Plantare la boilies

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

IonutD
new member
Mesaje: 10
Membru din: 11 Iun 2005 11:13
Localitate: Bucuresti

Plantare la boilies

Mesaj de IonutD » 15 Iun 2005 19:40

Am si eu o intrebare: Pentru o singura lanseta plantata din barca ce cantitate de boilies trebuie sa folosesc ca nada ? Cat de mare trebuie sa fie aria de nadire ?

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 15 Iun 2005 22:25

:lol: :lol: cit are balta, 1ha sau 100ha? Citi pesti sunt in aceasta balta si de ce marimi.
Ptr. astfel de raspunsuri trebuiesc mai multe detalii

IonutD
new member
Mesaje: 10
Membru din: 11 Iun 2005 11:13
Localitate: Bucuresti

Mesaj de IonutD » 16 Iun 2005 09:31

Balta are cam 1,5ha si are crap destul. Am pescuit numai la porumb si am prins mereu. Vreau sa incerc si la boilies.

Avatar utilizator
RazvanV
veteran
Mesaje: 507
Membru din: 07 Iul 2004 09:33
Localitate: Brasov

Mesaj de RazvanV » 16 Iun 2005 09:34

Pentru ce vrei sa plantezi intr-o balta de numai 1,5h?

IonutD
new member
Mesaje: 10
Membru din: 11 Iun 2005 11:13
Localitate: Bucuresti

Mesaj de IonutD » 16 Iun 2005 15:42

Pentru ca altfel nu se prinde. Am fost de nenumerate ori pe aceasta balta si daca nu plantezi nu prinzi peste mare. Am prins numai la porumb. Vreau sa incerc si cu boilies poate prind si mai mare de 6kg. Problema e ca balta costa 1.500.000 pe 24 de ore cu 5 lansete. Vreau sa bag numai 2 lansete pe boilies sa vad daca prind ceva.

Avatar utilizator
RazvanV
veteran
Mesaje: 507
Membru din: 07 Iul 2004 09:33
Localitate: Brasov

Mesaj de RazvanV » 16 Iun 2005 16:33

Eu nu vad rostul plantarii intr-o balta de 1,5h.
Daca balta ar fi patrata ar avea latura de 122,5 m iar daca ar fi rodunda ar avea un diametru de 97,8 m.
In ambele cazuri poti sa nadesti si sa pescuiesti de pe mal in orice punct de pe balta. Cand pescuiesti la o distanta cuprinsa intre 50-80m plantatul este o risipa de timp.

cristinel
member
Mesaje: 134
Membru din: 20 Apr 2005 14:06

Mesaj de cristinel » 16 Iun 2005 16:37

IonutD scrie:Pentru ca altfel nu se prinde. Am fost de nenumerate ori pe aceasta balta si daca nu plantezi nu prinzi peste mare. Am prins numai la porumb. Vreau sa incerc si cu boilies poate prind si mai mare de 6kg. Problema e ca balta costa 1.500.000 pe 24 de ore cu 5 lansete. Vreau sa bag numai 2 lansete pe boilies sa vad daca prind ceva.
in balta respectiva ,de 1,5 ha , EXISTA peste mai mare?

Avatar utilizator
Kulcsar Laszlo
Site editor
Mesaje: 728
Membru din: 03 Mai 2004 17:03
Localitate: Zalau
Contact:

Mesaj de Kulcsar Laszlo » 16 Iun 2005 18:08

De ce sa nu fie crap mai mare? Uitativa la lacul din Ungaria, Maconka, unde exista o "vana" ii zic unde sunt pesti capitali.

Cum as proceda eu?
Daca inca inca nu s-a pescuit cu boilies pe lac le va trebui putin timp sa se accomodeze cu noua nada. Asta poate fi o zi sau chiar citeva zile. Cat de aglomerat este lacul? Este, cred, unul dintre cele mai importante factori. As nadi de pe mal cu nada de fund (groundbait) amestecat cu ceva pelete si sparturi de boilies + seminte (daca le-ai folosit cu succes pana acum, de ce nu?)+ boilies intregi. Daca este un lac suprapopulat merita sa incerci o aroma puturoasa (peste), dar nu suprasaturata cu aroma. S-ar putea sa-l sperii mai degraba.
As folosi saculeti sau pungi solubili pentru a introduce nada chiar langa carlig. Asta pentru o lanseta.

La cealalta as pune boiliesuri cu aroma mai suportabila (ceva dulce, de fructe, ciocolata...) si cateva pe un stringer (fir solubil multifilar)

Daca crezi ca numai cu plantatul poti avea rezultate, da-i bice (sau inaintas :lol: ).

Fir Intins

IonutD
new member
Mesaje: 10
Membru din: 11 Iun 2005 11:13
Localitate: Bucuresti

Mesaj de IonutD » 16 Iun 2005 19:52

Sincer nu am masurat balta. Se poate sa aiba mai mult de 1,5ha. De un lucru sunt sigur. Nici cel mai mare pescar cu cea mai tare lanseta nu ajunge pana in mijlocul ei. In plus trebuie aruncat putin in stanga ca acolo e gropanu'. Nu ma pot aseza sa pescuiesc mai in stanga pentru ca este o casa. Saculetii solubili ii folosesc (desi multi m-au intrebat la ce sunt buni daca le plantez din barca). Va rog frumos poate cineva sa-mi raspunda la intrebarea mea? Cat boilies sa folosesc drept nada?

mirceaef
veteran
Mesaje: 565
Membru din: 20 Dec 2004 10:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mirceaef » 17 Iun 2005 09:30

IonutD scrie: Cat boilies sa folosesc drept nada?
Putin, eu as arunca sub un kg la un pat de nada pentru doua lansete. Si ti-as recomanda sa folosesti boiliesuri de dimensiuni mai mici.

Scrie răspuns