Porumb fermentat

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
tudorgabriel
veteran
Mesaje: 742
Membru din: 28 Dec 2004 20:05
Localitate: Galati

Mesaj de tudorgabriel » 17 Iul 2005 20:19

Salut moose,eu pescuiesc mult la Dunare undeva in zona Isaccea,am invatat de la localnici sa folosesc multa spartura de porumb in nada,de exemplu folosesc momitoare mari incarcate cu mamaliga amestecata cu spartura de porumb,fara arome fara nimic,asa simpla,in carlig pun cub mare de mamaliga sau boilis facut simplu ,din gris,faina de peste,canepa rasnita,faina de orez si mancare canari,de multe ori din acest mix fac cuburi si le fierb,deci un boilis cu alta forma.
Am un secret,cumpar porumb dulce in conserva il dau prin masina de tocat sau robot de bucatarie si amestec mixul cu zeama rezultata :wink:
Fir intins :-)

Moose_master
member
Mesaje: 273
Membru din: 26 Mai 2005 21:12
Localitate: Montreal, Canada

interesant

Mesaj de Moose_master » 17 Iul 2005 21:54

Pentru Tudorgabriel,

Porumbul la conserva l-am incercat in tot felul de combinatii. Momitorul l-am folosit la greu. Nu mai vorbesc de mamaliga, pe care am preparat-o in atatea feluri incat daca v-as scrie cate o reteta in fiecare zi mi-ar trebui cateva luni sa termin toate ciudateniile pe care le-am incercat.
De altfel (exceptie facand perioada de reproducere cand ar fi in stare sa inghita momitorul cu totul), cand vede momitor cu mamaliga fuge asa cum zice cantecul : "ca mama din alimentara" dupa ce cresc preturile.
Poti sa pui ORICE MAMALIGA pe momitor ca nu ai nici un tac.

Tu in schimb ai venit cu o chestie pe care (din pacate nu am incercat-o niciodata) si anume mamaliga "curata", fara arome, fara mirodenii, ci pur si simplu mamaliga taraneasca cu mirosul ei specific.Asta este o treaba demna de incercat.

Multumesc pt idee,

Moose
ASOCIATIA PESCARILOR DE CRAP DIN ROMANIA

Avatar utilizator
tudorgabriel
veteran
Mesaje: 742
Membru din: 28 Dec 2004 20:05
Localitate: Galati

Mesaj de tudorgabriel » 18 Iul 2005 21:49

Intr-adevar nici taranii din Isaccea nu pun arome in mamaliga in schimb o fac in ceaun mare la foc din lemne si isi ia o aroma de fum in timpul fierberii cred ca este interesant de ce eu si cu alti pescari am combinat mamaliga cu toate aromele din lume si nu am avut prezentari si ei pescuind cu mamaliga simpla prindeau piese de 9kg,11kg,7kg,cred ca este si asta un secret ,mamaliga simpla :roll:
Fir intins.

Avatar utilizator
Ioan S.
member
Mesaje: 225
Membru din: 08 Feb 2004 14:10
Localitate: Iasi

Mesaj de Ioan S. » 18 Iul 2005 22:05

Si eu am incercat tot felul de adaosuri in mamaliga. Si - pina la urma - am ajuns tot la concluzia ca mamaliga simpla (cu sare, ca pentru consumul uman) da rezultate.
Daca e sa vorbim de retete "ciudate", am incercat sa fac mamaliga cu apa ramasa dupa firberea porumbului (e vorba de porumbul in lapte, care se poate minca fiert sau copt). Reteta are o mare hiba - nu o poti folosi tot timpul anului - caci altfel as persevera, pentru ca teoretic ar trebui sa mearga.

Avatar utilizator
Ioan S.
member
Mesaje: 225
Membru din: 08 Feb 2004 14:10
Localitate: Iasi

Mesaj de Ioan S. » 18 Iul 2005 22:17

Sa revenim insa la nadirea cu porumb.

Am vrut sa incerc acest lucru pe Prut. Si (deh, nerabdarea pescarului) cind am facut-o prima data (adica trei zile consecutiv) din diverse motive (ploaie, pompe pentru irigat, etc.) plus ca nivelul Prutului era cam mare ... ce s-o mai lungesc ... a fost un esec - normal - pentru ca am ajuns sa pescuiesc in locuri diferite (si sa nadesc la fel).

