retete

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
Dani Hentiu
maniac
Mesaje: 1210
Membru din: 26 Feb 2004 13:04
Localitate: DEVA
Contact:

retete

Mesaj de Dani Hentiu » 16 Aug 2005 10:59

Toti avem retete de boilies personalizate in care ne incredem, dar citi dintre noi stim retete celebre ?
care stiti o reteta in varianta de boilies gata facut, fostatio :roll:
><)))°>-------- Dani

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 16 Aug 2005 11:28

Birbfood-mix
250gr Grieß
250gr Birdfood rot
200gr Reismehl
200gr Sojamehl vollfett
100gr Big "C" Spray

Fisch-mix
300gr Rotbarsch
200gr Birdfood gelb
150gr Blutplasma
250gr Sojaprotein
100gr Sojamehl vollfett

foreli-mix
60% Forelli (gemahlen)
10% Vitamealo
30% Hartweizengries

Nuss-mix 1
300gr fettes Sojamehl
200gr Haselnußmehl
400gr Grieß
100gr Forelli ( gemahlen ),
oder Vogelfutter ( gemahlen )

Nuss-mix 2

400gr Erdnussmehl
200gr Natrium Caseinate
100gr Sojamehl
200gr Griess

Protein-mix
300gr Sojamehl
250gr Fischmehl
200gr Hanf Natur gemahlen
150gr Maismehl
50gr Fließwasser (Tackleshop)
50gr Weizenkleber (Weizengluten)
5-7gr Petersilie getrocknet
1Elr Paprika süß oder Curry
2El Speiseöl

xxx-mix 2
300 gr Weissfisch mehl
400 gr Griesmehl
200 gr Sojavollfet
100 gr Casein mesh

Nuss mix 3
500 gr Nussmehl geröstet
250 gr Sojavollfet
250 gr Griesmehl
250 gr Weitzenmehl
250 gr Maisbloem
200 ml Erdnussöll
5 ml Erdnuss flavour

Super-mix

2,5 kg Weichemehl 25%
2,0 kg polentamehl 20%
3,0 kg Soja vollfet 30%
1,5 kg maismehl 15%
1,0 kg Birdfood 10%

(auch ohne birdfood möglich)

Traducerea cind am timp :mrgreen:

Avatar utilizator
Dani Hentiu
maniac
Mesaje: 1210
Membru din: 26 Feb 2004 13:04
Localitate: DEVA
Contact:

Mesaj de Dani Hentiu » 16 Aug 2005 11:31

speram la ceva mai usor de inteles :lol:
><)))°>-------- Dani

Avatar utilizator
RazvanV
veteran
Mesaje: 507
Membru din: 07 Iul 2004 09:33
Localitate: Brasov

Mesaj de RazvanV » 16 Aug 2005 14:13

400g faina de gris
200g Sluis CLO (produse pentru pasari din gama CLO sau BLO) poate fi inlocuit cu malai
400g faina de soia
500g faina de peste
600g Red Factor (biscuiti pentru canari, dulci)
100g Robin Red
100g Spanish red peppers (merge inlocuit cu praf de curry)

Avatar utilizator
Dani Hentiu
maniac
Mesaje: 1210
Membru din: 26 Feb 2004 13:04
Localitate: DEVA
Contact:

Mesaj de Dani Hentiu » 16 Aug 2005 15:40

a cui este aceasta reteta?
><)))°>-------- Dani

Avatar utilizator
RazvanV
veteran
Mesaje: 507
Membru din: 07 Iul 2004 09:33
Localitate: Brasov

Mesaj de RazvanV » 16 Aug 2005 16:15

O am de pe vremea cand corespondam cu un pescar britanic, care a avut bunavointa sa ma invete tot ceea ce trebuie pentru a incepe sa-ti faci propriile boiliesuri (cam 80-90 de pagini de text). Nu este reteta lui, este preluata de la unul mai celebru (nu mai tin minte numele).
O sa caut in "arhiva" :lol:

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 16 Aug 2005 23:44

Ciao rasvan, reteta interesanta. Este o reteta foarte rapida daca nu inlocuesti produsele originale din el. Eu personal nu as inlocui de pilda sluis clo care este un complex de mancare de pasere cu procent de insecte (semiuscate) foarte mare (10/12%) cu o faina vegetale ca malai de pilda (de fapt nu vad ce legatura as putea sa aiba una cu alta..de fapt daca va uitati bine la magazine de animale exista niste mancare pentru pasere esotice care au insecte inauntru, cu acele as inlocui eu sluis clo,find produs cel mai aproape ca compositie, daca..) sau nu as inlocui o miscela (cu tot ca a devenit imposibil de gasit...) complexa ca spanish red pepper cu un simplu praf de curry, mai usor as dubla cantitate de R.R. (daca tot vorbin de practicitate, se gaseste peste tot si este produsul cel mai aproape de S.R.P.) si pentru a fi pignol las face mai "intepator" adica as adauga piper negru si boia dulce. Aceasta reteta pare un faimos birdfish mix (daca va uitati bine are aproape 50% de birdfood inuntru: 1 kg. la 2.3 kg. si cam 20% de faina de peste) adica , bine la actractie, bine la nivel mecanic si perfect balantat. De ce sal modificam cu altele produse si sa speram in lresultate "celebre"? Daca modificam, inseamna ca nu mai folosim reteta aceasta dar o reteta de a noastra, poate merge mai bine, poate nu: Modificari? Ganditiva! Am vorbit in ultima vreme cu producatori de mixuri si am mii de retete, englesi, italiane, nenti (carprom),francesi si asa mai departe, eu mam intrebat o zi: Adriano, unde pescuiesti tu? in anglia? Nu in Romania (ce bine e!! :wink: ) si atunci studies da, evolutie si studiile de alte persoane mai experimentate decat mine dar cu piciore pe pamant ma do seama ca nu am nevoie de o reteta prea complicata pentru a prinde crap intr-o natiune unde carpfishing se practica cel mult de trei ani (cateva ani anoarma pescari de cf. erau numerati) si atunci? Nu o sa modific oricum eu reteta lui rasvan (care cu siguranta este foarte buna) dar studies o reteta (cum de fapt face orice firma producatoare) pentru apele mele cu raport calitate, eficacietate si pret cat mai bun si abordabil. Scump daniel retete celebre nu le zice nimeni si nu exista sa stii (sau gasesti o parte din ia) pentru ca nada perfecta nu exista (si speram sa nu exista niciodata..). Pentru mine retete celebre sunt "baza" la un mixului. Adica, procent de faine mecanice si gustative care caraterizasa numele de mixul respectiv. Birdfood mix este un mix celebru, ieftin, rapid, si eficace in timp (pentru sa ne intelegem..) In conclusie, care este mixul tou celebru (adica basa de birfood cu modificari de finete..)pentru sa capturi in tara aceasta? Iata al meu:

