Se lipeste mixul

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
tudorgabriel
veteran
Mesaje: 742
Membru din: 28 Dec 2004 20:05
Localitate: Galati

Mesaj de tudorgabriel » 14 Iul 2005 20:27

Corect patabum,in principiu si eu as aplica aproape aceleasi modificari dar as mai adauga lapte praf si canepa rasnita.

Avatar utilizator
mirceas
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 29 Feb 2004 11:11
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de mirceas » 14 Iul 2005 20:39

@florioro: compozitia descrisa de tine nu ar trebui sa iti puna probleme, ma mir ca ti se lipeste. cam multe oua totusi, max. 8 as zice si eu. procentajele la ce cantitate sunt raportate? vezi putin si cu faina de peste, eu zic e posibil sa nu fie de calitate si ea sa iti faca necazul... ca si regula, cand ai problema asta si inca nu ai experienta cu proportiile completeaza cu mix pana aduci coca la consistenta dorita (eu o amestec prima data cu mixerul de aluat apoi finalizez cu mana - putin muschi nu strica :lol: mai ales ca pe mine ma cam bate vantul...).
fir intins!!

www.carpfishing.ro

Cezar Bibu
member
Mesaje: 251
Membru din: 09 Oct 2003 22:23

Mesaj de Cezar Bibu » 15 Iul 2005 10:37

@florioro,
Incerc sa nu fiu rautacios,dar ma indoiesc ca inainte acelasi mix s-a legat bine.Cit despre unele pareri dinaintea mea,ce sa zic,e un forum liber,fiecare poate sa scrie ce vrea..
Motivele pt care nu se leaga mixul asta sunt,dupa parerea mea:
-prea multe elemente grase(de fapt,in afara de gris,cam nimic din mixul tau n-are calitati de liant)
-calitatea produselor(aici recunosc ca n-ai spus-o,dar poate fi o problema)
-nu am inteles ce ai vrut sa spui cu atractant,si ce anume era
-incercarea ta (e normala,nu zic) de a scoate un mix relativ ieftin,din produse aflate la indemina,dar care ,cum zice si Patabum,nu reinventeaza roata,deci...poate mai bine iei unul de-a gata.
Sfatul meu:
-du-te cu grisul la 30-40% in detrimentul mincarii de pisici
-faina de orez 5-10%
-mincarea de pasarele n-o risni chiar fin de tot
-reduci faina de peste la 20% si incearca sa fie de calitate,nu din aia de la farmaciile veterinare
-inlocuieste malaiul cu faina de porumb,care desi nu leaga f bine,macar e mai fina si se inglobeaza mai bine
-studiaza mai mult si forumurile din Anglia,de exemplu :lol: si acolo sunt mistouri si pareri fanteziste,dar macar aia se duc mai des la pescuit...

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 15 Iul 2005 10:48

30 % faina de peste
20 % gris
20 % malai grisat
10 % faina de soia
10 % maincare canari rajnita
10 % mancare pisici rajnita
la care
10 oua
atractant
ceva piper
ceva boia dulce

Faina de peste cam multa, raportat la procentul fainurilor de masa. Ai cam multe grasimi in mix, lucru care in principiu ar trebui sa dezlege. Creste cu grisu (30 % ), scade cu faina de peste (mare atentie la calitatea ei - specia de peste sau pesti din care e facuta, firma care o comercializeaza). Nu stiu de ce, dar iti spun din proprie exp ca de fiecare data cand am folosit malai, am avut ceva probleme cu mecanica mixului. Nu stiu de ce, dar asa a fost! Si daca imi aduc bine aminte , eu am folosit mai putin de 20 %. Daca vrei sa mai castigi putin la rulare, adauga 3 % albumina. Tinand cont ca se vinde la kg, ar trebui sa iti ajung pt multe kg de mix. Am vazut ca a mai spus cineva chestia asta, dar incearca sa stii bine ce si cat bagi in mix. "Ceva" piper suna ciudat...am intalnit pe cineva care punea 100 g de piper negru macinat la kg de mix.
Pt mine reteta ta ar suna astfel:
25 % faina peste (nu de la plafar)
30 % gris
10 % malai (incearca totusi sa rasnesti tu boabele de porumb uscat)
10 % faina soia (boabele de soia prajite usor pana se usuca bine)
10 % mancare pisici rasnita
10 % seminte canari rasnite
5 % seminte canari intregi
3 % albumina

