Porumb fermentat

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
Dani Hentiu
maniac
Mesaje: 1210
Membru din: 26 Feb 2004 13:04
Localitate: DEVA
Contact:

Mesaj de Dani Hentiu » 19 Iul 2005 08:26

sincer nu am intilnit fenomenul deci nu stiu
tot ce pot sa-tzi zic este ca apa in care ai fiert cinepa este un atarctrant natural f. bun
><)))°>-------- Dani

mirceaef
veteran
Mesaje: 565
Membru din: 20 Dec 2004 10:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mirceaef » 19 Iul 2005 10:11

Ioan S. scrie: Intrebare: Ce sa fac, sa risc sa las porumbul la fermentat 3 saptamini? (Asta daca nu sare capacul la vreo cutie de atita fermentat - sa-mi sara nevasta in cap) :lol:
Sau sa fac altul atunci ?
Nu-l arunca, e super-bun, eu am tinut odata tot trei saptamani niste porumb la ferementat, (tot pe motiv de job :x ) odata la cateva zile ii mai varsam din zeama aia puturoasa si il clateam de vreo doua ori cu apa rece ca sa-i mai incetinesc fermentatia. Si evident nu inchide ermetic capacul recipientului ca-ti sare in cap.

Asta in cazul in care nu l-ai fiert ci doar l-ai lasat la fermentat. Boabele raman intacte si tari, doar sa ai grija sa stea complet acoperit de apa asa cum zicea si Moose. Pe deasupra face o pojghita de ..... ce-o fi aia iar zeama seamana cu cea de varza murata.

Fir intins,
EFM
Carping Club

Avatar utilizator
Ioan S.
member
Mesaje: 225
Membru din: 08 Feb 2004 14:10
Localitate: Iasi

Re: ?

Mesaj de Ioan S. » 20 Iul 2005 11:33

Moose_master scrie:io am o galeata pe care o tin de doua saptamani. este superimputit.
miroase de-ti cade parul din nas.
ei bine cu asta am sa dau in zilele ce urmeaza.
tot aman iesirile pt ca aici sunt niste calduri de nici nu poti respira. sunt vreo 35 Celsius (stati asa nu zambiti) si cu UMIDITATE 94 %.....
mirceaef scrie:Nu-l arunca, e super-bun, eu am tinut odata tot trei saptamani niste porumb la ferementat, (tot pe motiv de job :x ) odata la cateva zile ii mai varsam din zeama aia puturoasa si il clateam de vreo doua ori cu apa rece ca sa-i mai incetinesc fermentatia.
Bun, folosesc porumb fermentat ca nada (adica porumb superimputit = stat vreo 3 saptamini) ... insa ce pun in ac?
Asta pentru ca mi-e destul ca risc cu o astfel de nada, nu cumva as gresi daca as folosi porumb dulce (conservat)?

Sa luam problema altfel: Nu pot sa nadesc 2 locuri diferite (unul cu porumb inmuiat "proaspat" si altul cu porumb lasat la fermentat 3 saptamini) si sa pun in cirlig de asemeni porumb fermentat proaspat si porumb fermentat de 3 saptamini. Asta pentru ca pescuiesc la riu si curentul apei va "anihila" unul din cele 2 locuri nadite (trece peste el cu aroma celuilalt).
Asa incit trebuie sa ma axez pe o singura momeala. Care sa fie aceea ?
Sa iau din porumbul "superfermentat"? sau sa iau porumb inmuiat si abia inceput sa fermenteze?

Avatar utilizator
Ioan S.
member
Mesaje: 225
Membru din: 08 Feb 2004 14:10
Localitate: Iasi

Mesaj de Ioan S. » 20 Iul 2005 11:43

mirceaef scrie:Si evident nu inchide ermetic capacul recipientului ca-ti sare in cap.
Capacul recipientului este oarecum etans, insa nu se tine atit de tare incit sa pocneasca. La presiunea degajata de fermentarea porumbului s-a umflat putin capacul, insa nu intr-atit incit sa bubuie. :lol:
Eu ma refeream la eventuala deschidere a vreunui capac care mi-ar aduce probleme cu sotia (poate si cu vecinii) din cauza mirosului. :lol: Il tin in balcon (si cind este soare temperatura poate depasi 40 grade celsius).
Oricum, l-am desfacut ieri (prima cutie are o saptamina, a doua 6 zile, ultima 5 zile de cind le-am pus la fermentat) si nu miroase chiar ... criminal :lol: (insa mai are timp ... :evil: ).

PANAIT CEZAR
senior member
Mesaje: 411
Membru din: 23 Oct 2004 17:52

PARERE

Mesaj de PANAIT CEZAR » 20 Iul 2005 12:31

Va citez din traducerea domnului Vlad Pavlovici a articolului "Momeli de vara","Academia de crap",Revista "Aventuri la Pescuit",ce spune Ken Towley:"Puneti porumbul la fiert in apa in care a stat la inmuiat.Cind incepe sa clocoteasca,lasati-l sa fiarba la foc mic timp de 30 de minute.Dupa 30 de minute,opriti focul si lasati porumbul sa se raceasca.Tineti-l inca 2-3 zile, pina incepe sa fermenteze(------).Cind porumbul intra in fermentatie,eficacitatea lui este maxima."
Deci,"CIND PORUMBUL INTRA IN FERMENTATIE,EFICACITATEA LUI ESTE MAXIMA."
Orice s-ar intimpla fii om,peste n-ai cum sa devii!

