Un sfat pentru prepararea porumbului in pescuitul crapului

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel, mihai florescu, ticu, danr

Autor Mesaj

Mesajde mezzeu » 20 Iun 2012 12:43

Nu stiu cati dintre voi ati auzit de barajul de la ighis...

O scurta descriere ar fi urmatoarea:"peste mult si mare chiar foarte mare"

Lacul este foarte salbatic nu merge cu bile sau pelete pentru ca nu e invatat pestele

Anul trecut sau prins crapi frumosi am vorbit cu unul dintre cei care au stat aproape 2 saptamani pe lac si lam intrebat la ce a dat si mi-a spus ca la porumb si ce ingriediente a bagat in el dar nu si cum la facut.

Ingriedentele sunt urmatoarele:pormb,cls,betaina,melasa,scopex.

dispun de toate ingrie dar nu si de metoda de preparare daca are cineva o idee as fi incantat
multumesc anticipat
mezzeu
new member

Mesajde briche » 20 Iun 2012 14:25

Salut, esti din Medias cumva? Cand vrei sa iesi la pescuit pe Ighis? Vreau si eu sa ies cu 2 prieteni sa incercam un pic crapul mare, da-mi un semnal dc vrei poate povestim mai detaliat id de mess catalin_duma2004@yahoo.com
briche
junior member

Mesajde chiorean alin » 20 Iun 2012 14:41

Atata vreme cat traistarii stau cu lunile acolo dati-mi voie sa ma indoiesc de acei pesti multi si mari :D
De altfel frumos rau barajul.
chiorean alin
senior member

Mesajde briche » 20 Iun 2012 15:13

Semintele le pun inmuiat cu 1 kg de zahar si le las cam 1-2 zile
Dupa, le pun pe foc in apa in care au stat si le fierb cam 15 minute dar nu e o regula de obicei iau din boabe si vad cat de usor se crapa. La final le las sa se raceasca. In aceasi apa pun seara, sare si putin CSL si melasa si foarte rar pun putina aroma si de obicei de fructe.
briche
junior member

Mesajde msimarian » 10 Iul 2012 08:44

[quote="chiorean alin"]Atata vreme cat traistarii stau cu lunile acolo dati-mi voie sa ma indoiesc de acei pesti multi si mari :D
De altfel frumos rau barajul.[/quote]
Aline,s-ar putea sa nu ai dreptate.De obicei,traistarii nu au rabdare sa umble dupa peste mare,ei au nevoie de cantitate.De obicei,tinta acestora este crapul mic si carasul,mult mai usor de atras la porumb si mamaliga.Rar se intampla sa le intre cate un peste mare si in majoritatea cazurilor il scapa,deoarece nu sunt pregatiti pentru el - carlige mici,cu maxim 2 boabe de porumb,fire subtiri,etc.Avem si noi exemple-Campenesti,Taga,Suatu,unde echipe de "profesionisti" stau cu lunile iar rezultatele sunt cele prezentate mai sus.
FIR INTINS!
msimarian
junior member

Mesajde lucianfiat » 11 Iul 2012 09:03

Reteta care mi mi-a dat rezultate bune pe apale salbatice si pe Dunare este urmatoarea:

Se pune porumbul la inmuiat pt o zi (fierbe mai repede), se pune la fiert pana primele boabe incep sa crape. Dupa fierbere se scoate porumbul fierbinte cu ajutorul unei site/ciur si se pune intr-o galeata care se poate inchide ermetic.
Peste boabele fierbinti se toarna lapte de porumb aprox. 250ml/5kg boabe.
Tot atunci se pot adauga si aroma, betaina, csl-ul... etc.
Dupa ce se adauga ingredientele se pune capacul peste galeata si se agita bine o data la 5 minute timp de 30min.
lucianfiat
junior member

Mesajde Indian Larry » 20 Iul 2012 22:49

[quote="lucianfiat"]Peste boabele fierbinti se toarna lapte de porumb aprox. 250ml/5kg boabe.
Tot atunci se pot adauga si aroma, betaina, csl-ul... etc.
[/quote]

Adica pui betaina peste boabele fierbinti ? :roll:

Da'i un search pe google si o sa observi ca betaina la temperaturi ridicate=0.
Pescar hoinar prin Romania
Indian Larry
senior member

Mesajde Indian Larry » 20 Iul 2012 23:00

[quote="mezzeu"]dispun de toate[/quote]

mai putin de optiunea "search".
Pescar hoinar prin Romania
Indian Larry
senior member

Înapoi la Nade si momeli