50/50

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

PANAIT CEZAR
senior member
Mesaje: 411
Membru din: 23 Oct 2004 17:52

50/50

Mesaj de PANAIT CEZAR » 19 Iul 2005 18:50

Am si eu o nelamurire despre mixurile 50/50:
1.Cind se folosesc aceste mixuri?
2.In afara de soia si gris se pot face si alte combinatii?
3.Ce diferenta este intre un 50/50 si un mix normal,in conditiile in care cele doua mixuri au aceeasi valoare proteica?
4.Se vorbeste ca in aceste mixuri trebuie sa pui multa aroma,cit la kg. exact?
5.In aceste mixuri se mai tine seama de valoarea la suta a proteinei?
6.Ce-ar fi de preferat:8-10 kg.de boilles facute din mix obisnuit,sau 20-25 kg.facute din mix 50/50?
7.Se spune ca la partide scurte nu conteaza valoarea proteica a boilles-ului.Ce inseamna partida scurta si conteaza la o partida scurta daca pestele e invatat cu boilles-urile ?
Am abordat acest subiect,gindindu-ma ca mixurile 50/50 ar fi o varianta pentru partidele scurte de pescuit si in acelasi timp cred ca ar fi mult mai ieftine.Poate ca gresesc.
Orice s-ar intimpla fii om,peste n-ai cum sa devii!

Avatar utilizator
Dani Hentiu
maniac
Mesaje: 1210
Membru din: 26 Feb 2004 13:04
Localitate: DEVA
Contact:

Mesaj de Dani Hentiu » 19 Iul 2005 19:21

incerc sa-tzi raspund si sper sa nu gresesc
1. un mix 50/50 nu se refera la 50% gris 50% soia ci mai degraba la 50% proteine si 50% carbohidratzi
2. se folosesc oricind mai ales ca nade de alternantza
3. diferentza este echilibrul intre proteine si carbohidratzi
4. ne fiind un mix care impresioneaza prin calitatzi nutritive un strop de aroma in plus nu-i strica dar sa nu exagerezi crapii pot fugii de un surplus de aroma
5. ai raspunsul la punctul 1
6. multzi au sa spuna ca un mix mai nutritiv este mai eficace dar realitatea este ca depinde multzi altzi factori cum ar fi balta pe care pescuiesti. Intrebarea ta nu este f. la subiect pt ca nu stiu ce intzelegi prin mix obisnuit, din punctul meu de vedere toate sunt obisnuite mai mult sau mai putzin
7. in opinia unora partida scurta este de o zi , in opinia mea scurta este si partida de 3 zile. Daca nu pescuiesti pe o apa cu crapi obisnuitzi doar cu un anumit tip de boilies este ok.........la urma urmei mixul 50/50 este un mix care este bine sa-l ai la indemina intotdeauna
><)))°>-------- Dani

Avatar utilizator
florioro
veteran
Mesaje: 654
Membru din: 14 Apr 2005 07:47
Contact:

Mesaj de florioro » 20 Iul 2005 09:56

Este foarte interesant de aflat si niste retete pentru mix-urile 50-50.
In ce cazuri ar avea mai mult efect ???
Pe baltzile pe care nu s-a mai pescuit la boiles pot fi mai eficiente decit cele mai bogat proteice??
Cam ce valoare de proteine pot sa aiba aceste "gunoaie"???

Avatar utilizator
Kulcsar Laszlo
Site editor
Mesaje: 728
Membru din: 03 Mai 2004 17:03
Localitate: Zalau
Contact:

Mesaj de Kulcsar Laszlo » 20 Iul 2005 10:39

Daniel
50% de proteine nu te impresioneaza prin calitati nutritive? Nu prea cred. Sunt foarte multe nade nutritive care nu ating acest prag.

Avatar utilizator
carpkiller
veteran
Mesaje: 689
Membru din: 20 Mai 2004 11:15

Mesaj de carpkiller » 20 Iul 2005 18:15

@daniel

50% proteina intr-un mix 50/50 :shock:
NIci cele mai tari boiliesuri HNV nu au 50% proteina, am un tabel dc. vrei sa te convingi(facut de oameni care au studiat chestia asta la greu).
Boili 50/50 inseamna 50%soia+ 50% gris.

