Grisul

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 15 Aug 2005 20:18

ok, merci Cezar !

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 17 Aug 2005 00:54

Ciao cezar, eu cu iliuta avem pareri contrastanti despre multe dar ne vrem bine sa stii!! :wink: Am intervenit pentru sa te zic dece (parerea mea) firme care face mixuri incerca sa folosesca foarte putin proteine lactice (numai hnv de fapt astas au proteine laptice inauntru incepend cu 30%in sus , care pare desparut din comert) Care este proteina cea mai sensibila la lumina, la caldura, la mediu umed? . Cat este dispusa o firma producatoare sa riste sa ambalaza un mix ca peste 2 luni este ranced? (se stia:transpot, depositare, mai ia caldura mai bate lumina, si? A casa este altceva se poate folosi, cele de calitate, cu atentie si "moderatie". Nu le ignor, le folosesc cu grija. Numai bine

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 17 Aug 2005 06:25

Aici ai mare dreptate Adriano, derivatele din lapte trebuiesc folosite cu mare atentie.
Eu le socotesc indispensabile in multe retete dar e drept ca putina neatentie poate sa intoarca totul impotriva ta.

PS: Cand am spus ca folosesc mult derivatele din lapte asta nu inseamna ca procentul de lacatate in mix este foarte mare ci ca le folosesc in foarte multe mixuri.
Nu face ce nu-ti place!

Avatar utilizator
Dani Hentiu
maniac
Mesaje: 1210
Membru din: 26 Feb 2004 13:04
Localitate: DEVA
Contact:

Mesaj de Dani Hentiu » 17 Aug 2005 08:01

aici se mai cade o intrebare
ca proteina lactica este mai des folosita casina sau caseinatul, de ce?
ca valoare proteica nu difera mult de laptele praf si totusi cind auzim de un procentaj mai mare 15-20% de lapte praf in mix spunem ca este prea mult, dar cu toate astea am auzit de retete in care se foloseste pina la 80% caseina
Adriano !
retetele mele sunt f simple si nu am tendinta sa le complic
folosesc 30% mincare pt pasarele, 30% gris 20% faina de peste, 10% faina de orez si 10% gluten de griu la amestecul pe care il folosesc cel mai des,dar sa sti ca la un amestec de 40% gris 40% faina de malai si 20% faina de griu am avut destule satisfactii si il consider un amestec destul de bun
auzisem niste pareri de genul ca mai bine 1kg de boiliesuri consacrate decit 50kg de boiliesuri mai ieftine............nu sunt deacord cu aceasta parere si va spun si de ce
Daca gasesti un vad bun si dai cantitati mari de boilies facut mai ales din gris si faina de malai ( intr-o perioada mai lunga de timp 1-2 saptamini) ii obisnuiesti pe crapi sa le manince chiar daca nu au o valoare nutritiva deosebita
asta nu ma face sa reneg amestecurile de baza nutritive, dimpotriva le prefer, dar trebuie si acestea introduse in cantitati suficient de mari ca sa avem rezultatele pe care le asteptam de la o partida reusita
><)))°>-------- Dani

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 17 Aug 2005 08:08

Nu pot nici sa-mi inchipui cum se ruleaza un aluat cu 80% caseinat. Probabil dupa fiert ar arata ca o guma de mestecat.
Nu face ce nu-ti place!

Avatar utilizator
Dani Hentiu
maniac
Mesaje: 1210
Membru din: 26 Feb 2004 13:04
Localitate: DEVA
Contact:

Mesaj de Dani Hentiu » 17 Aug 2005 08:09

am auzit de asa ceva , nu am facut :lol:
><)))°>-------- Dani

Scrie răspuns