Problema legare mix

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel, mihai florescu, ticu, danr

Autor Mesaj

Mesajde lordoftherings » 06 Sep 2012 07:45

Salutare! La ultimul drum in Germania am achizitionat 4 saci de 10 kg de bile Peltzer (direct din fabrica), iar ca bonus am primit un sac de 5 kg de mix pentru bile cu aroma de capsuni. Avand nevoie de solubile, am incercat sa il rulez cu lapte de porumb. Ma lovesc de urmatoarea problema: mixul iese foarte moale indiferent de cantitatea de parte lichida. Ca sa nu mai spun ca nu am nici o sansa sa il rulez, bilele se intind pe toata masa de rulat, chiar daca e unsa. Ceva idei ca sa scap de problema asta? Nu stiu ce e in mix, si cu siguranta nu pot afla. Exista varianta ca ceva din mix sa nu se pupe cu laptele de porumb? sau laptele sa fie prost?
lordoftherings
junior member

Mesajde rapy » 06 Sep 2012 08:04

Daca zici ca e asa de moale...Dupa ce e bine amestecata coca, inveleste-o intr-o folie si laso in frigider 2-3 ore. Totusi cat lapte combinat cu apa ti-ai socotit pe kg de mix? Ai scazut partea lichida din cantitatea de lapte care o introduci in mix?
Cosmin Nistea
Xtreme Carp Team
rapy
veteran

Mesajde lordoftherings » 06 Sep 2012 09:45

Am incercat varianta cu frigiderul, fara succes insa. Neavand dozaj recomandat pentru cantitatea de parte lichida am inceput cu 500 ml pe kg de mix, ajungand la 800 ml insa rezultatul nu a fost deloc satisfacator. Laptele de porumb l-am diluat in proportie de 1:1 cu apa calda, apoi cu 0.5 (apa) la 1 l de lapte. Sincer... chiar nu am idee de ce nu se leaga.
lordoftherings
junior member

Mesajde rapy » 06 Sep 2012 13:32

Cate oua iti sunt recomandate de catre producator? oul mediu apre aprox 0,45 ml. Daca ai nevoie de 8 oua inseamna ca tre sa pui 360 ml lapte gata amestecat cu apa. Apoi ai partea lichida, care probabil ii undeva pe la 150 ml/kg mix si o scazi din 360 ml. Deci tu mai tre sa adaugi la mixul tau 210 ml apa cu lapte. Nu 800 ml! asta in cazul in care ai nevoie de 8 oua si daca ai parte lichida 150 ml. Ai exemplu. calculele ti le faci tu ca nu iti stiu gramajele.
Numai bine.
Cosmin Nistea
Xtreme Carp Team
rapy
veteran

Mesajde lordoftherings » 07 Sep 2012 23:10

Multumesc mult pentru ajutor, am refacut calculele, am schimbat si laptele de porumb si toate au mers struna. Multam fain inca o data!
lordoftherings
junior member

Mesajde mosharu » 09 Sep 2012 07:24

[quote="lordoftherings"]Multumesc mult pentru ajutor, am refacut calculele, am schimbat si laptele de porumb si toate au mers struna. Multam fain inca o data![/quote]

data viitoare daca mai ai probleme de genul asta, baga pesmet in mix. merge numai la solubile....
mosharu
maniac

Înapoi la Nade si momeli