ph-ul apei

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

adrian_sb
new member
Mesaje: 6
Membru din: 05 Mai 2005 02:19
Localitate: sibiu

ph-ul apei

Mesaj de adrian_sb » 22 Iul 2005 22:04

Salutare la toata lumea de pe forum!Acesta este primul meu topic nou
Sunt din Sibiu si aici la noi spunea cineva odata ca este cea mai mare altitudine la care creste CRAPUL.Nu sunt sigur daca este adevarat dar pot sa va spun ca foarte multe lacuri sunt alimentate cu apa de munte.Cu ceva timp in urma am descoperit un lac nou(pt mine)unde am constatat ca sunt numai exemplare de peste 8 kg.Nu inseamna ca sunt tone de peste dar suficient pt partide de pescuit halucinante.Fire si bete rupte,driluri scurte si pesti pierduti. Dar nu asta e important.
intrebarea mea este:
-cum afecteaza apa care are ph-ul 6.5 porumbul boabe nefiert si ne inmuiat nadit masiv pe o suprafata de 10 metri patrati (4 galeti de 10 kg)
-am facut nadirea asta si am luat un ten de 10.5 kg si 4 trasaturi nu sau finalizat decit in rupturi si agataturi

adrian_sb
new member
Mesaje: 6
Membru din: 05 Mai 2005 02:19
Localitate: sibiu

Mesaj de adrian_sb » 24 Iul 2005 23:03

nimeni nu poate raspunde?

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Re: ph-ul apei

Mesaj de carprom » 25 Iul 2005 08:00

adrian_sb scrie: intrebarea mea este:
-cum afecteaza apa care are ph-ul 6.5 porumbul boabe nefiert si ne inmuiat nadit masiv pe o suprafata de 10 metri patrati (4 galeti de 10 kg)
Ph-ul apei este OK, atita timp cit nu urca la 8. Problema cu porumbul nefiert este a pestelui. Daca il maninca ar putea fiermenta in mat(crapul nu are stomac), si ar avea probleme digestive, ceea ce lar putea face sa evite mai tirziu locul nadit.
Poate ma insel, dar eu am citit lucrul acesta

adrian_sb
new member
Mesaje: 6
Membru din: 05 Mai 2005 02:19
Localitate: sibiu

Mesaj de adrian_sb » 25 Iul 2005 21:09

multumesc carprom pt raspuns

Moose_master
member
Mesaje: 273
Membru din: 26 Mai 2005 21:12
Localitate: Montreal, Canada

Mesaj de Moose_master » 26 Iul 2005 04:02

nu ma pricep la PH-ul apei insa porumbul fiert vs. nefiert este o continua polemica foarte interesanta. majoritatea pescarilor recomanda porumbul fiert.
eu personal am rezultate identice cu ambele tipuri. datorita colegilor de pe forum am inceput sa fac teste care mai de care mai ciudate, insa personal nu sunt convins de eficacitatea porumbului fiert in fata celui nefiert.
mai incercam si mai vorbim peste niscai vreme

Moose

P.S. cu ce masori tu PH-ul apei?
ASOCIATIA PESCARILOR DE CRAP DIN ROMANIA

Avatar utilizator
Daniel Costache
veteran
Mesaje: 857
Membru din: 14 Mai 2004 21:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Daniel Costache » 26 Iul 2005 11:13

Moose
Eu nu am pescuit cu porumb nefiert decat in cateva ocazii si de aceea nu pot trage o concluzie referitoare la eficacitatea acestuia in comparatie cu cel nefiert.
Totusi pricipalul avantaj pe care il ai atunci cand fierbi semintele il constituie faptul ca le poti imbogati calitatile prin folosirea aromelor si aditivilor si nu in ultimul rand folosirea produsului derivat in alte amestecuri de nada sau pentru rehidratarea bilelor, si anume "zeama magica".
Cateva ore de munca iti ofera un beneficiu considerabil si de aceea prefer fierberea semintelor - nu numai a porumbului.
Salutari din Miami

cornel rosioru
veteran
Mesaje: 678
Membru din: 10 Aug 2004 13:32
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cornel rosioru » 26 Iul 2005 17:46

Da, teoretic PHul apei e important. Insa practic, eu nu am vazut pescar de competitie cu atit mai putin pescar de simbata sa masoare PHul.
Hai sa fim seriosi, alti factori influienteaza modul si frecventa de hranire a pestelui. Restul e teorie pt. cei ce pescuiesc mai putin.

Avatar utilizator
Dani Hentiu
maniac
Mesaje: 1210
Membru din: 26 Feb 2004 13:04
Localitate: DEVA
Contact:

Mesaj de Dani Hentiu » 26 Iul 2005 18:22

corect!!.....ne cam rupem in figuri cu teoriile astea :lol: :lol: :lol:
><)))°>-------- Dani

Moose_master
member
Mesaje: 273
Membru din: 26 Mai 2005 21:12
Localitate: Montreal, Canada

PH

Mesaj de Moose_master » 26 Iul 2005 23:31

Pentru daniel Costache :

Ai pus un punct tare apasat cand ai evidentiat unul din avantajele porumbului fiert si anume ca poti sa-l fierbi in apa in care ai dizolvat fel de fel de dichisuri. Corect. Cand fierb porumb il fierb NUMAI pentru a-l aroma. Chiar si asa (personal) nu am observat in scurtul timp de cand fac teste daca chiar exista o diferenta de efect intre cele doua porumburi.

Pt Nea Cornel :

M-am interesat de PH datorita lecturarii catorva polemici de pe forumuri. Sincer sa fiu eu habar nu am cum sa masor PH-ul si nici daca as sti cat este PH-ul unei ape in care pescuiesc nu mi-ar folosi la absolut nimic pentru ca ..... habar nu am cum si in ce fel ma influenteaza acest lucru in activitatea pe care o desfasor. O fi vreo ghidusie si PH-ul asta, dar probabil ca trebuie sa mai fac flotari seara si sa mai cresc un pic ca sa-i descifrez tainele.
Acum, cu PH sau fara trebuie sa te anunt Nea Cornele ca am luat azi dimineata un morun de 8 kile de toata frumusetea. I-am dat drumul in apa nefericitului in scrasnetele de dinti generale ale unor chinezi care l-ar fi mancat cu tot cu oase.


Stima

Moose
ASOCIATIA PESCARILOR DE CRAP DIN ROMANIA

toni
member
Mesaje: 287
Membru din: 28 Feb 2005 17:29

Mesaj de toni » 27 Iul 2005 07:31

n-are oase, moose...
decat pe piele :D :D :D

Scrie răspuns