Momeala din carlig urat mirositoare!

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
nelubalaj
member
Mesaje: 261
Membru din: 09 Mar 2005 18:36
Localitate: Timisoara

Momeala din carlig urat mirositoare!

Mesaj de nelubalaj » 28 Iun 2005 03:30

Salut!
, am fost la un pescuit in acest sfarsit de saptamana pe un baraj la granita dintre Jud. Arad si Timis Mai exact Mailat langa Vinga.
Dupa o ora de la lansare am scos betele la control surpriza miroseau groaznic a stricat si atat porumbul cat si boiliesul sau inegrit, am incercat sa le ridic cam 5cm de pe fund dar fara nici un rezultat, mirosul tot sa inpregnat in ele.
Vin cu o intrebare la voi, ce poti sa faci in situatii de genul asta :cry:
Nelu B.

Avatar utilizator
mirceas
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 29 Feb 2004 11:11
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de mirceas » 28 Iun 2005 06:11

ce fel de miros, ce intelegi prin stricat? e tipic situatiilor in care ai de-a face cu fund foarte malos... montura cu plumb plat, nu foarte greu, eventual momeala popup.

ai explorat mai multe zone ale barajului? peste tot e asa?
fir intins!!

www.carpfishing.ro

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 28 Iun 2005 07:27

Da cunosc si eu situatia. Aici se spune Mil Putred. Se inegreste totul si pute groaznic, si nu cred ca ai prins vreun peste pe locul ala

E-carp
junior member
Mesaje: 68
Membru din: 18 Aug 2003 09:33

Mesaj de E-carp » 28 Iun 2005 08:06

E posibil, daca lacul a avut multa vegetatie(alge) in perioada asta sa se "rupa" de la vint, sa se lase pe fund si sa inte in putrefactie. Daca e asa, astepta o perioada, sau cauta un loc mai curat...

Avatar utilizator
Dani Hentiu
maniac
Mesaje: 1210
Membru din: 26 Feb 2004 13:04
Localitate: DEVA
Contact:

Mesaj de Dani Hentiu » 28 Iun 2005 08:10

intr-adevar milul este vinovat
daca scotzi niste mil de acolo ai sa potzi observa ca el este vinovatul si crapul ocoleste acele locuri
><)))°>-------- Dani

Avatar utilizator
mirceas
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 29 Feb 2004 11:11
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de mirceas » 28 Iun 2005 08:23

daca e asa atunci cu siguranta ca mediul este si lipsit de oxigen, sanse sa fie crap acolo sunt nule...
fir intins!!

www.carpfishing.ro

Avatar utilizator
nelubalaj
member
Mesaje: 261
Membru din: 09 Mar 2005 18:36
Localitate: Timisoara

Mesaj de nelubalaj » 28 Iun 2005 23:01

Aveti dreptate Crap nu am prins, in schimb am ajuns pe balta datorita povestilor cum ca acum vre-o 2 saptamani s-a prins Crap de 9kg, 7kg, eu nu l-am vazut.
Ce pot sa va zic cat am sondat apa era foarte adanca de la 4la10metri, plumbul era cu vegetatie putrezita,dar nu multa, nu pot sti daca vegetatia era din larg sau din mal, cat m-am bagat in apa nu era mil, adica pana unde am putut sa intru, daca mergeam mai mult primeam niste plumbi in cap de la vecini :lol:
Am dat si in stanga si in dreapta mea si acelasi rezultat, mai exact perpendicular pe baraj cam la 200mde baraj, pragul era cam pe la 60-70 de metri de malul meu, rezultatul mult miros urat mirositor si nici un Crap,
Dar m-am distrat cu Caracudele in mal :wink:
Nelu B.

Scrie răspuns