Porumb fermentat

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
florioro
veteran
Mesaje: 654
Membru din: 14 Apr 2005 07:47
Contact:

Porumb fermentat

Mesaj de florioro » 13 Iul 2005 15:12

Am tot citit in topicurile mai vechi tot feluri de moduri de preparare a porumbului , ca este uscat , ca este crud. Din cite am inteles cam totzi recomanda sa se foloseasca fermentat.
Ok si eu la fel. Intrebarea mea este cind ne dam seama ca este suficient de fermentat si cind este stricat???

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Re: Porumb fermentat

Mesaj de carprom » 13 Iul 2005 17:32

florioro scrie: Ok si eu la fel. Intrebarea mea este cind ne dam seama ca este suficient de fermentat si cind este stricat???
Fermentat este cind miroase acru, iar stricat cind are mucegai. Atita timp cit sta sub apa, nu mucegaieste.

Avatar utilizator
lipoveanu
senior member
Mesaje: 307
Membru din: 09 Mar 2005 00:53

Mesaj de lipoveanu » 13 Iul 2005 23:27

iar aveti de gand sa poluati....sper sa fiu mai la deal cand dati voi la peste.... :lol:
anul asta o sa fie mult peste pe Dunare .... dar si multa apa deasupra ....
http://www.crap.ro/forum/phpBB2/album_p ... ser_id=673

Avatar utilizator
florioro
veteran
Mesaje: 654
Membru din: 14 Apr 2005 07:47
Contact:

Mesaj de florioro » 14 Iul 2005 08:01

@ carprom
Am patzit-o cu mucegaiul , dar numai la suprafatza apei. Porumbul chiar prinsese o culoare deosebita si mirosea destul de puternic a atractant.Nu m-am riscat sa momesc cu el avind o portie pe care o scosesem de la congelator.
Are un miros urit cind este stricat??

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 14 Iul 2005 08:29

florioro scrie:@ carprom
mirosea destul de puternic a atractant.
Are un miros urit cind este stricat??
De ce folosesti atractant ptr. asa ceva. Porumbul firmentat miroase puternic si acru, asa ca nu-ti trebuie atractant. Poti sa pui ceva zahar, der eu te-asi sfatuii sa lasi cum la facut mama natura.
Stricat este doar daca ii lipseste apa. Credema cu cit miroase mai groaznic a acru, cu atit este mai atractiv

Avatar utilizator
florioro
veteran
Mesaje: 654
Membru din: 14 Apr 2005 07:47
Contact:

Mesaj de florioro » 14 Iul 2005 08:34

Am folosit si zahar 100g la Kg.
Daca are apa peste el nu se strica?????

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 14 Iul 2005 08:36

Nu folosesc nici zahar nici atractori, nimica. Nici o frica, atita timp cit este acoperit de apa nu se strica

Avatar utilizator
florioro
veteran
Mesaje: 654
Membru din: 14 Apr 2005 07:47
Contact:

Mesaj de florioro » 14 Iul 2005 09:05

Din cite am citit zaharul sau melasa ajuta la scoaterea in evidentza a gustului deosebit pe care il are porumbul si grabeste fermentatzia.
Probabil fara zahar fermentazia este mai lenta.

Moose_master
member
Mesaje: 273
Membru din: 26 Mai 2005 21:12
Localitate: Montreal, Canada

porumbu

Mesaj de Moose_master » 14 Iul 2005 20:58

Io il prepar asa : pun o juma de galeata (am niste galeti de 20 de kg) cu apa, apoi pun o sticla (vreo 300 ml) de sirop de porumb-care nu este asa de dulce cum s-ar parea in schimb miroase a porumb de te sparge-, melasa, si apoi pun porumb atata cat sa ramana cam o palma de apa care acopera porumbul. Apoi il las . Dupa cateva zile pute de mai bine ai face inhalatii cu SBS decat sa-l mirosi, da asta-i secretu zic io, sa puta a ferment. Cel putin la mine aceasta nada face urgie. Se rup crapii in bataie pa porumbu' meu.
Era sa uit , alaturi de porumb mai pun mancare pt pasari si boilesuri sparte si intregi (asta nu prea stie ce-i ala boilies si tre sa-i cam fac educatie).

Asta e ! Simplu si practic. Eu neavand atractanti si nade de cumparat incerc sa ma descurc ca lipovenii in Delta (ma rog incercand sa imbunatatesc cate una alta).

Stima ,

Moose
ASOCIATIA PESCARILOR DE CRAP DIN ROMANIA

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 14 Iul 2005 21:07

Singura problema este daca ai Platici, atunci ai puso ImagineImagineImagine

Scrie răspuns