesajde florin_shopy » 08 Ian 2012 11:27

Salut! Sezonul asta ma gandesc sa incerc si alte arome, in cautarea solzosului sef. Cautand pe net informatii, am dat de unele fructe, la care se pare ca traducerea in romana a cam lasat de dorit, cum ar fi spre exemplu "mulberry", care in unele locuri apare ca "dude - duda", iar in altele ca "mure"! Din cate stiu, mura este mulberry florentine, corectati-ma daca gresesc! Acum, ca chestie, pe o balta oarecare, de unde stiu crapii ca dudele sau murele inseamna haleala, cand in marea majoritate a cazurilor nu exista pe maluri nici duzi si nici tufe cu mure? Ori, de fapt ar "percuta" la mai orice fructa de care n-a "auzit"? Se pescuieste cu succes la aroma de banana, ananas, cand saracu' crap n-a mancat asa ceva in viata lui! Sa fie doar curiozitatea?
florin_shopy
member

Mesajde Dan Cristian » 08 Ian 2012 19:30

Pe balta nu stiu ce sa zic ... dar pe rau (Prut) in unele locuri sunt o gramada de 'aguzi' chiar pe malul apei (agudele incep sa cada din copac incepand cu mijlocul lunii iunie si sunt duse de curent) si mai mult ca sigur sunt mancate de crapi si nu numai ... In ceea ce priveste ananasul si banana ... no comment :D
Dan Cristian
veteran

Mesajde colega » 10 Ian 2012 00:52

florin_shopy scrie: Se pescuieste cu succes la aroma de banana, ananas, cand saracu' crap n-a mancat asa ceva in viata lui!

In schimb de la gradinita avea meniu exotic: sepie, caracatita, crab... :-)
colega
member

Mesajde Vladutz » 13 Ian 2012 01:00

crapul in foarte rare cazuri stie ce e ala fruct . mai toate aromele sunt combinatii chimice ..care transmit semnale percepute de crap intr-un anume fel. mirosul lor frumos , prinde doar pescari :)
Vladutz
new member

Mesajde man.fishing » 03 Feb 2012 12:41

Dupa atata timp de citit si vb cu multi am ajuns la concluzia ca aroma este subiectul delicat al pescarilor de crap si de obicei prinde mai mult pescari.

Daca merge ceva bine trebuie mereu sa testam altceva.
:D
man.fishing
veteran

Înapoi la Nade si momeli