Trigga

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
edwyn
junior member
Mesaje: 61
Membru din: 20 Aug 2003 22:48
Localitate: London
Contact:

Mesaj de edwyn » 26 Iun 2005 23:18

pot sa va ajut eu pentru ca am lucrat in domeniu mai precis intro distilerie de alcool.Enzimele se folosesc pentru a grabii fermentatia adica transformarea amidonului din cereale in alcool dar vreau sa va spun ca fara drojdie nu fermenteaza enzimele accelereaza fermentatia in cazul porumbului de la 2-3 saptamani cat iar trebui fara enzime la 48 de ore.
Daca vreti un produs care sa va ajute la fermentatie in afara de enzime puteti sa incercati amelioratorii de panificatie.

Avatar utilizator
RazvanV
veteran
Mesaje: 507
Membru din: 07 Iul 2004 09:33
Localitate: Brasov

Mesaj de RazvanV » 27 Iun 2005 08:38

@edwyn, m-am gandit la ei (amelioratorii de panificatie) dar cum se numesc si unde se gasesc? Este vorba de niste produse rezultate in urma fabricarii berii (cel putin unele) ?

@carron,
"experimentul" l-am facut acu' un an si cat am citit atat am stiut (mai nimic). Acum stiu ca enzimele in stare lichida se denatureaza in max. 24 de ore, in stare "solida" rezista cateva luni. Pentru asta enzimele sunt "imobilizate" pe suporti insolubili, de aici si dificultatea pe care am intampinat-o atunci cand am vrut sa dizolv praful.

Oricum nu mai sunt dispus sa fac astfel de experimente, sa le faca cei ce au timp si inteleg in totalitae ceea ce se intampla (nu este suficient sa fi pasionat de chimie).

Avatar utilizator
edwyn
junior member
Mesaje: 61
Membru din: 20 Aug 2003 22:48
Localitate: London
Contact:

Mesaj de edwyn » 27 Iun 2005 19:49

Amelioratori de panificatie poti gasi la brutarii unde se face painea eu nu stiu ce alta denumire mai are dar daca intrebi acolo stiu despre ce e vorba .e la fel ca si faina un praf mai maroniu si se foloseste pentru faina de calitate mai slaba care nu dospeste in amestec cu drojdia.eu am folosit cam o lingurita de ameliorator la 3 kg de nada.Adica amestec de cereale plus drojdie de bere si in cateva ore e cata fermentata buna de nadit.poti sa folosesti si pentru boabe de porumb sa fermenteze mai repede.

PANAIT CEZAR
senior member
Mesaje: 411
Membru din: 23 Oct 2004 17:52

NELAMURIRE

Mesaj de PANAIT CEZAR » 27 Iun 2005 19:52

Exista vreo faina care nu dospeste cind pui drojdie?
Orice s-ar intimpla fii om,peste n-ai cum sa devii!

Avatar utilizator
edwyn
junior member
Mesaje: 61
Membru din: 20 Aug 2003 22:48
Localitate: London
Contact:

Mesaj de edwyn » 27 Iun 2005 19:57

cred ca da nu sant brutar sati spun sigur :lol: :wink:

Scrie răspuns