Brinza in Boilies

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

HackBv
member
Mesaje: 278
Membru din: 07 Sep 2004 12:31

.....

Mesaj de HackBv » 13 Sep 2005 14:25

curios ca nu am mai vazut posturi de la tine de ceva vreme shi am crezut ca ai fost in concediu pe undeva :P

Moose_master
member
Mesaje: 273
Membru din: 26 Mai 2005 21:12
Localitate: Montreal, Canada

branza

Mesaj de Moose_master » 13 Sep 2005 19:45

Carprom,

Am dat eu cu branza. Nu am facut coci si alte susanele, ci pur si simplu am luat branza intarita si am pus-o pe hair rig. Am prins de doua ori.... si atat. Nu pot sa ma pronunt despre rezultate pt ca eu pescuiesc cu o singura lanseta si imi este greu sa fac multe teste. De fapt am testat si crenvursti si am prins. Am prins si cu cartofi prajiti(McDonald's), cu bucata de mar, cu margine intarita de pizza, cu jeleuri etc. Deci pune botul la multe lucruri insa nu pot sa spun ca am descoperit ceva spectaculos. Un peste, sau doi nu sunt indici pe baza carora sa poti da verdicte.

Am fost ieri cu un bun prieten si el a prins unul de 19 kg la porumb tare lasat la inmuiat in concentrat de portocale si lamaie...... deci..... ce vrei sa mai spun ? Incerc tot ce se poate incerca. Insa repet : nu pot spune ca am descoperit ceva spectaculos.

Stima,

Moose
ASOCIATIA PESCARILOR DE CRAP DIN ROMANIA

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 13 Sep 2005 20:02

Moose frate,
astia aici sunt crapi europeni si sunt mai figuranti :mrgreen: Oricum voi incerca, dar acuma am mincat o bucata si atita e de sarataaaaaaa :evil:
Poate mor pestii de sete :lol: :lol: :lol:

Moose_master
member
Mesaje: 273
Membru din: 26 Mai 2005 21:12
Localitate: Montreal, Canada

Mesaj de Moose_master » 13 Sep 2005 20:48

N-ai sa vezi...

Da-i cea mai imputita chestie pe care o poti obtine si ai sa ramai surprins.

Ieri mi-a tras un crap ca in Romania.... adica a ridicat usor intinzatorul, apoi l-a lasat, iarasi m-a mai perpelit, apoi de-abia a plecat cu carligul in bot. Mi-am amintit de baltile romanesti.... mi s-a facut pielea de gaina de emotie. De ce spun asta.... aici daca ai uitat sa cuplezi baitrunner-ul este ultima oara cand iti vezi lanseta ..... deci nu ai nici un semnal ca va trage, decat daca esti un bun atlet sa mai reusesti sa apuci lanseta undeva in apa.

Stima

Moose
ASOCIATIA PESCARILOR DE CRAP DIN ROMANIA

casian
junior member
Mesaje: 34
Membru din: 17 Feb 2004 10:36

Mesaj de casian » 14 Sep 2005 09:06

Salutareee ...prospaturi si maniaci! Branza ca atare este o combinatie de caseina de cheag cu proteine din zer.Poti sa o folosesti in mix fara probleme doar daca o dai pe razatoare o usuci apoi o rasnesti cu un mixer(atentie ce mixer ca se face tare ca piatra).Eu folosesc de mult timp aceasta caseina de casa cu rezultate super....Pui la fiert lapte cat mai gras, apoi cand da sa clocoteasca bagi doua linguri de otet si iei oala de pe foc.Se formeaza un precipitat (branza dulce) pe care il strecori si il speli in doua trei ape apoi il pui la uscat pe o panza curata timp de cateva zile.Dupa uscare il macini fin si il pastrezi la frigider(nu congelat) cat vrei tu.Trebuie doar sa nu depasesti 100g/kg mix altfel faci boillesul semiflotant.Ajuta la ridicarea valorii proteice,la gust si miros dar se dizolva foarte greu.Daca te "oboseste" operatiunea foloseste cu acelasi succes parmesan dar gaseste-l pe cel mai dulce. Secretul aromelor de branza albastra,branza Cheddar, cascaval etc. consta in dozaje diferite de acid N-butyric care in diverse combinatii cu esteri da exact aromele respective.Mirosul natural de branza(uneori imputit) vine tocmai de la culturile de bacili de cheag moarte in saramura.De aceea casul nesarat nu miroase la fel.Insa pentru a aroma un mix cu aroma naturala de branza luata din butoiai nevoie de o cantitate destul de mare/kg incat ,vei scoate galustile prea sarate ca sa poata fi folosite cu succes.

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 14 Sep 2005 09:15

Interesanta varianta. Mersi Casian, voi incerca poate cu lapte de Oaie :wink:

HackBv
member
Mesaje: 278
Membru din: 07 Sep 2004 12:31

.....

Mesaj de HackBv » 14 Sep 2005 10:49

eu vreau bile cu branza topita :))

Scrie răspuns