Trigga

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
patabum
senior member
Mesaje: 441
Membru din: 22 Sep 2003 17:55

Mesaj de patabum » 15 Iun 2005 13:14

@mirceaf:

Saru'mana, sa traiesti! :lol: :lol: :lol: Mare boier, mare caracter, bre!

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 15 Iun 2005 13:23

mirceaef scrie:
Pe urma, am zis ca am luat o galeata, nu ca am folosit-o inca. De fapt am glumit ca sa-l fac pe Carprom sa ne spuna mai multe dar uite ca nu vrea.
Imagine :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

mirceaef
veteran
Mesaje: 565
Membru din: 20 Dec 2004 10:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mirceaef » 15 Iun 2005 13:55

Pai bine, Carprom, mai devreme spuneai ca de-asta e forum sa spunem pt tot boboru' ce si cum .... si acu' ..... sau n-ai copyrightu' pe informatia respectiva??

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 17 Iun 2005 18:14

Nenea Patabume, trigga se activeaza cu apa ca toate boiliesurile active. E la fel de banal precum painea pusa la dospit...

Avatar utilizator
patabum
senior member
Mesaje: 441
Membru din: 22 Sep 2003 17:55

Mesaj de patabum » 20 Iun 2005 10:48

caaron scrie:Nenea Patabume, trigga se activeaza cu apa ca toate boiliesurile active. E la fel de banal precum painea pusa la dospit...
Bre ma(caaroane),

De smecheri de-astia de n-ai loc sa iei o palma din cauza lor e plin, ceva mai constructiv n-ai prin buzunare?

PS:

... si uite-asa, desi nu era planificat, o sa fac un drum la un anume magazin de pe Trafic Greu, sa-ti arat niste "bombe" de urmarire...

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 20 Iun 2005 17:02

@Mircea F

frate , tu ai luat doar o galeata de Trigga sau o galeata cu boilies Trigga ? :lol: :lol: :lol: :lol:

@Caaron

se vede ca nu am mai intrat de mult pe aici . Deja vorbesti in cimilituri !! :lol: :lol: :lol: :lol:

Acum la modul serios - taticul Trigga in Romania e Hamudi . Poate nu ar strica sa faceti rost de numarul lui de telefon si sa cereti detalii .

Avatar utilizator
florin plesu
member
Mesaje: 203
Membru din: 14 Mar 2005 23:07
Localitate: londra
Contact:

Mesaj de florin plesu » 21 Iun 2005 22:03

poate ai tu numarul???? :lol: :lol:

Avatar utilizator
carpkiller
veteran
Mesaje: 689
Membru din: 20 Mai 2004 11:15

Mesaj de carpkiller » 22 Iun 2005 01:19

@patabum :
Nu am folosit, dar am vazut de 2 ori efectul lor devastator. Prima data pe la inceputul lui aprilie la peris cand Hamudi a prins singurul peste semnificativ (parca 17-18kg) in perioada aia cu apa super rece si fulgi de nea pe seara.
A doua oara prindea toata lumea, dar cel cu trigga s-a evidentiat, pescuia chiar langa mine si numai o campanie de nadit sustinuta(masiva) mi-a adus in cele din urma mai mult peste.
Stiu (din auzite) ca se activeaza cu apa (2-3 zile), pana devin albicioase.
Pe cele ne activate nu cred ca ai de ce sa-ti faci griji dc le pastrezi ca pe cele deshidratate.

Si eu sunt tare curios cum se prepara!!! Pe langa mix si oua mai folosesti alti aditivi? oricum o sa-mi cumpar gata facute cand o sa ma hotarasc sa dau cu trigga(cel putin prima data).

P.S. Rezultate bune am avut cu alte bile de la nutra, anume BFM de 22 cu somon, caviar si piper negru si am ajuns la concluzia ca piperul negru chiar face minuni intr-un mix pe baza de faina de peste.

P.P.S. Eu pun la 10 oua 3 lingurite de piper rase. Mentionez ca in mix folosesc si RR care este destul de iute. O sa incerc si uleiul esential de piper negru.
CAT PIPER FOLOSITI ? Am auzit ca cineva foloseste 10% in mix piper negru macinat, dar mi se pare aberant ?

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 22 Iun 2005 19:38

Nenea Patabume, secretul oricarui boilies activ este drojdia.De asta se activeaza cu apa. Banuiesc ca or sa fie cativa care ma vor contrazice, dar vreau si argumente.

nick h.
senior member
Mesaje: 462
Membru din: 01 Iul 2003 10:53

Mesaj de nick h. » 22 Iun 2005 19:51

din cate stiu trigga se activeaza intr-un mediu cu umezeala.cred ca daca le tii intr-un sac de crap la pescuit 3-4 zile si le lasi sa le bata vantul si datorita diferentelor de temperatura zi-noapte se vor activa.

Scrie răspuns