Porumb la Darvari

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
obletel
junior member
Mesaje: 40
Membru din: 09 Sep 2005 15:22
Localitate: Bucuresti
Contact:

Nada pntru Darvari: Porumb

Mesaj de obletel » 12 Sep 2005 13:27

Ajutati-ma cu o sugestie:

Ce fel de porumb sa folosesc ca nada si momeala penru o patida de 2 zile la Darvari si cam ce cantitate este necesara?
Sa-l folosesc ca atare (uscat) sau tinut in "nu stiu ce" arome, atractanti etc?

Oletel

Avatar utilizator
obletel
junior member
Mesaje: 40
Membru din: 09 Sep 2005 15:22
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de obletel » 13 Sep 2005 09:40

Dupa numarul de vizualizari trag concluzia ca acest subiect prezinta interes pentru cei de pe forum, dar nu are nimeni bunavointa sa spuna ceva despre acest lucru.
Oare nu se mai pescuieste cu porumb la Darvari sau cer informatii clasificate?

Dan
OBLETEL

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 13 Sep 2005 10:10

Ce sa-ti spun, daca dai cu porumb aduni maruntisul, daca dai cu bile ii mai selectezi.
Noi am nadit prin iunie de 2 ori cu porumb si am facut scurta la mana, intrau cate 30-80 de bucati/ noapte. Media era undeva la 2-3 kg.

Acum nadim numai cu bile de 20 si am ridicat media undeva la 4-5 kg. Adica am scapat de ciortaniada, intra mai putini, 20-30 de bucati / noapte dar mai rasariti.
Nu face ce nu-ti place!

Avatar utilizator
obletel
junior member
Mesaje: 40
Membru din: 09 Sep 2005 15:22
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de obletel » 13 Sep 2005 10:23

Ok
Nu cred ca o sa ajung prea curand la aceste performante. Mai am de invatat.
Sub ce forma a fost porumbul cu care ai nadit in iunie (uscat, fiert......)?
OBLETEL

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 13 Sep 2005 10:44

Nu e greu si nu este vorba de vreo performanta neobisnuita. Gasesti pe forum si pe site destule retete de boilies, fa-ti 5-6 kg, iti ajung pt o partida de 24 ore.

Porumbul l-am folosit preparat, nefiert. La 10 kg de porumb 2 sticle de Quick Response, 1/2 kg melasa si 40 ml aroma Sweet Corn (Carp Trend).
L-am pus intr-un butoi acoperit si l-am lasat in curte, la soare cam 24 ore (evident soare a avut doar ziua).
Nu face ce nu-ti place!

mirceaef
veteran
Mesaje: 565
Membru din: 20 Dec 2004 10:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mirceaef » 13 Sep 2005 11:05

Obletel, subiectul e de mare interes numai ca oamenii ezita ca sa nu-si arate ignoranta .... n-au auzit de marca asta "nu stiu ce" ... le e frica sa raspunda :lol:

Lasand gluma la o parte, cred ca deja sunt zeci de pagini in care se vorbeste de prepararea porumbului, aici pe forum, cum zice nu-s ce reclama, just a click away. Porumb fiert, oparit, fiert in oala sub presiune, cu arome, fara, doar fermentat, cu zahar, cu melasa, etc ....

In fine, cei mai multi prefera sa-l fiarba dupa ce l-au lasat la inmuiat o zi doua. Personal reteta care mi-a placut cel mai mult a fost una peste care am dat din greseala: am pus niste porumb la inmuiat, n-am putut sa mai merg la peste in perioada aia si l-am uitat la inmuiat vreo doua saptamani. Fermenteaza de nu-ti mai trebuie nici un CSL si pute de-ti muta vecinii dar ca pat de nada mi s-a parut foarte eficient. Pe patul asta de nada pescuiesc cu porumb Meleg pe care il decojesc si-l pun in dip (la inspiratie) macar cu o zi inainte. Daca-ti mai iei si o punga de Method Mix, n-ai cum sa ratezi o ciortaniada memorabila.
EFM
Carping Club

mirceaef
veteran
Mesaje: 565
Membru din: 20 Dec 2004 10:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mirceaef » 13 Sep 2005 11:10

Edit pt Iliuta :lol:

Acu' am vazut ca i-ai raspuns.

Obletel, daca mergi pe reteta lui Iliuta, eu as indrazni sa-ti recomand sa-l lasi la inmuiat macar 48h. Si sa nu arunci toate cele zece kg in apa din prima, ca or sa prinda cei care vin la o sapatmana dupa tine.
EFM
Carping Club

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 13 Sep 2005 12:18

Unde, la Dravari?
Cand intra cardul de ciortani nu-ti ajung 20 kg

Noi am nadit pentru 8 lansete cu cele 10 kg in 2 reprize: cam 6 kg seara pe la 5-6 si restul dimineata pe la 7.
Nu face ce nu-ti place!

Avatar utilizator
obletel
junior member
Mesaje: 40
Membru din: 09 Sep 2005 15:22
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de obletel » 13 Sep 2005 12:56

Aveti dreptate, s-a dezbatut mult pe acest forum subiectul "porumb".

Intrebarea se referea strict la Davari, deoarece din ce am vazut si citit, majoritatea celor care pescuiesc pe aceasta balta dau cu bile.

Iliuta e buna propunerea ta, sa-mi fac 5-6 kg de bile,dar am o "mica" problema: nu am facut niciodata bile. De ceva vreme economisesc cate putin sa string suma necesara pentru achizitionarea "obiectelor" si amestecurile necesare (conform diverselor retete). Asa ca o sa mai treaca ceva vreme. Poate reusesc in iarna asta si incep de la primavara "productia".

O sa merg acum pe varianta cu bile din comert aprox. 3-4kg (apropo ai vreo idee pentru perioada asta?) si vreau sa insist mai mult pe porumb.
De aici venea si intrebaea de la inceput.
Probabil o a pun maine vreo 8 kg de porumb in apa cu ceva adaosuri....sper sa fiu inspirat

Dan
OBLETEL

Avatar utilizator
Daniel Costache
veteran
Mesaje: 857
Membru din: 14 Mai 2004 21:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Daniel Costache » 13 Sep 2005 12:59

Obletel
Incearca arome de peste.
Salutari din Miami

Scrie răspuns