Momeli pop up!

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
paul_m
junior member
Mesaje: 62
Membru din: 30 Mar 2004 14:34
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Momeli pop up!

Mesaj de paul_m » 20 Iun 2005 12:57

Pe scurt... intr-un lac in care vegetatia ajunge pana la 40 cm inaltime si mal de 20 cm, cu ce ar trebui nadit pentru a ajunge pestele sa simta nada si cum ar trebui sa prezint momeala. Imi vine greu sa "inalt" momeala de la fundul apei 40 cm sa zic. Unde ar mai fi hranirea de pe fundul apei a crapului si tousi dc nu o fac ramane la radacina ierburilor. Peste este in apa dar cred ca nu prezint cum trebuie momeala, intra doar 4, 5 ciortani pe zi ceea ce mi se pare ca ar fi accidental. Lacul e destul de mic si are densitate mare de peste, repet.
Cand pestele se hotareste sa ia momeala... onoreaza pescarul, cand pescarul pescuieste sportiv... onoreaza pestele

toni
member
Mesaje: 287
Membru din: 28 Feb 2005 17:29

Mesaj de toni » 20 Iun 2005 13:10

cred ca ar trebui sa cauti cu markerul o zona mai curata, la marginea u nui pat de vegetatie.....

sau dai la sheffiled, daca poti in zona respectiva....

sau faci riguri super lungi, si folosesti pufuleti solubili, ca rigul tau sa se aseze incet pe patul de bolbotine...

iar de nadit, ceva cu dispersie mare, care sa faca nor, un method mix ceva....

si bilele de method mix sa aiba consistenta necesara pt spargere la contactul cu suprafata apei...

Avatar utilizator
paul_m
junior member
Mesaje: 62
Membru din: 30 Mar 2004 14:34
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de paul_m » 20 Iun 2005 13:15

Sunt zi zone mai curate de fapt o singura zona (aproape de dig, pe toata lungimea lui) si la o distanta de pana la 20 m mal. Acolo nu am prins nici macar caras si apa e mai mica decat in restul lacului! Cat despre bilele de method mix ce rol mai au ele sa fie bile dc se sparg si ramane nimic? Intreb asta pt ca nu stiu... nu vreau sa fiu ironic.
Cand pestele se hotareste sa ia momeala... onoreaza pescarul, cand pescarul pescuieste sportiv... onoreaza pestele

toni
member
Mesaje: 287
Membru din: 28 Feb 2005 17:29

Mesaj de toni » 20 Iun 2005 15:04

method mix este mai pe scurt "mehlemu'"....
adicatalea o nada praf.....
o poti face cu mamaliga, sau doar cu apa, mai amesteci niste cereale, un pic de porumb, canepa neaparat, si faci bile cat o minge de tenis pe care le poti arunca cu lopata, sau mai mici si le dai cu prastia....
si le faci la consistenta minima necesara aruncarii....
pt ca au si cereale in ele, si nu sunt foarte uscate, se vor sparge in bucati la contactul cu apa, si aceste bucati se vor duce la fund mai incet decat o bila intreaga...

poate mai vin si altii cu idei, si cred ca a mai fost la un moment dat un topic, acu vreo 3-4 luni, cu pescuitul in vegetatie....

Scrie răspuns