@paniat cezar
Poti folosi boiliesurile astea cand te zgarcesti sa folosesti unele mai scumepe :roll: sau.... pe balti virgine, unde crapul intra pt prima data in contact cu bilele....teoretic, desi eu nu mai cred chestia asta.
Am dat si eu anul trecut cu un mix de genul asta facut cu 40% soia, 40%gris, 10%zahar si 10RR.....nimic senzational... am prins crap si pe balti conscarate unde pestele este obisnuit cu asa ceva si nu numai.

4. Un strop de aroma nu cred ca strica(asta cred ca numai pestele stie sigur), dar in mod sigur tona de aroma poate strica gustul boiliesului.
6. Nu este cazul sa generalizezi la modul asta. Depinde de cat stai pe balta. Mie 8-10 kg de bile imi ajung lejer pt o partida de 3 zile, ba chiar poate fi cam mult, depinde de cum si cat nadesti, de cat peste estimezi (stii) ca este in balta si de cat de intens se hraneste pe locul pe care pescuiesti, sau in perioada respectiva.
Sincer acum, fara suparare, tu ai avut vreodata 10kg de boiliesuri in fata sa vezi cum arata ? Sau poate ai de gand sa pleci in delata de-ti faci 25 kg sa-ti ajunga mai bine de o saptamana !?
7. partida scurta la mine inseamna 12-24h, asta acum cred ca este dupa definitia fiecarui pescar. Bineinteles, conteaza dc pestele este invatat cu bila.

Avatar utilizator
Dani Hentiu
maniac
Mesaje: 1210
Membru din: 26 Feb 2004 13:04
Localitate: DEVA
Contact:

Mesaj de Dani Hentiu » 20 Iul 2005 19:05

Intradevar am gresit cind am afirmat ca este 50% proteine si 50% carbohidratzi dar in nici un caz nu se refera la 50% soia 50% gris
am sa ma documentez exact si am sa-ti raspund
><)))°>-------- Dani

PANAIT CEZAR
senior member
Mesaje: 411
Membru din: 23 Oct 2004 17:52

RASPUNS

Mesaj de PANAIT CEZAR » 20 Iul 2005 20:23

Carpkiller,sincer,pe data de 6 iulie am plecat in Delta cu 8 kg(calculat de mine -deci ,cu tot cu ingrediente lichide + oua +alte ingrediente,CRED ca erau 10 kg .de boilles).In consecinta ,stiu ce inseamna 10 kg.de boilles.Chestia cu 25 kg.de boilles mi-a venit in minte cind am citit o postare a domnului Vlad Pavlovici de pe alt Forum,care spunea de o cantitate pina in 40 kg. de bile in 10-14 zile.
Hentiu Daniel,ca sa nu mai cauti sa te documentezi iti citez din revista "Aventuri la pescuit':"Exista si un al patrulea tip de amestecuri de baza,care au valoare nutritiva scazuta si,in consecinta,nu pot fi numite nade nutritive.sunt asa numitele amestecuri 50/50.Nu sint sigur de unde li se trage numele,cred ca firma Richworth le-a numit pentru prima oara asa,pentru a descrie un amestec care se presupunea ca ar fi jumatate proteine,jumatate carbohidrati.ca sa fiu sincer,nu inteleg de unde au scos ca avea 50% proteina,fiindca era facut aproape numai din gris si faina de soia ,dar numele s-a pastrat.li se spune cu duritate si" nade gunoi".Valoarea lor nutritiva este mult mai scazuta ,in comparatie cu a celorlalte tipuri de amestecuri,asa ca ,pentru a atrage crapul,se bazeaza mult mai mult pe atractanti si alti aditivi."(Ken Townley)
Orice s-ar intimpla fii om,peste n-ai cum sa devii!

Avatar utilizator
carpkiller
veteran
Mesaje: 689
Membru din: 20 Mai 2004 11:15

Mesaj de carpkiller » 21 Iul 2005 02:01

@daniel
go to:
http://www.fishforcarp.com/html/50%2050%20mixes.htm
sunt explicate acolo cateva mixuri de baza: 50/50, birdfood..etc.

Avatar utilizator
Dani Hentiu
maniac
Mesaje: 1210
Membru din: 26 Feb 2004 13:04
Localitate: DEVA
Contact:

Mesaj de Dani Hentiu » 21 Iul 2005 08:06

ok ! my mistake !
><)))°>-------- Dani

casian
junior member
Mesaje: 34
Membru din: 17 Feb 2004 10:36

Mesaj de casian » 21 Iul 2005 08:34

Nu poate fi vorba nici pe departe de 50% proteina.Mixurile 50/50 contin cantitati egale de proteina si carbohidrati...undeva intre 11-18%.

Scrie răspuns