Se lipeste mixul

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
florioro
veteran
Mesaje: 654
Membru din: 14 Apr 2005 07:47
Contact:

Se lipeste mixul

Mesaj de florioro » 14 Iul 2005 08:13

Ieri am patzit o chestie urita. Avind in vedere ca sunt la a treia incercare de a-mi face propriile bile , am constata ca este foarte lipicioasa si a fost un calvar sa imi duc munca pina la capat. Banuiesc ca cei care fac treaba asta de mai mult timp au si o explicatzie.
Daca este cineva dornic sa ne ajute pe cei mai putzin cunoscatori :oops: sa ne explice daca exista anumite proportii de anumite fainuri pe care trebuie sa le combinam sa nu avem astfel de surprize????
Exista anumite conditzii de la care trebuie sa plecam???
Precizez ca cu acelasi mix mai facusem bile si nu mi s-a lipit(aproape deloc).

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 14 Iul 2005 08:26

Ce fainuri si in ce cantitati le-ai folosit. Lipicios este orice mic, daca bagi prea multe oua sau invers, prea putin Mix.

Avatar utilizator
florioro
veteran
Mesaje: 654
Membru din: 14 Apr 2005 07:47
Contact:

Mesaj de florioro » 14 Iul 2005 08:32

Este o reteta cam saracacioasa.
30 % faina de peste
20 % gris
20 % malai grisat
10 % faina de soia
10 % maincare canari rajnita
10 % mancare pisici rajnita
la care
10 oua
atractant
ceva piper
ceva boia dulce

si cam atit
Primele datzi am folosit 8 oua.

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 14 Iul 2005 08:40

daca ai posibilitatea adauga 5 % faina de singe. In rest nu ar trebuii sa ai probleme. Iliuta a scris mai de mult intr-un Topic "Framantati coca pina va dor miinile", asa este. Trebuia sa torni atita mix peste oua pina nu mai lipeste.
Acuma eu nu stiu ce inseamana la tine "lipeste", dar in general sunt probleme cu mixuri care nu se leaga, dar in cazul tau nu cred ca este problema asta. Scoate 5% din mincarea de pisica si inlocuiesteo cu cea de singe.

Avatar utilizator
florioro
veteran
Mesaje: 654
Membru din: 14 Apr 2005 07:47
Contact:

Mesaj de florioro » 14 Iul 2005 08:52

Am framantat pina m-au durut miinile , am tot pus fainurile peste oua si atractant pina am format coca . Lipindu-se destul de tare am mai pus fainuri si poate am facut coca mai tare si tot nu am scapat de lipici.

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 14 Iul 2005 08:55

:roll: :roll: Hm... incearca cu faina de singe. Poate te ajuta si altii la problema ta. Acel mix nu l-am folosit inca, mai ales ca nu sunt un Fan al fainii de Soja

Avatar utilizator
florioro
veteran
Mesaje: 654
Membru din: 14 Apr 2005 07:47
Contact:

Mesaj de florioro » 14 Iul 2005 09:07

@carprom
Mersi mult , sa vad pe unde gasesc de cumparat faina de singe.
Ca idee cum ti se pare mixul??

Verdete Daniel
member
Mesaje: 277
Membru din: 13 Apr 2004 09:58
Localitate: Mioveni, Arges

Mesaj de Verdete Daniel » 14 Iul 2005 09:07

Imi spun si eu parerea desi nu am facut decat de 5 ori boiliesuri acasa si de fiecare data mi-a reusit.

Asa este cum spune carprom. Nu ar trebui sa fi probleme la reteta asta. Probabil ca ai lasat aluatul prea moale si din cauza asta se lipeste. Eu cand framant pun atat mix incat "coca" se face foarte tare, de-abia pot sa o mai framant.
Ultima data am facut un mix care avea in componenta lui si fainuri macinate grosier, dar cand am facut carnatii si am fiert bilele suprafata bilelor era neteda. O parte dintre ele nu le-am fiert, doar le-am uscat (am robat apoi in paharul cu apa si in cca 3 ore erau complet desfacute - multumesc carprom pentru indicatii).
Dupa ce framanti aluatul pune-l intr-o punga in frigider (in compartimentul cel mai de jos ca sa nu existe riscul sa inghete) cel putin 30 minute si dupa aceea apuca-te si ruleaza bilele. In frigider mixul se omogenizeaza foarte bine. Cand rulezi bilele nu lucra cu mixul descoperit, lasa-l in punga acoperit ca sa nu se usuce la suprafata.
Sunt suficiente 8 oua/kg de fainuri.
Daniel Verdete

Avatar utilizator
florioro
veteran
Mesaje: 654
Membru din: 14 Apr 2005 07:47
Contact:

Mesaj de florioro » 14 Iul 2005 10:19

@daniel
Mersi mult pentru sfaturi.
Si eu cred ca 8 oua erau suficiente , deoarece am folosit mai mult de 1 Kg de fainuri ca sa se ingroase coca. A fost destul de multa parte lichida avind in vedere ca nu am pus foarte mult atractant.

Avatar utilizator
Radu Sima
member
Mesaje: 159
Membru din: 19 Mai 2004 11:38
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Radu Sima » 14 Iul 2005 10:33

@florioro
Am patit si io una din asta cind am folosit mierea pe post de indulcitor.Am pus probabil prea mult si degeaba .Mierea nu are capacitate de a indulci ,dupa cite am observat eu,dar face coca ceva mai lipicioasa.Si melasa are un efect asemanator ,dar macar indulceste.Daca pui 10 oua la kg iese o coca deasemenea mai moale si mai lipicioasa,lasa sa se odihneasca coca dupa ce o framinti cam 60 min fainurile vor absorbi excesul de lichid. Cind incepi sa faci bilele ,coca nu trebuie sa se lipeasca de mina.
Radu Sima aka Dolphin
www.drcrap.ro

Scrie răspuns