Cum pastrez boiliesurile iarna?

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel, mihai florescu, ticu, danr

Autor Mesaj

Mesajde atb333atb » 29 Dec 2012 22:12

Iodul este o substanta pe care orice organism o tolereaza mult mai greu. Inclusiv omul, pentru ca daca acesa manaca o lingurita de iod pur probabil moare.
La cantitatile infime cu care este iodata sarea nu cred personal ca afecteaza pestii desii acestia manaca proportional mai mult ca noi.
Totusi ceea ce a zis Paul m-a determinat sa raspund. Iodul nu este daunator la modul in care prinzi pestii (care nu ar trebui sa fie singurul obiectiv) ci la starea in care raman... De unde stii cat o sa traiasca pestii care au mancat nada ta: zile/luni/ani buni?
Prea multi pescari asa zisi c%r sunt preocupati numai de efectele substantei asupra hraniri, probabil ar pune si arsenic daca ar avea putere de 100x mai mare de atractie pe vad decat a aromei.

PS. instinctul de medic isi zice cuvantul, probabil Paul nici nu a privit chestiunea din punctu(din necunostinta de cauza) asta de vedere si daca ar fi privit-o nu ar mai fi fol sare iodata
atb333atb
new member

Mesajde Paul_sv » 30 Dec 2012 17:47

Ai dreptata intr-o oarecare masura.
Totusi, nu nadim cu sare. Bilele tinute astfel au un strat superficial de sare care se spala instant in apa.
Chiar nu cred ca e o problema, dar mai bine sa fii sigur.
Am cautat mult timp sare neiodata, dar nu am gasit inca.
Paul_sv
junior member

Mesajde atb333atb » 30 Dec 2012 23:05

Eu am citit printre randuri... intradevar la conservare sareaiodata nu e daunatoare, pentru ca este absorbita foarte putin de boilies. Adaugata in lichidul nutritiv/in mix sau in dip se absoarbe mai mult. Oricum sarea neiodata e mai buna ca si conservant, de exemplu muraturile sau conservele cu sare neiodata si apa de o duritate buna nu se inmoaie.
Oricum am fost si eu putin absurd aseara ca inca nu am auzit de situatii de crapi morti sau bolnavi de la supradoza de iod, singurul lucru care m-a determinat a fost exprimarea... ca multa lume functioneaza pe principiu: "daca prinde peste nu mai conteaza... dupa mine potopul", mai mult ca sigur te-am judecat gresit, sau prea repede.

Pentru Marius: daca sunt de diverse tipuri mai bine nu le dipui impreuna... Sunt diverse produse care pot atrage apa, sarea este cel mai ieftin si influenteaza doar pozitiv nada, peletele ar fi altul, iar peletele care absorb apa din bile se pot folosi la prima nadire in primavara.
EVITA inghetatul/dezghetatul repetat al bilelor. Daca le pastrezi intr-un loc rece, asigura-te ca nu coboara sub 0 grade.
atb333atb
new member

Mesajde mariusterik » 04 Ian 2013 22:19

Merci pentru sfaturi.
mariusterik
junior member

Mesajde man.fishing » 19 Feb 2013 10:46

man.fishing
veteran

Mesajde mariusterik » 26 Feb 2013 18:44

:D merci mult!
mariusterik