Grisul

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
Dani Hentiu
maniac
Mesaje: 1210
Membru din: 26 Feb 2004 13:04
Localitate: DEVA
Contact:

Grisul

Mesaj de Dani Hentiu » 13 Aug 2005 07:55

Totzi folosim gris in amestecurile de baza
Cum preferatzi sa folositi grisul, asa cum il cumparatzi din alimentara, il mai macinati un pic sau chiar pina devine faina?
daca il transformatzi in faina nu credetzi ca isi pierde proprietatzile?
astept opinile voastre
><)))°>-------- Dani

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 13 Aug 2005 08:33

Eu il folosesc asa cum il cumpar. Daca il macini inchizi mai mult structura boilisurilor, ceea ce impiedica iesirea si spalarea altor integrienti.

Avatar utilizator
Dani Hentiu
maniac
Mesaje: 1210
Membru din: 26 Feb 2004 13:04
Localitate: DEVA
Contact:

Mesaj de Dani Hentiu » 13 Aug 2005 08:35

daca il macini pina ajunge sa fie faina se mai poate numi gris?
><)))°>-------- Dani

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 13 Aug 2005 08:36

Pai de ce sunemeste acuma GRIS ? Poate atunci se va numii Praf de Gris :mrgreen:

Avatar utilizator
Dani Hentiu
maniac
Mesaje: 1210
Membru din: 26 Feb 2004 13:04
Localitate: DEVA
Contact:

Mesaj de Dani Hentiu » 13 Aug 2005 08:37

importnt este sa nu se numeasca faina de griu
><)))°>-------- Dani

Avatar utilizator
dudi
member
Mesaje: 138
Membru din: 21 Dec 2002 16:09
Localitate: Cluj-Mures

Mesaj de dudi » 13 Aug 2005 11:50

Grisul, daca e macinat destul de fin devine FAINA DE GRAU.

dudi

PANAIT CEZAR
senior member
Mesaje: 411
Membru din: 23 Oct 2004 17:52

RASPUNS

Mesaj de PANAIT CEZAR » 13 Aug 2005 14:33

Daca folosesti in mixurile de baza derivate din lapte(de ex.:caseinate,proteina din zer) grisul trebuie risnit cit mai fin.Trebuie risnite cit mai fin toate cerealele folosite in mix.
Orice s-ar intimpla fii om,peste n-ai cum sa devii!

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 13 Aug 2005 16:36

eu folosesc foarte mult derivatele din lapte dar grisul il folosesc granulat (asa cum il compara).

este foarta buna granulatia mai mare, asa cum spunea si carprom boiliesurile sunt mai permeabile.
Nu face ce nu-ti place!

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 14 Aug 2005 21:48

De ce trebuie rasnite cat mai fin ,Cezar?

PANAIT CEZAR
senior member
Mesaje: 411
Membru din: 23 Oct 2004 17:52

RASPUNS

Mesaj de PANAIT CEZAR » 15 Aug 2005 07:06

Aceasta explicatie am aflat-o de la Cosmin Popescu cind i-am pus o intrebare asemanatoare:Stiind de coagularea proteinelor lactice la temperaturi relativ scazute si ,deci, de formarea unei cruste in jurul boilles-ului care blocheaza raspindirea in apa a ingredientelor lichide,l-am intrebat cum putem contracara aceasta problema?Intrebarea i-am pus-o lui Cosmin Popescu tocmai stiind doua lucruri importante:
1.Doi pescari cunoscuti ,cu experienta necontestata in pescuitul crapului ,Iliuta Goian si Musaro Adriano au pareri contrare in folosirea proteinelor lactice in mixuri;Iliuta Goian foloseste foarte mult in mixuri proteinele lactice-chiar se bazeaza pe ele,iar Adriano Musaro le ignora total in boilles-urile facute acasa.
2.Marile firme producatoare de boilles-uri folosesc in componenta mixurilor,dar in special in acele amestecuri de diferite fainuri de peste (pentru a face boilles-ul mai digerabil),proteine lactice.Tot din spusele lui Iliuta Goian stim ca proteina totala din lapte se gaseste in foarte multe boilles-uri ,gata facute, de pe piata.Deci, folosirea proteinelor lactice in boilles-urile marilor firme este un lucru incontestabil.
Dupa ce s-a documentat,Cosmin Popescu mi-a raspuns ca;
In boilles-urile care contin derivati ai laptelui trebuie folosite fainuri de cereale in mix cit mai fine.Fainurile de cereale au propietati higroscopice si sunt de fapt ingredientele ce absorb cea mai mare parte din lichidul adaugat mixului.Prin ele ies lichidele din boilles si intra apa.Folosind fainuri cit mai fine se realizeaza in boilles,o retea densa de particole de faina,retea care ramine neinfluentata de coagularea proteinelor din jur,si care trece prin acea crusta,facind legatura intre interiorul boilles-ului si apa.Astfel,ingredientele lichide vor iesi din boilles LENT.(Atentie:LENT)
Orice s-ar intimpla fii om,peste n-ai cum sa devii!

Scrie răspuns