Nutrabaits Ener-Vite Gold

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

mirciulica
junior member
Mesaje: 40
Membru din: 03 Apr 2005 12:36

Nutrabaits Ener-Vite Gold

Mesaj de mirciulica » 16 Aug 2005 14:48

Am din nou nevoie de ajutorul vostru. Legat de ultimele discutii am nevoie de cateva sfaturi.
Am cumparat o galeata de Mix pentru boilies Nutrabaits Enerv-Vite Gold de 10 kg. I-am spus vanzatorului ca intentionez sa fac acest mix in 2 transe a cate 5 kg drept pt care m-a sfatui ta fac asa:
La 5 kg de mix sa mai adaug 500g de Robin Red, 100g de Green Lipped Mussle Danish Delight praf, 50g de Betaina SBS, 10g indulcitor DT LMPSE care are si rol de stimulator de hranire, 100g CSL SBS, 100g Nutramino Nutrabaits. In plus mi-a mai dat un spray SBS pentru dat pe boiliesuri inainte de folosire.

Va cer o parere despre aceasta reteta deoarece difera destul de bine fata de reteta recomandata de producator.


PS: Am uitat sa va spun ca sunt la prima abatere cu privire la fabricarea de boiliesuri.

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 17 Aug 2005 00:39

Mirciulica, unde mergi in Rasboi cu armament acest? Frate pescar cam incarcata reteta pentru caldura aceasta. Al doila rand scos glm praf (care nu strica niciodata nu vad de ce are nevoie un mix asa de dinamic de toate aceste "imputerniciri" Sincer arunci bani in balta. Eu te as sfatui sa te tii dupa sfaturi producatorului si nu al vanzatorului de magazin (oricine ar fi..nu ne interesaza) pentru anumite motive:daca nutrabaits as fi crezut ca facea diferenta r.r. in mixul acest las fi introdus (sa stii ca firme de un anumit nivel nu se bate joc de clienti.. daca trebuie e scris pe punga..), in plus tu modifici partea mecanica, cea gustativa, si proteica (in bine sau in rau, nu se stie) al unei mixul care a fost fabricat si testat de anumiti field tester ani de zile si ca au ajuns la acest resultat. Intrebarea mea este urmatoare: Merita sa risti, cu modificarile aceste, la bani pe care i ai cheltuiti? Daca zici ca esti la inceput mai bine nu modifica nimic, uitate cum rolaza si cum lucraza un mix ready made si numai dupa ca ai testat diferite firme poate te dai seama despre ce ai nevoie si pregatesti tu o reteta a ta care testesi in paralel (e o idea buna!!). Spray? eu nu las folosi cu caldura aceasta este destul gustul l fainelor si gustul al aroma (foarte putin) spalat de la fierbere. Oricum dosajele de produsele de la tine scrise sunt dosajele destul de standard, Probaza in paralel atunci reteta aceasta cu cea al producatorului si faci diferenta, ce ti trebuie cu adevarat si ce este superfluo. Numai bine si tot inainte, daca e ceva nelamurire intrebari mai la punct fix (ca la aruncare.. :wink: ) !!Ciao Adriano

Vlad Pavlovici
senior member
Mesaje: 352
Membru din: 06 Ian 2003 11:24
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Vlad Pavlovici » 17 Aug 2005 08:34

Enervite-Gold e un birdfood galben-auriu (dupa cum arata si numele) si dulce. Teoretic, birdfood-urile galbene se preteaza la alte combinatii si retete decat cele rosii, picante. De altfel, Nutrabaits produce si un birdfood rosu, picant, care contine Robin Red. Se cheama Enervite. E altceva. Cred ca vanzatorul respectiv a vrut sa-si faca vanzare si ti-a recomandat cam tot ce se gasea prin magazinul lui – Robin Red, aditivi Danish Delight, arome SBS, indulcitori DT etc. Ar fi trebuit sa-l intrebi daca a dat el cu reteta pe care ti-o propunea.

Cum spune si Adriano, ignora aceste sfaturi exagerat de comerciale si incepe prin a urma recomandarile producatorului. Sunt teorii verificate si e bine sa pleci de la ele. Mai departe, experimentele si combinatiile sunt nesfarsite si aproape ca nu-ti ajunge o viata sa te joci cu ingredientele unei singure firme, cu atat mai mult si cu ale altora.

Nutrabaits da numeroase retete pe baza de Enervite-Gold. Majoritatea au urmatoarea structura:

500 g amestec de baza Enervite-Gold
4-6 ml aroma – in general, arome de fructe sau frisca sau ambele
20 ml lichid nutritiv (frecvent, Nutramino)
1-3 ml Cajouser (aditiv cu rol simultan de indulcitor, stimulator de hranire si aroma secundara)
2-4 g Supersweet (indulcitor sub forma de praf)
4-5 oua

Uneori, retetele includ si cateva picaturi de ulei esential.

