boiles din srot ce parere aveti?

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
Daniel Costache
veteran
Mesaje: 857
Membru din: 14 Mai 2004 21:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Daniel Costache » 23 Iun 2005 21:20

Haideti mai fratilor terminati cu caterinca....
Ce vreti si voi acum... sa-si faca omu harakiri (sau cum s-o scrie)..... :lol: :lol: :lol:
Salutari din Miami

Avatar utilizator
tudorgabriel
veteran
Mesaje: 742
Membru din: 28 Dec 2004 20:05
Localitate: Galati

Mesaj de tudorgabriel » 23 Iun 2005 22:49

Mai glumim si noi :-) :-) :-) ,postam cat mai rar despre bile ca si asa spun unii ca nu ne pricepem :roll:

Avatar utilizator
tudorgabriel
veteran
Mesaje: 742
Membru din: 28 Dec 2004 20:05
Localitate: Galati

Mesaj de tudorgabriel » 23 Iun 2005 22:50

Mai glumim si noi :-) :-) :-) ,postam cat mai rar despre bile ca si asa spun unii ca nu ne pricepem :roll:

Avatar utilizator
XquiZZiT
senior member
Mesaje: 419
Membru din: 09 Mai 2005 10:31
Localitate: Brasov/Turku (Fin)
Contact:

Mesaj de XquiZZiT » 24 Iun 2005 00:37

eu chiar nu ma prea pricep, dar e la mintea cocoshului care este efectul uleiurilor in apa rece shi care e in apa calda. in apa calda se disperseaza, in apa rece nu! sau o fi invers? of....Imagine
Alex Carlan
Fire-ntinse precum corzile de la chitara!!

diaconita petru
junior member
Mesaje: 50
Membru din: 07 Feb 2005 10:47
Localitate: iasi

Mesaj de diaconita petru » 24 Iun 2005 07:18

Alex, uleiurile sint insolubile in apa,treaba cu rece ,cald nu prea influenteaza dispersia uleiurilor in apa(oricum au tendinta de a ajunge la suprafata apei).Temperatura influentiaza viscozitatea uleiului,difuzia apare numai la substantele care sint solubile in apa asa ca gindestete cind folosesti ulei si cind folosesti atractanti solubili.

Avatar utilizator
tudorgabriel
veteran
Mesaje: 742
Membru din: 28 Dec 2004 20:05
Localitate: Galati

Mesaj de tudorgabriel » 26 Iun 2005 20:28

@ diaconita petru

solubilitatea si cu dispersia sunt doua proprietati total diferite din cate stiu eu: dispersie -imprastiere ,raspandire
solubilitate - care se poate dizolva intr-un solvent
apoi "nu prea influenteaza" este una si "nu influenteaza" este cu totul alta,de exemplu introdu ulei de menta intr-o bila si vezi ce se intampla.
Folosirea atractantilor solubili este cu totul alta poveste :-)
Fir intins :-)

Avatar utilizator
XquiZZiT
senior member
Mesaje: 419
Membru din: 09 Mai 2005 10:31
Localitate: Brasov/Turku (Fin)
Contact:

Mesaj de XquiZZiT » 26 Iun 2005 20:58

temperatura scazuta a apei ingreuneaza dispersia uleiurilor. acestea folosite in ape mai calde confera nadei o plaja de raspandire shi pe verticala, nu doar pe orizonala. da, shtiu shi eu ca uleuirile sunt insolubile in apa, shi cred ca shtie tot poporu. foloseshti uleiurile pentru a avea acea atractzie pe verticala, shi nu au nici o legatura cu dizolvarea.


parerea mea, nu shtiu, nu sunt de p'aici! :wink:
Alex Carlan
Fire-ntinse precum corzile de la chitara!!

diaconita petru
junior member
Mesaje: 50
Membru din: 07 Feb 2005 10:47
Localitate: iasi

Mesaj de diaconita petru » 27 Iun 2005 07:35

sint de acord cu voi,stiu ca apa formeaza cu uleiurile un sistem coloidal in caul nostru ne intereseaza uleiul care formeaza cele mai mici" bilute" in apa si multe, sa fie reperate mai repede.Nu cred ca pestilor le convine sa li se fixeze ulei in branhii,fiindca s-ar asfixia

Avatar utilizator
tudorgabriel
veteran
Mesaje: 742
Membru din: 28 Dec 2004 20:05
Localitate: Galati

Mesaj de tudorgabriel » 27 Iun 2005 18:12

Corect X.....T(ma scuzi dar ti-ai ales un nick trasnet :lol: )dispersia uleiurilor are un efect de de raspandire pe verticala.
Diaconita asa mai vii de acasa :wink: :wink: ,aceste" bilute" mai poarta denumirea de "perlaj" care formeaza un norisor,ca sa ajunga ulei in branhiile pestilor ar trebui sa fie densitate mare de ulei in apa :!:
Fir intins :wink: :wink: :wink:

Avatar utilizator
XquiZZiT
senior member
Mesaje: 419
Membru din: 09 Mai 2005 10:31
Localitate: Brasov/Turku (Fin)
Contact:

Mesaj de XquiZZiT » 27 Iun 2005 20:13

in cazul in care nu pui uleuiri cu...galeata in nade, rau peshtilor nu prea ai cum sa le faci. doar nu scufunzi vreun petrolier sa creezi vreun dezastru ecologic...
@ tudor, daca XquiZZiT e dificil, incearca Alex! e mai simplu! :lol: :lol: :lol: :lol: glumesc, bineintzeles
Ultima oară modificat 28 Iun 2005 19:49 de către XquiZZiT, modificat 1 dată în total.
Alex Carlan
Fire-ntinse precum corzile de la chitara!!

Scrie răspuns