50/50

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
Dani Hentiu
maniac
Mesaje: 1210
Membru din: 26 Feb 2004 13:04
Localitate: DEVA
Contact:

Mesaj de Dani Hentiu » 21 Iul 2005 08:35

asta si voiam sa spun
><)))°>-------- Dani

Avatar utilizator
carpkiller
veteran
Mesaje: 689
Membru din: 20 Mai 2004 11:15

Mesaj de carpkiller » 21 Iul 2005 19:49

@casian
Nu vreau sa fiu sacaitor la subiectul asta, dar nici asa nu este !
Minim 50% gris inseamna din start peste 30 % carbohidrati, pt ca grisul contine 70-75% carbohidrat, iar soia 40% carbohidrati. Este un mix ce are in final 23-25% proteina si 50% carbohidrati.
Mixul 50/50 este soia si gris, atat.Este primul mix de boiliesuri facut vreodata! Mai nou am vazut ca se asociaza notiunea de mix 50/50 cu mix ieftin sau facut din fainuri de genul malai, gris, pesmet...etc, deci un mix cu cereale, fara faina de peste, rr, sau alte nebunii.

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 21 Iul 2005 20:41

Cezar, poti sa privesti cea mai mare parte a boiliesurilor ready made ca fiind niste 50/50, adica un boilies facut sa prinda peste in partide scurte (32-48 h), avand drept calitate de capatai atractia pe termen scurt cu ajutorul aromelor, atractantilor si/sau culorilor.
In principiu un mix normal daca are aceleasi calitati ca un 50/50 este si el un 50/50. Cum la baza oricarui mix sta grisul si soia, am putea crede ca cel mai simplu 50/50 este format numai din aceste doua ingrediente. Adaugand insa malai, seminte de pasarele ,canepa etc, nu cred ca e indeajuns incat mixul sa treaca la o alta categorie (cred ca nici macar birdfood nu poate fi numit).
In leg cu aroma si dozajul ei...as spune ca daca as avea curaj sa scot aroma dintr-un mix HNV si f digerabil folosit pe partide indeajuns de lungi, atunci la un 50/50 cred ca tocmai asta nu as face. Ba cred ca as creste cu putin dozajul atractantilor. Cand te gandesti la supradozarea cu aroma, vezi mai intai ce ph are aroma respectiva, pt ca spre ex Squid&Octpus Koi rearer de la solar poti sa pui juma de sticla la kg, pe cand aroma de ananas sau capsuni , dublu cantitatii initiale este deja prea mult.

Avatar utilizator
florin plesu
member
Mesaje: 203
Membru din: 14 Mar 2005 23:07
Localitate: londra
Contact:

Mesaj de florin plesu » 22 Iul 2005 20:36

@ carpkiller
cred ca gresesti! soia contine un procent destul de mare de proteine! undeva la [peste 40%!!!!!!!!!!!!

Scrie răspuns