Acum insa s-ar putea sa nu mai ajung nici macar sa arunc nada in Prut (porumb pus la fermentat in urma cu o saptamina). Asta pentru ca sunt prins la serviciu in asa hal incit nu cred sa ajung pe Prut inainte de 1 august.

Intrebare: Ce sa fac, sa risc sa las porumbul la fermentat 3 saptamini? (Asta daca nu sare capacul la vreo cutie de atita fermentat - sa-mi sara nevasta in cap) :lol:
Sau sa fac altul atunci ?

Daca nu citeam acest topic nici prin cap nu-mi trecea sa-l las o saptamina (cit are pina acum).
Precizez ca nu este o valoare deosebita, am pus acolo (in trei cutii de masline) cite 5 kg porumb, 1 kg griu si 350 grame de cinepa. Plus 200 grame zahar si vreo 4 litri de apa. Initial am pus apa fierbinte si am lasat 24 de ore invelite recipientele. Apoi am fiert porumbul (deja intrase in fermentatie) am spalat recipientele si am pus fiertura clocotita, apoi am invelit iar recipientele.
Am facut treaba asta trei zile la rind, urma sa merg la pescuit cel putin trei zile consecutiv.
Apoi am citit acest topic, am verificat cutiile si am completat cu apa fiarta si racita, sa fie porumbul cuprins de apa. S-a inmuiat, s-au umflat boabele (unele au si crapat) si nu mirosea chiar rau in urma cu vreo 3 zile.
Insa vad ca asteptarea (pina voi merge la pescuit) se prelungeste, Prutul creste ... loc in congelator nu am.

Astept sugestii.
Ultima oară modificat 18 Iul 2005 22:27 de către Ioan S., modificat 1 dată în total.

cristinel
member
Mesaje: 134
Membru din: 20 Apr 2005 14:06

Mesaj de cristinel » 18 Iul 2005 22:21

dupa 3 saptamini,mai bine-l bagi la cazan.cred ca iese o ZEAMA de prima clasa.

Moose_master
member
Mesaje: 273
Membru din: 26 Mai 2005 21:12
Localitate: Montreal, Canada

?

Mesaj de Moose_master » 19 Iul 2005 04:13

io am o galeata pe care o tin de doua saptamani. este superimputit.
miroase de-ti cade parul din nas.
ei bine cu asta am sa dau in zilele ce urmeaza.
tot aman iesirile pt ca aici sunt niste calduri de nici nu poti respira. sunt vreo 35 Celsius (stati asa nu zambiti) si cu UMIDITATE 94 %.....
pentru cine nu realizeaza ce inseamna asta sa isi imagineze cum este in sauna si sa stiti ca nu exagerez .
efectiv nu am curaj sa ies afara.

am sa vad ce-o sa fac

Moose
ASOCIATIA PESCARILOR DE CRAP DIN ROMANIA

Avatar utilizator
florioro
veteran
Mesaje: 654
Membru din: 14 Apr 2005 07:47
Contact:

Mesaj de florioro » 19 Iul 2005 07:53

Joia trecuta mi-am preparat vre-o 5 kg de porumb si 1 kg de canepa ca la carte si dupa ce am invatzat de la voi. Zeama in care le-am fiert ( separat ) nu am aruncat-o si dupa firbere le-am amestecat intr-o galeata cu capac . Spre surprinderea mea zeama a devenit cleioasa si parca nu a inceput sa mai fermenteze. Weekend-ul trecut nu am mai reusit sa plec la pescuit si am toata nebunia si acum in galeata. Ce sa fac ??? Sa tin momeala pina vineri sau mai bine ma apuc si fac alta galeata?? Am gresit cu ceva combinind porumbul cu cinepa impreuna cu apa in care au fiert??

Avatar utilizator
Dani Hentiu
maniac
Mesaje: 1210
Membru din: 26 Feb 2004 13:04
Localitate: DEVA
Contact:

Mesaj de Dani Hentiu » 19 Iul 2005 08:23

nu ai gresit deloc,este chiar f. bine
><)))°>-------- Dani

Avatar utilizator
florioro
veteran
Mesaje: 654
Membru din: 14 Apr 2005 07:47
Contact:

Mesaj de florioro » 19 Iul 2005 08:25

Asa m-am gindit si eu , dar am impresia ca incepe sa mucegaiasca la suprafatza apei. Este bine sau rau???

Scrie răspuns