ph-ul apei

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
patabum
senior member
Mesaje: 441
Membru din: 22 Sep 2003 17:55

Mesaj de patabum » 27 Iul 2005 08:00

Fooarte interesant subiectul asta, cu ph-ul apei! Astept cu nerabdare sa deschida Biblioteca Academiei sa ma pun cu burta pe carte! Cred ca daca ma pun la punct cu ph-ul, imi fac nada si momeala cu manusi chirurgicale sa nu-mi miroasa mainile a te miri ce si nadesc fix cu 20 de bile de lanseta o sa am un succes nebun pe balta... Abia astept week-end-ul :lol:

Bre, care ai avut curiozitatea sa te vari in apa in care pescuiesti? Sa vezi cum alterneaza zonele de apa rece cu cele de apa foarte calda sau calda? Care aveti amici cu acvarii, ia intrebatii, cand au avut probleme cu pestii, cand au varsat diverse solutii in apa sa echilibreze ph-ul, sau cand au schimbat prea multa apa? Sau cati au plante in acvarii cu temperatura apei de peste 28 de grade? Ce ph si in ce apa? Ca, exceptand ligheanele, gasim curenti de fund :oops: peste tot... O conta ph-ul, nu zic nu, dar al nadei, sa nu-l arda p-ala micu' pe mate (mai ales daca pui piper cu suta de grame, extract de purice stors la masina de spalat, urechi de sarpe si buze de gaina, cum citii io pe undeva).

Hai sa fim iubiti, ca belelele curg...

cornel rosioru
veteran
Mesaje: 678
Membru din: 10 Aug 2004 13:32
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cornel rosioru » 27 Iul 2005 09:42

Asa Patabum. Ca intotdeauna la obiect :lol:

mirceaef
veteran
Mesaje: 565
Membru din: 20 Dec 2004 10:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mirceaef » 27 Iul 2005 10:52

cornel rosioru scrie:Asa Patabum. Ca intotdeauna la obiect :lol:
Combate bine, neicusorule ..... dar foarte rar :lol: :lol:
EFM
Carping Club

Avatar utilizator
patabum
senior member
Mesaje: 441
Membru din: 22 Sep 2003 17:55

Mesaj de patabum » 27 Iul 2005 11:42

Las'ca vine iarna, cand nu mai tre' sa bagam ore suplimentare ca sa avem timp de balta :wink:

Gica Chioru
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 25 Ian 2003 13:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: ph-ul apei

Mesaj de Gica Chioru » 27 Iul 2005 12:13

adrian_sb scrie:Sunt din Sibiu si aici la noi spunea cineva odata ca este cea mai mare altitudine la care creste CRAPUL.Nu sunt sigur daca este adevarat dar pot sa va spun ca foarte multe lacuri sunt alimentate cu apa de munte.Cu ceva timp in urma am descoperit un lac nou(pt mine)unde am constatat ca sunt numai exemplare de peste 8 kg.Nu inseamna ca sunt tone de peste dar suficient pt partide de pescuit halucinante.Fire si bete rupte,driluri scurte si pesti pierduti. Dar nu asta e important.
intrebarea mea este:
-cum afecteaza apa care are ph-ul 6.5 porumbul boabe nefiert si ne inmuiat nadit masiv pe o suprafata de 10 metri patrati (4 galeti de 10 kg)
-am facut nadirea asta si am luat un ten de 10.5 kg si 4 trasaturi nu sau finalizat decit in rupturi si agataturi
In ceea ce ma priveste habar n-am cum sta treaba cu PH-ul asta (in orice caz, eu pun banii pe Patabum, asa ca ...) dar iti pot spun ca daca tenul ala a fost prins "la cea mai mare altitudine", aia despre care vorbesti, alimentata cu ape de munte, reci si curate ca apa de izvor, :wink: ei bine, tenul ala era extraterestru, nimeni nu stie cum a ajuns acolo si mai ales cum a ajuns la 10.5 kile.

adrian_sb
new member
Mesaje: 6
Membru din: 05 Mai 2005 02:19
Localitate: sibiu

Mesaj de adrian_sb » 27 Iul 2005 22:00

Nea Gica gresesti! altitudine mare inseamna 427 m fata de niveleul mari!!

Scrie răspuns