Boilies national

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 22 Iul 2005 20:40

Inainte era ROL adica Romanian Leu
acum este RON adica Romanian New
Nu face ce nu-ti place!

crapkiler
new member
Mesaje: 4
Membru din: 15 Sep 2004 16:04

boilies national

Mesaj de crapkiler » 22 Iul 2005 21:43

Eu ma refer ca popularizarea metodei la nivel national ar avea mai multe benefici :-obisnuinta crapului cu momeala
-selectivitatea capturilor
-dezobijnuirea de metodele traditionale de pescuit folosite in Romania cum ar fi :japca,bomba,pripoanele,etc.
-cresterea vanzarilor magazinelor specializate in pescuitul crapului

Avatar utilizator
Ioan S.
member
Mesaje: 225
Membru din: 08 Feb 2004 14:10
Localitate: Iasi

Re: boilies national

Mesaj de Ioan S. » 22 Iul 2005 21:56

crapkiler scrie:Eu ma refer ca popularizarea metodei la nivel national ar avea mai multe benefici :-obisnuinta crapului cu momeala
-selectivitatea capturilor
-dezobijnuirea de metodele traditionale de pescuit folosite in Romania cum ar fi :japca,bomba,pripoanele,etc.
-cresterea vanzarilor magazinelor specializate in pescuitul crapului
Nu stiu daca merita facute eforturi pentru asa ceva. Eu nu as pune in mina celui obisnuit cu bomba tehnologia prin care sa poata prinde 100 kg de crap la o partida.
Cred ca aici trebuie sa asteptam o evolutie fireasca a societatii si a mentalitatii individului. Tot la fel cum nu poti trece din clasa a IV-a direct la liceu.

Insa, privita ca afacere, cred ca este cel putin tentanta. (si ginditi-va numai cite afaceri prospere nu au adus deservicii grave societatii - incepind de a industria tutunului si pina la ... televiziune).

Dar ... fii linistit ... se va intimpa.

Mindru Viorel
member
Mesaje: 196
Membru din: 04 Mar 2005 19:10
Contact:

Mesaj de Mindru Viorel » 22 Iul 2005 22:39

Pescarii de japca nu vor pune niciodata pe ancora altceva decit pila, celor de bomba le va trebui mult timp pina sa capete incredere in alta momeala, implicit alta montura, cit despre crapi pina la urma s-ar obisnui daca folosim si-un dip romanesc si anume tuica.

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 22 Iul 2005 23:06

Ilie, vezi ca se intoarce carpkiller de la balta si te trage de urechi ca l-ai confundat cu crapkiler :D
Nu cumva a fost ziua ta ieri sau alaltaieri si te ascunzi de berea de rigoare? Daca da , la multi ani! si sa stii ca imi place blonda si rece! :D :D

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 23 Iul 2005 09:39

@caaron
:-) chiar nu am fost atent la nume, prea sunt asemanatoare

nu m-am ascuns man! tu ai lipsit!
Nu face ce nu-ti place!

Avatar utilizator
carpkiller
veteran
Mesaje: 689
Membru din: 20 Mai 2004 11:15

Mesaj de carpkiller » 23 Iul 2005 18:48

Iliuta Goean scrie:Eu nu ma nici o problema cu ouale :-)
Incercam numai sa-i spun lui carpkiller ca daca numai ouale te costa vreo 2,5 lei nu ai cum sa ajungi cu boilies la pret de piata 5-6 lei.
@Iliuta
Uita-te mai bine!!!! Cred ca vroiai sa-i spui ceva lui "Crapkiler" nu mie. :wink:
@caaron
M-am intors de la peste in urma unei dureri de masea aprox. surprinzatoare si f f f intensa, atat de intensa incat imi venea sa folosesc clestele cu care scot de regula fox S5 din buza crapului :-? . Mai tarziu de 10AM, n-am mai rezistat. Pe mal am pus numai 2 pesti de 4 kg....penibil, iar toata noaptea nu am inchis un ochi din cauza maselei.
@Crapkiler :evil: Schimba-ti nick-ul !
Ultima oară modificat 23 Iul 2005 19:09 de către carpkiller, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 23 Iul 2005 19:04

da, scuze, am spus deja ca nu am fost atent la nume :D
Nu face ce nu-ti place!

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 23 Iul 2005 19:47

carpkiller scrie: @Crapkiler :evil: Schimba-ti nick-ul !
crapkiler
Data inscrierii: 15/09/2004
Mesaje:

carpkiller
Senior
Data inscrierii: 20/05/2004
Mesaje: 499


Cred ca ar tebuii sa respecti cele scrise de Killer, vezi ce dinti are in Avatar :mrgreen:

Avatar utilizator
mariancarp
member
Mesaje: 196
Membru din: 06 Aug 2005 17:53

boiles ieftin

Mesaj de mariancarp » 11 Aug 2005 20:07

Am studiat piata din BULGARIA<HUNGARIA-NU EXISTA BOILES MAI IEFTIN DE 170.000 kg.

Scrie răspuns