boiles din srot ce parere aveti?

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

diaconita petru
junior member
Mesaje: 50
Membru din: 07 Feb 2005 10:47
Localitate: iasi

boiles din srot ce parere aveti?

Mesaj de diaconita petru » 13 Iun 2005 21:43

Fratilor la Iasi a inebunit crapul, vrea numai srot de floarea soarelui cineva a avut ideia sa faca boiles din srot si ......incercati si voi poate se raspindeste obiceiul crapului

Avatar utilizator
Dani Hentiu
maniac
Mesaje: 1210
Membru din: 26 Feb 2004 13:04
Localitate: DEVA
Contact:

Mesaj de Dani Hentiu » 14 Iun 2005 09:32

nu cred ca doar din srot potzi face boiliesuri :lol: mai trebuie ceva pe lin :wink:
><)))°>-------- Dani

Avatar utilizator
totis
junior member
Mesaje: 75
Membru din: 17 Mai 2005 13:55
Localitate: giurgiu
Contact:

Mesaj de totis » 14 Iun 2005 11:26

una din retetele pe care le folosesc are in compozitie 10% srot de fsoarelui(macinat fin). am incercat de citeva ori cu o cantitate mai mare(30-35%), dar nu mi-au placut(la consistenta). asa ca nu stiu cum a reusit cunostinta ta sa faca numai din srot!!!???
uimeste-ne cu modul de preparare.....

HackBv
member
Mesaje: 278
Membru din: 07 Sep 2004 12:31

....

Mesaj de HackBv » 14 Iun 2005 12:07

e imposibil sa fi facut numai din srot deci eu cunosc ceva asemanator de ce zice el dar se facea pt nadit nu pt rig sau carlig si se facea si cu ou fiert si cu ou crud si iesea o pasta care se fierbea probabil ca mai baga ceva fainuri pe langa si se leaga ca sa fie ceva bun dar totusi nu cred ca vei face treaba pentru ca vei avea foarte multe grasimi ceea ce nu ii place pestelui in aceasta perioada

diaconita petru
junior member
Mesaje: 50
Membru din: 07 Feb 2005 10:47
Localitate: iasi

Mesaj de diaconita petru » 14 Iun 2005 22:07

Fermele de la noi furajeaza crapul numai cu srot si de aici istoria...Iata modul de fabricare: in 300 ml apa rece se omogenizeaza 4 linguri amidon de porumb, dupa care se pune la fiert. In momentul fierberii se adauga faina de porumb grisata, amestecul trebuie sa aiba consistenta smintinii, dupa care se adauga srot fin macinat pina cind se obtine o consistenta asemenatoarea cu cea a mamaligii. Se da la racit, dupa care se amesteca cu 6-7 linguri gris si 10-15 linguri faina de griu (faina de griu se adauga pentru a da cocii consistenta dorita pentru a putea face cirnatii). Se fac bilele, se pun la fiert pina cind se ridica. Aditivii, aromele se pun in momentul framintarii. [/i]

Avatar utilizator
sebbasttian
junior member
Mesaje: 55
Membru din: 14 Mar 2005 18:39
Contact:

Mesaj de sebbasttian » 23 Iun 2005 08:51

macar spune-ne shi noua pescarilor din jud iasi unde se mai ''loveste'' crap ca nu prea am auzit sa se prinda.....

iulianast
junior member
Mesaje: 52
Membru din: 17 Mai 2005 07:26
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de iulianast » 23 Iun 2005 11:44

diaconita petru

ce arome merg la combinatia asta ?

Vizitator

Re: ....

Mesaj de Vizitator » 23 Iun 2005 16:31

@HackBv

Adica uleiurile nu sunt bune vara ?? Mi-a zis mie cineva ca merg foarte bine pe apa rece . :lol: :lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
tudorgabriel
veteran
Mesaje: 742
Membru din: 28 Dec 2004 20:05
Localitate: Galati

Mesaj de tudorgabriel » 23 Iun 2005 19:29

Nu sunt bune uleiurile ptr. ca daca este apa calda disperseaza repede aroma si ii face rau la ficat crapului :roll:

Avatar utilizator
XquiZZiT
senior member
Mesaje: 419
Membru din: 09 Mai 2005 10:31
Localitate: Brasov/Turku (Fin)
Contact:

Mesaj de XquiZZiT » 23 Iun 2005 20:50

asha e!!! este cel mai bine sa bagi in bile uleiuri cat mai multe iarna, pentru a tzine aromele in ele ca la pushcarie!! dar trebe sa stai ceva mai mult pe balta...din noiembrie pana in mai sa zicem, shi ai toate shansele sa prinzi crap. Imagine
Alex Carlan
Fire-ntinse precum corzile de la chitara!!

Scrie răspuns