produsele sbs si folosirea acestora pe timp de vara

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel, mihai florescu, ticu, danr

Autor Mesaj

Mesajde cornelnebb » 23 Iun 2012 15:21

Salutare tuturor!Nu ma prea pricep la pescuitul la crap dar am aflat si eu cate ceva si as vrea sa stiu si parerea voastra vis-a -vis de pescuitul la crap cu boabe de porumb.Am sa incep cu nada pe care as vrea sa o folosesc si tehnica de preparare a nadei.
Boabele se pun in apa (apa plata sau de rau)si se tin circa 24 ore impreuna cu zaharul (10% din cantitatea de porumb).apoi se fierb si se scurge apa din vasul in care au fost fierte .
Acum momeala pe fir de parSse tin boabele 24 ore in apa ,se scot ,apoi se fierb circa 30 min,se scot afara pe un carton si se lasa pana se usuca .se pun intr-un borcanas apoi se adauga un sirop de fructoza +o aroma (capsuna,miere etc )si se pun la fgrigider .Ce parere aveti ?
Am inteles ca produsele sbs sunt cele mai bune de pe piata .ce arome ar fi mai bune acum pe timp de vara ?multumesc anticipat
cornelnebb
new member

Mesajde silviu_ms » 25 Iun 2012 11:17

[quote="cornelnebb"]Salutare tuturor!Nu ma prea pricep la pescuitul la crap dar am aflat si eu cate ceva si as vrea sa stiu si parerea voastra vis-a -vis de pescuitul la crap cu boabe de porumb.Am sa incep cu nada pe care as vrea sa o folosesc si tehnica de preparare a nadei.
Boabele se pun in apa (apa plata sau de rau)si se tin circa 24 ore impreuna cu zaharul (10% din cantitatea de porumb).apoi se fierb si se scurge apa din vasul in care au fost fierte .
Acum momeala pe fir de parSse tin boabele 24 ore in apa ,se scot ,apoi se fierb circa 30 min,se scot afara pe un carton si se lasa pana se usuca .se pun intr-un borcanas apoi se adauga un sirop de fructoza +o aroma
Am inteles ca produsele sbs sunt cele mai bune de pe piata .ce arome ar fi mai bune acum pe timp de vara ?multumesc anticipat[/quote]
ai fost pacalit, gasesti multe altele mai bune pe piata :mrgreen:
silviu_ms
senior member

Mesajde rapy » 25 Iun 2012 13:13

Ce nu face publicitatea agresiva... :evil:
Cosmin Nistea
Xtreme Carp Team
rapy
veteran

Înapoi la Nade si momeli