Boillies solubil

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

cata bh
junior member
Mesaje: 95
Membru din: 28 Aug 2005 12:15
Localitate: Oradea
Contact:

Boillies solubil

Mesaj de cata bh » 28 Aug 2005 12:28

Buna Ziua
Va rog, daca putetzi bineinteles, sa-mi dati retzete pentru producerea de boillies solubil .

Va multzumesc

cata bh

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 28 Aug 2005 12:34

Da o cautare pe forum, s-a discutat mult despre acest subiect.
Nu face ce nu-ti place!

cata bh
junior member
Mesaje: 95
Membru din: 28 Aug 2005 12:15
Localitate: Oradea
Contact:

Mesaj de cata bh » 28 Aug 2005 12:51

Maestre

Multumesc pentru raspunsul promt dar imi doresc sa inteleg care compusi determina cresterea solubilitatzii ,mai exact ce este acel "ceva" care face ca un boillies tare sa se dizolve?
Poti sa ma ajuti si cu o solutie de conservare a bolliesurilor?

cata bh

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 28 Aug 2005 14:20

Pai de ce nu spui asa? ai cerut o reteta.

Oul este (in principal) cel care "leaga" bila si ii da structura de coca, derivatele din lapte ajuta mult la legarea aluatului dupa fierbere.

Solubilizarea o dai scaderea cantitati de ou (eventual si de derivate din lapte). Fa coca cu doar 2 oua / kg de mix si adauga restul lapte de soia sau pur si simplu apa. Desigur, in functie de mixul folosit vei ajunge sa-ti stabilesti singur numarul de oua/kg.

Despre conservare un singur sfat : USCARE!
Dupa ce le-ai fiert pune-le in ladite de fructe etajate si tine-le undeva la umbra si racoare (pivnita, pod etc). Locul in care le depozitezi sa fie cat mai uscat. Poti sa arunci si cate o mana de orez printre bile, te ajuta mult la uscare.
Nu face ce nu-ti place!

cata bh
junior member
Mesaje: 95
Membru din: 28 Aug 2005 12:15
Localitate: Oradea
Contact:

Mesaj de cata bh » 28 Aug 2005 14:34

Iliutza

Stiu ca pe scara industriala(la comanda) doar Tata Nitu si Bajetzii de la Senzor produc acest tip de boillies.
Crezi ca i-am putea "polariza" sa ne dea amanunte?
Banuiesc ca datorita "efectului de norushor" pun in reteta mai mult ulei complex(sper ca nu gresesc) sau cel putzin asa am inteles eu din prezentarea produselor din catalogul starbaits.

multzumesc
cata bh

cornel rosioru
veteran
Mesaje: 678
Membru din: 10 Aug 2004 13:32
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cornel rosioru » 28 Aug 2005 16:21

Esenta ti-a spus-o Iliuta. Altcineva crezi ca ar da mai multe amanunte? :lol: Si asta pt. ca nu exista o retata general valabila. Fiecare le pregateste in functie de timpul de dizolvare, temperatura apei etc.
Toti cei ce folosesc solubile, isi formeaza o reteta pe care o considera avantajoasa.

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 28 Aug 2005 18:51

din pacate pe tata nitu nu l-am vazut pana acum pe forum dar il poti intalni pe la concursuri, est eun om foarte deschis si te poate ajuta cu multe sfaturi.

ulei oricum am in reteta (in special pentru apa calda de acum), te ajuta mult la rularea aluatului.
Nu face ce nu-ti place!

cornel rosioru
veteran
Mesaje: 678
Membru din: 10 Aug 2004 13:32
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cornel rosioru » 28 Aug 2005 19:06

Da Iliuta, Nitu e f. deschis, numai ca nu prea divulga unele amanunte. :lol:

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 28 Aug 2005 19:07

Man, cu mine a fost deosebit de sincer, normal ca nici eu nu m-am apucat sa-l intreb chiar toate detaliile :D
Nu face ce nu-ti place!

cornel rosioru
veteran
Mesaje: 678
Membru din: 10 Aug 2004 13:32
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cornel rosioru » 28 Aug 2005 19:09

Pai e f. sincer :lol: detaliile le cam uita :lol: Si mi se pare normal. El din asta traieste.

Scrie răspuns