1 lingurita piper macinat de tine ( e altceva decat piperul gata macinat de pe piata)
2 boia dulce
3 sare fina

Avatar utilizator
florioro
veteran
Mesaje: 654
Membru din: 14 Apr 2005 07:47
Contact:

Mesaj de florioro » 15 Iul 2005 12:07

@patabum
Stiu ca poate va stresez cu combinatziile mele de mix.Intradevar ai dreptate , trebuie sa cumpar un mix ready made macar odata pentru a vedea ce si cum. Acum realizez acest lucru.

Faina de peste si cea de soia este Carp trend de la Iliutza.

@Radu Sima
Am uitat sa precizez ca am folosit 100 g zahar/Kg
Coca parca nu s-a legat foarte bine intr-adevar.

@Panait Cezar
Din calcul mi-a iesit 25 % proteina.
Am bagat la cap si restul.
Intradevar sunte-tzi de nota 10 pentru rabdarea pe care atzi avut-o cu mine.
@mirceas
Am facut ceva muschi :wink:
@Cezar Bibu
Respectele mele . Am sa incerc sa nu reinventez roata si am sa iau in mod sigur in consideratziie toate sfaturile dvs.
@caaron
Dupa ce voi face ceva bile dintr-un ready made mix ( poate de la Big xxx)
cu sigurantza voi incerca si retzeta de la tine. ( poate dau de niste banet saptamina viitoare si te contactez).

P.S.
Multumesc tuturor pentru pretzioasele informatzii.

Vreau sa incerc astazi ce mi-a iesit pe o balta unde nu cred ca s-a mai pescuit la bilute.

Avatar utilizator
Daniel Costache
veteran
Mesaje: 857
Membru din: 14 Mai 2004 21:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Daniel Costache » 16 Iul 2005 15:46

Florio

Este o mare diferenta intre un mix lipicios si un mix moale sau unul care nu "se leaga".

Pentru un mix lipicios eu folosesc gris sau pesmet, adaug cate putin, in timp ce framant, pana nu se mai lipeste de maini sau de vasul in care framant coca.

Eu mereu las coca ceva mai moale, o invelesc intai in folie de plastic, apoi in folie de metal si iar in folie de plastic, si o las la firgider minim 3-4 ore. De multe ori mi s-a intamplat sa o las pana a doua zi cand veneam de la munca si nu a fost nici o problema. Vei remarca cat de omogen va fii aluatul dupa ce-l scoti de la frigider. In cazul in care consistenta aluatului este ca cea pentru rulat cand il vei scoate din frigider va fi beton armat si va trebui sa-l mai framanti cu ceva lichide sau galbenus de ou. Folia de metal este foarte importanta, nu permite aluatului sa ia alte mirosuri din frigider.

In general un mix nu se leaga din cauza fainurilor pe care le are in compozitie. Baietii ti-au dat destule sfaturi.... nu ignora grisul si pesmetul. Mie mi se par cei mai buni lianti.
Salutari din Miami

Avatar utilizator
Dani Hentiu
maniac
Mesaje: 1210
Membru din: 26 Feb 2004 13:04
Localitate: DEVA
Contact:

Mesaj de Dani Hentiu » 19 Iul 2005 08:21

ungetzi miinile cu ulei
spala-te apoi de rezidurile de pe miini si ungete iar cu ulei,astfel nu mai ai probleme :-?
><)))°>-------- Dani

Scrie răspuns