Porumb fermentat

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
Dani Hentiu
maniac
Mesaje: 1210
Membru din: 26 Feb 2004 13:04
Localitate: DEVA
Contact:

Mesaj de Dani Hentiu » 19 Aug 2005 08:56

1. da .........cinepa 20% porumb 60 % sa zicem ca este bine asa,dar poti jongla
2.nu am incercat niciodata ........fa experiente
3. eu pun si cinepa si alun prajite si rijnite cite 100g din fiecare la 1kg de amestec din care fac mamaliga ( o faceam, acum am renuntat la ea)
><)))°>-------- Dani

Avatar utilizator
florioro
veteran
Mesaje: 654
Membru din: 14 Apr 2005 07:47
Contact:

Mesaj de florioro » 19 Aug 2005 09:03

Am si eu o nedumerire.
Cind folositi mai multe tipuri de seminte : porumb , canepa, grau,etc.... le puneti la inmuiat in acelasi recipient sau separat si dupa fierbere le amestacati??
Are vreo importantza?

Avatar utilizator
Dani Hentiu
maniac
Mesaje: 1210
Membru din: 26 Feb 2004 13:04
Localitate: DEVA
Contact:

Mesaj de Dani Hentiu » 19 Aug 2005 09:07

eu le pun separat pt ca de exemplu cinepa imi place sa o fieb mai mult, iar griul il oparesc doar
><)))°>-------- Dani

Avatar utilizator
vion
new member
Mesaje: 12
Membru din: 15 Sep 2005 13:01
Contact:

Mesaj de vion » 16 Sep 2005 12:29

[quote="Ioan S."]Sa revenim insa la nadirea cu porumb.

Am vrut sa incerc acest lucru pe Prut. Si (deh, nerabdarea pescarului) cind am facut-o prima data (adica trei zile consecutiv) din diverse motive (ploaie, pompe pentru irigat, etc.) plus ca nivelul Prutului era cam mare ... ce s-o mai lungesc ... a fost un esec - normal - pentru ca am ajuns sa pescuiesc in locuri diferite (si sa nadesc la fel).

Sal 2 all!
Ioan ai fost pe prut sezonul asta????
Eu ma tot chinui sa ajung pe acolo!!!! Am facut facultatea la Galati!
Daca ai fost ce ai facut? Din cate stiu eu este apa crescuta si tulbure! Sanse sunt numai la somotel! Coropisnita si buchet!!Eu as merge pe 1 singur carlig cat de mare se poate si pe plumbii aia de pe carpmania carora li se agata un pva umplut cu nada! Sau momitor cu nada super tapana!!!! Adica facuta cu pamant de pe malul baltii sau nada neagra de la gipo mixata cu ce mai ai tu

Avatar utilizator
Ioan S.
member
Mesaje: 225
Membru din: 08 Feb 2004 14:10
Localitate: Iasi

Mesaj de Ioan S. » 17 Sep 2005 06:46

vion scrie: ...... Ioan ai fost pe prut sezonul asta????
Eu ma tot chinui sa ajung pe acolo!!!! ...........
Am fost pe Prut, (au fost citeva zile ceva mai bune bune de pescuit imediat dupa prohibite) insa rezutatele au fost invers proportionale cu straduinta mea. :oops:

vion scrie: ...... Din cate stiu eu este apa crescuta si tulbure! Sanse sunt numai la somotel! Coropisnita si buchet!!Eu as merge pe 1 singur carlig cat de mare se poate si pe plumbii aia de pe carpmania carora li se agata un pva umplut cu nada! Sau momitor cu nada super tapana!!!! Adica facuta cu pamant de pe malul baltii sau nada neagra de la gipo mixata cu ce mai ai tu
Ar fi multe de spus despre situatia actuala de pe Prut.
- In primul rind tintarii sunt mai multi ca niciodata si daca n-ai o solutie eficienta de protectie contra lor nu rezisti nici macar jumatate de ora.
- Apoi apa inca nu s-a refacut dupa viitura. Altfel nu-mi explic (am fost marti 13.09.2005) cum de am ajuns sa ma chinui mai bine de o ora sa prind un oblete ... si in cele din urma m-am multumit cu un clenisor de vreo 15 cm pentru ca oblete nici ca am vazut. (Era bun si clenisorul pentru ce-mi trebuia mie - insa a fost singurul peste din acea zi caci alta trasatura nu am ai avut.) Probabil viitura a luat la vale si a scos in baltile de pe maluri destul de mult peste insa ce a ramas este rar dar mare.