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 17 Aug 2005 00:16

30% gris (ieftin, mecanic, leaga si absoarbe)
20% nectar blend ( absoarbe de rupe, gustativ, granulometria) il gasiti la noi.
10% mancare de paserele macinat gros (as fi vrut sa folosesc numai nectar blend, 30%, dar trebuie sa stringem cu costuri si atunci am "diluat", diferente la capturi=0 diferente mecanice inauntru si afara din apa=0) gustative, granulometrie,mecanic.
20% faina de csl (faina de porumb fermentat, destul de ieftina si cred se gaseste la arrow de la firma sensas, eu la iau din strainatate, dar stiu ca arrow comercializaza produse sensas cu siguranta il gasiti sau poate sa vil aducape comanda.) faina gustativa si mecanica care incepe sa faca diferenta daca deschideti o punga va dati seama de ce nu va trebuie prea multe aditive :shock: , preferabil sa fie rolate boilis fara aroma numai cu 80 ml. de csl lichid si cateva ml. de indulcitor pe kg. de mix).
10% faina de soia (aici nu comentez pentru ca ma cert cu iliuta :lol: , glumesc frate!!)
10% faina de orez (amidonu de la orez va ajuta sa nu se creapa boilis find un mix foarte uscat, de duritate ce mai vorbim, si fara orez puteti sa le aruncati dupa 3 minute de la fierbere cu cobra la 100 de mt. fara sa se rupa. Pentru cine este dispus (sau are posibilitate de fapt)sa faca un efort poate in loc de faina aceasta sa foloseasca faina de pellette (de csl normal), devine boiles inca mai rapida. La reteta aceasta adaugati 50 de gr. de canepa prejta (in plus ca i plaace crapului o sa va ajuta sa reduceti greutate finala al boilis (foarte important cand pescuim la peste mare). Probati reteta aceasta pe ape calde cum sunt acuma, mie ma dat satisfactie. Un kg. de mix trebuie sa va iesa cam pe la 200.000 lei (bun !!). Partea lichida, eu vam zis cum este pentru mine dar aici chiar ca poate fi la indemana fantezie orcare dintre noi. Aceasta, Daniel, este "celebru" :lol: birdfood mix de casa musaro pentru romania. foarte simplu? Da! Si al tou care este? Numai bine

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 17 Aug 2005 06:26

:D Adriano, ti-au placut ultimele boiliesuri pe carele-ai vazut la mine?
Cam cata soia crezi ca aveau in ele? :D
Nu face ce nu-ti place!

Avatar utilizator
RazvanV
veteran
Mesaje: 507
Membru din: 07 Iul 2004 09:33
Localitate: Brasov

Mesaj de RazvanV » 17 Aug 2005 09:57

Adriano,
La vremea cand am primit reteta nu gaseai in Romania nici banalele seminte pentru pasarele, Red Factor sau Sluis CLO nici nu mai spun (nici inlocuitori).
I-am spuns asta si "profesorului" meu in materie de boiliesuri iar el mi-a sugerat aceste inlocuiri.

Eu cred ca un mix oricat de bun ar fi poate fi inbunatatit sau sticat de arome, aditivi, stimulatori... Deci iata si partea "lichida":

Erau trei variante de aromatizare, le scriu in ordinea in care mi-au fost recomandate.

1-Spice flavour

-5ml Leaf Spice
-3ml extract de scortisoara
-10 picaturi RH1 (Rod Hutchinson) esential oil
-2,5ml Intense sweeteners
-5g scortisoara macinata fin
-5ml Secreat agent

2-Fruit flavour

-6ml aroma de zmeura, pruna sau alte fructe de padure (ex. Big strowberry Kevin Nash)
-1ml gerranium oil
-6 picaturi Bergamont Essential Oil sau ulei de capsuni
-2,5 ml Protaste

3-xxx flavour

-6ml Squid & Octopus Solar
-1ml protaste
-12 picaturi Black Pepper Oil
-ulei de somon (ex. Kevin Nash's Salmon Oil sau Pure Salmon Oil-Nutra)1ml la 1 ou (atractie maxima) sau 0,5ml la ou (atractie normala)

La toate merge si un lichid nutritiv gen :Nutramino.

Scrie răspuns