Trigga

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
patabum
senior member
Mesaje: 441
Membru din: 22 Sep 2003 17:55

Mesaj de patabum » 22 Iun 2005 20:14

@nick h. & Co:

Bre, io multumesc frumos pentru bunavointa, dar baba crede la biserica, aici ar vrea sa stie :wink:

@ma(caarone):

Trecui vijelios conform promisiunii, dar m-a intristat o usa inchisa! Cand ne-om vedea face to face, dezvoltam subiectul conform promisiunii, ca tare mi-e mie ca asta e secretul lui Polichinele :lol: :lol: :lol:

PANAIT CEZAR
senior member
Mesaje: 411
Membru din: 23 Oct 2004 17:52

PARERE

Mesaj de PANAIT CEZAR » 22 Iun 2005 21:49

Stim cu totii ce contine drojdia de bere si de ce este un produs care activeaza boilles-urile.Caaron,CRED, ca marile firme producatoare de momeli folosesc pentru activare enzimele.De ce afirm lucrul asta?Am dat de curind peste TRIPSINA LIOFILIZATA chiar pe piata romaneasca.Ca sa nu ma intelegi gresit reformulez:nu folosesc enzimele din drojdie (adaugind drojdie) ci enzime separate.Repet:este numai o simpla parere a mea,care mi-a venit in minte cind am vazut ca SI pe piata romaneasca gasesti enzime separate.
Orice s-ar intimpla fii om,peste n-ai cum sa devii!

Avatar utilizator
Daniel Costache
veteran
Mesaje: 857
Membru din: 14 Mai 2004 21:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Daniel Costache » 22 Iun 2005 23:26

Cezarica tu oi fi cumva farmacist si nu vrei sa ne spui???? :lol: :lol: :lol: :lol:
Salutari din Miami

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 23 Iun 2005 08:41

Cezar, normal ca pt faina de ficat sau peste, nu folosesc drojdie.
Catalin, imi cer scuze pt lipsa unui prog strict. Sper sa se rezolve in curand.

Avatar utilizator
RazvanV
veteran
Mesaje: 507
Membru din: 07 Iul 2004 09:33
Localitate: Brasov

Re: PARERE

Mesaj de RazvanV » 23 Iun 2005 09:12

PANAIT CEZAR scrie:Am dat de curind peste TRIPSINA LIOFILIZATA chiar pe piata romaneasca.
Am cumparat si eu de la Biofarm asa ceva. Cica este extrasa (cristalizata) din pancreasul de bou (de ce de bou si nu si de vaca :shock: ).
Am incercat produsul cu teama si nu cred ca a avut vreo contributie. Mai incercam :wink:

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 23 Iun 2005 20:28

Pai si daca ar fi avut tot nu ai fi avut cum sa-ti dai seama. Dar reactiile pe care nu le vezi in boiliesurile active sunt de fapt cele care le fac speciale. Chestia cu amidonul descompus in zaharuri la suprafata boiliesului este doar vf icebergului.

PANAIT CEZAR
senior member
Mesaje: 411
Membru din: 23 Oct 2004 17:52

INTREBARE

Mesaj de PANAIT CEZAR » 23 Iun 2005 20:33

Razvan,
1.Ce cantitate ai folosit la 1 kg. de mix uscat?
2.Cum l-ai folosit tinind cont ca enzimele se distrug la o temperatura de 50-70 grade C.?
3.Cit costa o fiola?
Te intreb toate astea pentru ca vreau sa testez si eu tripsina.Deocamdata o sa testez alte "Pasarele" de-ale mele si nu am avut timp pentru tripsina.
Fir intins tuturor!
Orice s-ar intimpla fii om,peste n-ai cum sa devii!

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 23 Iun 2005 20:44

Razvan poti sa ne impartasesti si noua reteta mixului folosit?

Avatar utilizator
RazvanV
veteran
Mesaje: 507
Membru din: 07 Iul 2004 09:33
Localitate: Brasov

Mesaj de RazvanV » 24 Iun 2005 10:21

In primul rand am incercat sa vad in ce pot dizolva praful. Cum ma asteptam apa nu a fost un bun solvent si nu cred ca s-a intamplat nimic de luat in seama (reactie). Am pus apa calduta, parca s-a dizolvat mai bine dar din nou nu am observat sau nu am stiut ce sa observ. Am incercat si "zeama" de ficat, eu folosind de cateva ori ficat crud in mix (poate are loc vreo reactie).
Lipsa de timp a facut sa renunt la joaca asta si cu prima ocazie am pus un varf de cutit din praful "miraculos" la 1kg de mix. Nu stiu ce contine faimosul mix activator Mainline Activ-8 dar al meu era format din: faina de peste, caseinat+lapte praf, seminte de pasari,gris, faina de soia, praf de ficat.
Am fiert boiliesurile cam 60 de secunde (erau de 14mm),le-am uscat si pus in saci pentru a le folosi proaspete (ziua urmatoare). Cei de la Mainline nici macar nu specifica cat trebuie sa le fierbi atunci cand folosesti produse active-8 deci nu cred ca s-au distrus prea multe enzime.
Pe balta le-am mai umezit (pe toata perioada partidei) cu ceva Nutramino + ulei de somon + apa (fara aroma in dip).
Un experiment de pe urma caruia nu poti tage nici o concluzie.

Caaron, daca ai experimenta asa ceva, si sunt convins ca ai incercat, cum ai procedat. Ce ingrediente "miraculoase" ai incercat si mai ales ai avut rezultate? :wink:

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 26 Iun 2005 17:47

Convingerile tale sunt gresite, Razvan. Nu am incercat, deocamdata, sa lucrez cu enzime. Mai am cateva chestii teoretice de pus la punct.
De ce ai incercat sa dizolvi tripsina?

Scrie răspuns