In aceste conditii cred ca nu voi mai vedea Prutul pina dupa prima bruma, bruma care nu numai ca va reduce semnificativ populatia de tintari dar (pentru mine) inseamna inceputul pescuitului cu vetrica.

Prietenultau
new member
Mesaje: 1
Membru din: 17 Sep 2005 06:53

Re: gresit

Mesaj de Prietenultau » 17 Sep 2005 06:58

Moose_master scrie:daca am platici intradevar am pus-o. ferice mie care traiesc intr-o tara fara platica.
de cand pescuiesc crap aici nu am avut decat de doua ori ocazia sa scot (la momeala de crap) somn de-ala pitic specific acestui continent. pestele asta mananca ORICE.
in rest orice nada de crap am pregatit ( ca a avut sau nu succes) nu am avut prezenta decat crap.


Moose
da sigur intr-o tzara fara platici. Cine vrea paltici poate merge la baraj la Solesti langa Vaslui. Garaie balta aia de platici. Insa se prind shi crapi shi stiuci destul de frumusele! Insa platica face legea. God help us!

Avatar utilizator
vion
new member
Mesaje: 12
Membru din: 15 Sep 2005 13:01
Contact:

Mesaj de vion » 18 Sep 2005 08:59

vion scrie:"] ...... Din cate stiu eu este apa crescuta si tulbure! Sanse sunt numai la somotel! Coropisnita si buchet!!Eu as merge pe 1 singur carlig cat de mare se poate si pe plumbii aia de pe carpmania carora li se agata un pva umplut cu nada! Sau momitor cu nada super tapana!!!! Adica facuta cu pamant de pe malul baltii sau nada neagra de la gipo mixata cu ce mai ai tu
Ar fi multe de spus despre situatia actuala de pe Prut.
- In primul rind tintarii sunt mai multi ca niciodata si daca n-ai o solutie eficienta de protectie contra lor nu rezisti nici macar jumatate de ora.
- Apoi apa inca nu s-a refacut dupa viitura. Altfel nu-mi explic (am fost marti 13.09.2005) cum de am ajuns sa ma chinui mai bine de o ora sa prind un oblete ... si in cele din urma m-am multumit cu un clenisor de vreo 15 cm pentru ca oblete nici ca am vazut. (Era bun si clenisorul pentru ce-mi trebuia mie - insa a fost singurul peste din acea zi caci alta trasatura nu am ai avut.) Probabil viitura a luat la vale si a scos in baltile de pe maluri destul de mult peste insa ce a ramas este rar dar mare.

Salut Ioan
In ce zona te duci? Este clar ca atunci cand e apa crescuta nu-i vezi coada!!! Oricum sper ca pana la jumatatea lui octombrie sa se intample ceva cu apa!!
Multumesc

Avatar utilizator
Ioan S.
member
Mesaje: 225
Membru din: 08 Feb 2004 14:10
Localitate: Iasi

Mesaj de Ioan S. » 19 Sep 2005 08:23

vion scrie: In ce zona te duci? Este clar ca atunci cand e apa crescuta nu-i vezi coada!!! Oricum sper ca pana la jumatatea lui octombrie sa se intample ceva cu apa!!
Multumesc
Cel mai des merg in zona Bosia - Ungheni.
Cit despre apa crescuta, daca sunt indeplinite celelalte conditii (nivel stabil, apa foarte putin tulbure), se poate prinde totusi peste. Nu la fel de bine ca atunci cind cind apa este scazuta, nu mai sunt la fel de multe locuri "bune" ... insa nu este un motiv de a nu merge la pescuit.

Avatar utilizator
vion
new member
Mesaje: 12
Membru din: 15 Sep 2005 13:01
Contact:

Mesaj de vion » 19 Sep 2005 08:32

Cel mai des merg in zona Bosia - Ungheni.
Cit despre apa crescuta, daca sunt indeplinite celelalte conditii (nivel

Total adevarat! In vremurile bune ma duceam la Rogojeni!
Sunt si 2 balti in care poti face o ciortaniada cand n-ai "spor" la Prut.
Sunt cateva locuri bune de pescuit pe acolo mai ales cand scade.....
Cele bune :lol:

Avatar utilizator
vion
new member
Mesaje: 12
Membru din: 15 Sep 2005 13:01
Contact:

Prut

Mesaj de vion » 19 Sep 2005 18:44

Ioan intra in albume in albumul vion!
Ai sa vedeti cateva poze cu Prutul cand este scazut! N-am putut pune pozele intregi datorita dimensiunilor!
Scuze pentru calitate!
E ceva de vic FRATZILOR! :shock:

Scrie răspuns