ce aroma este scopex?animal sau vegetala!

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

adigogo
member
Mesaje: 154
Membru din: 18 Apr 2005 14:57
Localitate: BUCURESTI

Mesaj de adigogo » 14 Sep 2005 14:05

@Mirceas

Ok, nici o problema! Eu chiar sunt la inceput, la inceput cu manufacturarea bilelor :lol: , pana acum foloseam numai ready-made, dar Adriano mi-a aratat ce inseamna intr-adevar niste bile bune si pentru asta ii multumesc
Fir intins!

Vlad Pavlovici
senior member
Mesaje: 352
Membru din: 06 Ian 2003 11:24
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Vlad Pavlovici » 14 Sep 2005 15:19

Scopex este numele dat de Rod Hutchinson unei arome pe care fie ca a inventat-o, fie ca a preluat-o si adaptat-o din industria alimentara. Poate ca e o aroma simpla sau poate ca e o combinatie de arome, nu stim. Intr-adevar, se spune ca ar fi o arome de fructe fermentate, desi la fel de bine se poate spune ca aduce cu aroma de frisca. Sau poate cu un anumit tip de caramel. De asemenea, exista teoria potrivit careia solventul are si el un rol important in rezultatul final – solventul in cazul aromei originale fiind diacetina. Nu era insa unica aroma produsa de Rod pe baza de diacetina, alta era Maplecream.

Un caz similar de aroma pe care toata lumea o cunoaste, dar nimeni nu stie ce contine este Tutti Frutti. Care tutti frutti? Despre ce frutti vorbim? Mister.

Cine e interesat de Scopex sa-si ia ori Hutchinson, ori Nash, care e cea mai apropiata copie. Nash imita foarte bine si Chocolate Malt, alta aroma produsa initial de Rod Hutchinson. Alte Scopexuri n-au nici o legatura, sunt mirosuri complet diferite. Si spun asta nu de dragul istoriei, ci pentru ca, daca stii de unde vine o aroma, stii care e originalul si care e copia si poti constata diferente calitative. Si mai simplu spus – daca auzi ca Scopex e o aroma care prinde bine, caut-o pe cea care si-a castigat reputatia asta, nu copia incerta scoasa de cine stie cine. Aia s-ar putea sa nu prinda nimic, desi scrie Scopex pe ea.

Daca Scopex e o aroma animala sau vegetala? Aparent, vegetala. Important este ca se poate folosi in orice amestec de baza, inclusiv intr-un fishmeal.

Avatar utilizator
fbolocan
member
Mesaje: 192
Membru din: 30 Iul 2004 15:13
Localitate: Bucuresti

Mesaj de fbolocan » 14 Sep 2005 15:33

Vlad,

Ce parere ai de Scopex-ul de la Mainline?
Florin Bolocan

Avatar utilizator
Daniel Costache
veteran
Mesaje: 857
Membru din: 14 Mai 2004 21:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Daniel Costache » 14 Sep 2005 16:01

Legenda Scopexului, in varianta pe care o cunosc, spune ca RH a remarcat cum musculitele sunt atrase de fructele stricate si a incrcat sa recreeze acea aroma, pe care intr-un final a denumit-o Scopex.
Salutari din Miami

Avatar utilizator
mirceas
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 29 Feb 2004 11:11
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de mirceas » 14 Sep 2005 16:28

intradevar, tutti frutti este o tema interesanta... daca ar fi o combinatie de arome de fructe (fermentate sau nu) atunci ar fi pana la urma echivalentul lui scopex, in realitate probabil e combinatie anume (si variata) de felurite ingrediente de diverse origini (animale, vegetale...).
fir intins!!

www.carpfishing.ro

PANAIT CEZAR
senior member
Mesaje: 411
Membru din: 23 Oct 2004 17:52

CERTITUDINE

Mesaj de PANAIT CEZAR » 14 Sep 2005 19:33

Daca sinteti putin atenti ,cred ca cea mai importanta calitate a aromei de "SCOPEX" este p.h.-ul foarte acid:3,5-4.
Orice s-ar intimpla fii om,peste n-ai cum sa devii!

andy
junior member
Mesaje: 81
Membru din: 06 Oct 2004 19:59

Mesaj de andy » 14 Sep 2005 20:35

fructe fermentate, "trase'' intr-un unt,margarina vegetala ceva de genul asta.

casian
junior member
Mesaje: 34
Membru din: 17 Feb 2004 10:36

Mesaj de casian » 15 Sep 2005 09:04

La baza aromei Tutti-frutti creata de mine sta uleiul concentrat de portocale sau de mandarine pe care multi dintre noi nu il mai bagam in seama datorita ofertei diverse de arome existente.Dintre majoritatea extractelor de fructe folosite in industria alimentara sau aromoterapie uleiul de portocale este printre ultimele substante care inca sunt 100% naturale.La randul sau acest ulei diferentiaza calitatea aromei tutti-frutti de la o firma la alta,datorita suportului de extractie care in majoritatea cazurilor este banalul ulei de floarea soarelui(fiind ieftin).Un ulei de portocale calitativ are ca suport combinatii de uleiuri integrale foarte bine rafinate a caror dispersie se apropie de cea a solventilor obisnuiti.Urmatorul pas in conceperea aromei este combinarea lui cu ananas apoi doze diferite de arome de capsuni,afine si vanilie. Este o aroma foarte pretentioasa , care mi-a luat foarte mult timp pana am etalonat-o ,in schimb are o putere de aromatizare superioara fiind o aroma de tip allround, indiferent de apa sau anotimp. Toate aceste lucruri le-am aflat si eu doar dupa ce am studiat diverse arome ale marilor producatori intr-un laborator specializat de aceea vi le spun si voua cu cea mai mare placere.

cata bh
junior member
Mesaje: 95
Membru din: 28 Aug 2005 12:15
Localitate: Oradea
Contact:

Mesaj de cata bh » 16 Sep 2005 10:09

vlad

felicitari
bine punctat

cata bh

Avatar utilizator
Tilea Gabriel
Moderator
Mesaje: 1726
Membru din: 26 Ian 2005 12:43
Localitate: Dumbravita , Timis
Contact:

Mesaj de Tilea Gabriel » 19 Sep 2005 17:04

Acum o saptamana am pescuit pe o balta in judetul Arad unde din cate stiu eu nu s-a dat niciodata cu boilies.Am momit cu porumb fiert si fermentat si superficial cu bile de 18 aroma Scopex ( 10 bile de bat sicare sincer mi s-a parut a mirosi a vanilie si unt??) si acelasi boilies pe carlig
Ideea este ca in 24 de ore am prins 5 crapi intre 4 kg si 5,5 kg si am scapat unul mai mare ( sa dezgatat in larg :evil: :evil: ).
Bilele de la carlig le-am tinut 3 zile in aroma de capsuni+ananas+afine+sensas carpix
A iesit destul de bine!!

Scrie răspuns