Doua categorii de ingrediente sunt specifice (cel putin ca terminologie) celor de la Nutrabaits si poate ca au nevoie de o explicatie. E vorba de aditivii numiti Cajouser si indulcitorii numiti Supersweet. Exista patru tipuri de Cajouser (Sweet, Cream, Fruit si Spice) si trei tipuri de Supersweet (Creamy, Fruit, Chocolate). Nutrabaits sugereaza alegerea unui Cajouser si a unui Supersweet in ton cu aroma folosita. De exemplu, daca faci boiliesuri cu aroma de ciocolata, reteta include 6ml de aroma Chocolate Cream Elite si 4g de indulcitor Chocolate Supersweet. Alt exemplu de asortare a aromei cu indulcitorul si cajouser-ul este urmatorul: 6ml aroma Cream Elite, 3ml Cream Cajouser si 4g Creamy Supersweet. Toate trei produsele au aroma de frisca (in engleza, cream).

Evident, Nutrabaits se refera doar la ingrediente proprii, dar daca intelegi principiul poti folosi si ingredientele altor firme.

mirciulica
junior member
Mesaje: 40
Membru din: 03 Apr 2005 12:36

Mesaj de mirciulica » 17 Aug 2005 11:04

Multumesc pentru lamuriri, chiar eram in mare dilema, nu as fi vrut sa prapadesc bunatate de mix.

Este vreo diferenta intre CSL de la SBS si CSL de la Nutrabaits? Ma refer la concentratie, calitate. Daca il am deja pe cel de la SBS credeti ca ar fi o problema sa-l folosesc in acest mix, in aceasi doza?

Abia astept sa va spun ce am facut cu primele mele boiliesuri, daca nu ploua ma duc sambata si duminica pe Darvari, am vazut ca s-au luat pesti frumosi anul acesta.

mirciulica
junior member
Mesaje: 40
Membru din: 03 Apr 2005 12:36

Mesaj de mirciulica » 17 Aug 2005 11:16

Ce mix imi mai recomadati? Am 1 kg de Robin Red si as vrea sa mai cumpar un mix care sa se preteze la amestecul cu acesta.

Va multumesc inca o data.

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 17 Aug 2005 11:26

Nu inteleg de ce unii strica mixurile cu fel si fel de increndiente. Mixurile gata cumparate au tot de ce este nevoie. Daca bagati fel si fel de prostii in ele, si nu veti prinde peste, spune-ti imediat ca mixul de la firma X sau Y nu este bun.
Daca ai RR, fa-ti singur un mix pe care il testezi

40 % Faini de peste
10 % RR
30 % Gris
20 % Lapte praf sau Soja

Avatar utilizator
fbolocan
member
Mesaje: 192
Membru din: 30 Iul 2004 15:13
Localitate: Bucuresti

Mesaj de fbolocan » 17 Aug 2005 13:07

mirciulica scrie:
Este vreo diferenta intre CSL de la SBS si CSL de la Nutrabaits? Ma refer la concentratie, calitate. Daca il am deja pe cel de la SBS credeti ca ar fi o problema sa-l folosesc in acest mix, in aceasi doza?
Raspunsul s-ar putea sa-l gasesti singur, arunca o privire la cantitatile recomandate pentru 1/2 kg de mix.
Florin Bolocan

Sabin
junior member
Mesaje: 43
Membru din: 18 Ian 2005 11:23
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Sabin » 17 Aug 2005 17:24

Vlad Pavlovici scrie:Nutrabaits da numeroase retete pe baza de Enervite-Gold. Majoritatea au urmatoarea structura..........
Citisem ca, de exemplu la Trigga exista un "Liquid trigga - Ultimate food source", il pui si gata.
Pentru Enervite-Gold, ati vazut, exista si asa ceva ?

mirciulica
junior member
Mesaje: 40
Membru din: 03 Apr 2005 12:36

Mesaj de mirciulica » 19 Aug 2005 13:30

Am trecut pe la Arrow si mi-am luat pistol si masa. Am facut 5 kg de boilies dupa reteta Nutrabaits (aproximativ). Mi-au iesit o minune de boiliesuri, eu sunt foarte multumit de ele, sper sa le placa si pestilor. Miros atat de apetisant ca iti vine sa le mananci.

Intrebari:

Imi ajung 5 kg de boilies pentru 24 ore?
Cum sa tin boiliesurile de sambata seara pana duminica seara fara sa fie in pericol de alterare? Acum le-am pus la frigider.
<i>Daca fiecare ins ar activa fara gandul recompensei pamantul ar fi un rai.

Mircea Eliade</i>

Avatar utilizator
patabum
senior member
Mesaje: 441
Membru din: 22 Sep 2003 17:55

Mesaj de patabum » 19 Aug 2005 13:59

Mirciulica, m-ai omorat :lol: :lol:

Scoate bre boilies-urile din frigider, mai da o fuga la nea Arrow ala si mai da 50 de mii pe un sac si tine-ti boilies-urile la aer, sa mai respire si ele, si sa se usuce, un pic, ca altfel, daca la arunci cu cobra se fac mai multe-n zbor :wink:

Eu zic ca-ti ajung 5kg pentru 48 de ore fara probleme chiar daca prinzi vad bun, ca doar nu te-oi duce la vreun concurs :shock:

Scrie răspuns