Avatar utilizator
Ioan S.
member
Mesaje: 225
Membru din: 08 Feb 2004 14:10
Localitate: Iasi

Mesaj de Ioan S. » 20 Iul 2005 14:20

Cred ca o sa-mi fac vreo 2 ore libere miine sa-l arunc in Prut - daca de pescuit nu am timp ... macar sa se obisnuiasca pestii cu asa ceva. (fiind o nada nefolosita si de altii pe acolo).

Si ... daca nu ma vede nimeni unde-l arunc ... poate sa gasesc locul liber la o partida viitoare.

Avatar utilizator
Ioan S.
member
Mesaje: 225
Membru din: 08 Feb 2004 14:10
Localitate: Iasi

Mesaj de Ioan S. » 20 Iul 2005 14:41

Acum, ca vad ca mai sunt si altii interesati de subiect, hai sa mai pun cite ceva pe aici.

1) Eu stiam ca alcoolul etilic (in cantitati infime) ajuta la germinarea semintelor.
Asa ca porumbul la muiat l-am pus in apa calda in care am pus si citeva picaturi de tiuca de prune (porductie proprie).
Nu stiu daca ajuta - insa (sper sa nu ma insel) nu cred sa strice. Speram ca in acest fel boabele sa absoarba mai multa apa, deci sa se inmoaie mai bine.

2) Dupa 24 de ore de inmuiere am fiert continutul. Nu 30 de minute - ci doar 10 minute. Dupa care am pus in recipient si am invelit bine recipientul. Atit de bine incit dupa o zi de la fierbere recipientul era usor caldut.
Nu au crapat toate boabele (nici macar toate cele de griu sau cinepa) insa sunt si boabe de porumb crapate. Si s-au umflat bine, chiar foarte bine, cred ca au absorbit apa aproape inca o data greutatea lor.

3) Adaosul de zahar in exces peste boabe poate sa absoarba apa din ele.
Sa va explic: am fost tentat sa iau citeva boabe dintre cele pregatite ca mai sus, in ideea de a le pastra pentru pus in cirlig. Le-am fiert in apa cu mult zahar (m-am inspirat de la gemuri si compot - care nu intra in fermentatie datorita excesului de zahar) si am avut supriza ca a doua zi boabele sa-si reduca volumul la circa 60 %. Apoi datorita "adaosului" de apa care a diluat solutia a inceput sa fermenteze.

Astept si alte constatari sau opinii.

Avatar utilizator
tudorgabriel
veteran
Mesaje: 742
Membru din: 28 Dec 2004 20:05
Localitate: Galati

Mesaj de tudorgabriel » 20 Iul 2005 22:20

Eu daca nu pot merge la pescuit si totusi am pregatit porumb il scot din galeata il scurg si apoi umplu un sertar de la congelator si il las acolo cat vreau,cand vreau sa merg la pescuit cu 2 zile inainte il scot din sertar si il pun in apa rece si.... din nou in galeata,repet reteta :-)

Avatar utilizator
florin plesu
member
Mesaje: 203
Membru din: 14 Mar 2005 23:07
Localitate: londra
Contact:

Mesaj de florin plesu » 20 Iul 2005 23:05

vis a vis de a folosi sau nu porumb fermentat cateva saptamani.........shtiu mai mult de 10 pescari englezi care nadesc cu porumb fiert shi lasat in zeama cateva saptamani poate shi o luna! nu am pus prea multe intrebari de ce shi cum? o explicatie ....m-am gandit eu ....probabil pt ca prepara cantitati enorme deodata de genu 30 50 kg!

Avatar utilizator
adiniculae
new member
Mesaje: 4
Membru din: 18 Aug 2005 14:04

Mesaj de adiniculae » 18 Aug 2005 23:36

Am citit o groaza de lucruri interesante aici dar unele dintre ele se mai bat cap in cap. Ma intereseaza si pe mine urmatoarele lucruri:

1. Pot pune la fermentat in acelasi incipient alaturi de porumb si boabe de grau si canepa? Daca da in ce cantitati?

2. Pot adauga in apa in care pun la fermentat porumbul lapte praf sau capuccino pentru aroma?

3. In cazul mamalgii pentru pus in ac ... pot pune canepa prajita (rasnita sau nu) si de asemenea lapte praf (sau capuccino)? In ce cantitati. Mai pot pune in mamaliga ceva de genul pesmet, alune rasnite, vanilie. Daca da....care sunt procentele fiecarei componente a momelii??

Astept raspunsuri de la cunoscatori...
Nici o fapta buna nu ramane nepedepsita!

Scrie răspuns