Nutrabaits Ener-Vite Gold

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

mirciulica
junior member
Mesaje: 40
Membru din: 03 Apr 2005 12:36

Mesaj de mirciulica » 21 Aug 2005 20:22

Buna seara,
Multumesc Patabum, sfatul tau a venit prea tarziu :-( .
Am tinut boiliesurile in frigider pana am plecat spre balta si le-am transportat in lada frigorifica, mi-a fost teama sa nu se altereze oul din ele. Problema a fost ca au ramas la fel de moi ca atunci cand le-am fiert. Din pacate m-a interesat doar procesul de fabricatie si nu am stat sa citesc si despre partea post-productie, lucru care m-a afectat, luati aminte incepatori sa nu patiti ca mine!

Am fost la Dravari, initial am intentionat sa stam de sambata de la pranz pana duminica seara dar din cauza ploii, sambata seara la 11 am strans si am plecat. Am pescuit cu 4 lansete, exclusiv cu boiliesurile in cauza, m-am chinuit ceva sa le lansez cu cobra :oops: , ce-i drept si la capitolul acesta sunt incepator si am reusit sa capturam 8 crapi intre 3 si 5 kg (pentru noi a fost extrem de multumitor). Primul crap l-am prins la mai putin de un sfert de ora de la aruncarea primei lansete. Asta inseamna ca boiliesurile sunt cu atractie rapida? Sau a fost o intamplare?

Interesant a fost ca nu a venit nimeni sa ne ia taxa :D . Asa o fi mereu?

Saptamana viitoare urmeaza transa a II-a de boiliesuri, sper sa iasa mai bine si sa nu ne mai ploua.

Va multumesc tuturor pentru ajutor.
<i>Daca fiecare ins ar activa fara gandul recompensei pamantul ar fi un rai.

Mircea Eliade</i>

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 21 Aug 2005 21:37

Daca mai sunt destul de proaspete, poti sa le mai usuci si acuma. Nu la soare ce se crapa

Avatar utilizator
Sharky
member
Mesaje: 149
Membru din: 30 Sep 2003 13:32
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Sharky » 21 Aug 2005 21:58

Interesant a fost ca nu a venit nimeni sa ne ia taxa . Asa o fi mereu?
alta data daca doriti va puteti opri la dl Oana la complex si puteti achita acolo :D
Dan Petre aka Sharky
www.drcrap.ro
Carping Club

toni
member
Mesaje: 287
Membru din: 28 Feb 2005 17:29

Mesaj de toni » 22 Aug 2005 08:37

oricum , felicitari....
pt prima transa de bile, ever, cred ca ai avut rezultate foarte bune !!!!

si mai ales rapide...

felicitari :D :D :D

cornel rosioru
veteran
Mesaje: 678
Membru din: 10 Aug 2004 13:32
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cornel rosioru » 22 Aug 2005 08:46

@Sharky
Prima nu se pune :lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
Dani Hentiu
maniac
Mesaje: 1210
Membru din: 26 Feb 2004 13:04
Localitate: DEVA
Contact:

Mesaj de Dani Hentiu » 22 Aug 2005 08:55

acum sunt pe cale sa-mi achizitionez o masuta de boilies!
cu ti se pare ca au iesit?, destul de uniforme?
><)))°>-------- Dani

mirciulica
junior member
Mesaje: 40
Membru din: 03 Apr 2005 12:36

Mesaj de mirciulica » 23 Aug 2005 18:38

Sharky, Nu am stiut unde este acest complex. Am intrat pe balta pe la digul de la Tamadau, am gasit niste pescari langa prima cabana si i-am rugat sa ne spuna si noua un loc bun, ne-au spus ca este un concurs pe balta si nu sunt locuri decat langa ei asa ca am ocupat locul de la casuta 2 asteptand sa vina cineva dupa taxa. Noaptea am plecat fortat din cauza ploii fara sa ne mai gandim macar la taxa. Oricum, mai mergem acolo ca ne-a placut.

Toni, multumesc, sper sa le mai fac si a doua oara la fel de bune. :D

Daniel Hentiu, din masa de rulat au iesit foarte rotunde, la mutarea de pe masa de rulat in sita de fiert si la fierbere s-au mai deformat o parte din ele dar nu ne-a deranjat prea tare.
<i>Daca fiecare ins ar activa fara gandul recompensei pamantul ar fi un rai.

Mircea Eliade</i>

Avatar utilizator
Sharky
member
Mesaje: 149
Membru din: 30 Sep 2003 13:32
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Sharky » 23 Aug 2005 19:01

era doar un sfat
legat de bile, incearca coca un pic mai uscata, iar inainte de rulare las-o sa se "odihneasca" cam 1 ora intr-o punga de plastic
Dan Petre aka Sharky
www.drcrap.ro
Carping Club

Avatar utilizator
Dani Hentiu
maniac
Mesaje: 1210
Membru din: 26 Feb 2004 13:04
Localitate: DEVA
Contact:

Mesaj de Dani Hentiu » 25 Aug 2005 15:00

mixul il tin la frigider cam 3-4 ore pina la rulare si il fac destul de tare . Din punctul asta de vedere nu este nici o problema dar sper sa iasa compacte sa nu crape atunci cind le gauresc
><)))°>-------- Dani

Avatar utilizator
mirceas
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 29 Feb 2004 11:11
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de mirceas » 25 Aug 2005 17:47

foloseste intai burghiul pentru perforare (chiar daca sunt bile proaspete) si apoi croseta pentru a le trece pe fir... de regula presiunea crosetei este cea care face ca ele sa crape, burghiul mai scoate din material.
fir intins!!

www.carpfishing.ro

Scrie răspuns