boiles cu raci

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
monicapop
member
Mesaje: 244
Membru din: 22 Feb 2005 16:57
Localitate: (zalau) domiciliu IT
Contact:

boiles cu raci

Mesaj de monicapop » 13 Sep 2005 13:32

Dupa ce mam consultat cu fratiorul pe privat si nu ma lamurit mult as vrea sa stiu cum ati prepara voi boilesurile cu raci .. ASA ca sa mi complic umpic existenta ) dar tinind cont ca poti sa inventezi cele mai bune bile din lume dar mincare de baza a crapilor is raci asa ca astept cu nerabdare opiniile pe tema asta
MAI BINE O ZI URITA LA PESCUIT DECIT O ZI FRUMOASA DE MUNCA

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Re: boiles cu raci

Mesaj de carprom » 13 Sep 2005 14:22

monicapop scrie:Dupa ce mam consultat cu fratiorul pe privat si nu ma lamurit mult
Eu ti-am scris ca Racu e Rac, si bila e bila. Nu cred ca poti inlocui o nada vie cu una naturala, mai ales la Crap.
In ape cu multi Raci si Scoici, crapul le va favoriza prima oara pe ele, iar apoi Boilisul. Daca mai ai putina rabdare, se schimba placa, racii se retrag si vor minca si boilies, fie de rac sau de Drac (gluma) :lol:

Avatar utilizator
monicapop
member
Mesaje: 244
Membru din: 22 Feb 2005 16:57
Localitate: (zalau) domiciliu IT
Contact:

Mesaj de monicapop » 13 Sep 2005 14:28

ah ok am inteles ..stiu la ce te referi . dar macinind raci ( ca tot sunt din plin pe mal )ne gindeam . si noi ..
Acum pesc .la bile neutre .. nu e rau dupa cum tziam zis .. dar unul de ce sa nu isi complice viatza daca vrea :) glumeam mai .. dar cum tu vrei sa pui brinza .. in bile .. noi neam gindit la raci ..
MAI BINE O ZI URITA LA PESCUIT DECIT O ZI FRUMOASA DE MUNCA

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 13 Sep 2005 14:32

Pai unde e problema ? Ia un rac si invelestel in coca de boilies il pui la fiert si gata. Totodat ai si colorant, deoarece racul se face rosu cind il fierbi :lol:
Ok, sa lasam gluma. Incearca sai pisezi(nu vii) si sai bagi intr-un mix neutral. Nu stiu daca mai au miros de rac dupa fierbere, dar ai putea incerca.

Avatar utilizator
monicapop
member
Mesaje: 244
Membru din: 22 Feb 2005 16:57
Localitate: (zalau) domiciliu IT
Contact:

Mesaj de monicapop » 13 Sep 2005 14:42

ei vezi ca nu a fost asa de greu )) satzi dai cu parrerea noi neam gindit sa ii pisam . bine bine .. ceva faina care leaga . si .. cam atita vrioam ca sa vad voi in locul nostru cum ati proceda .. ei .. dupa ce incerc va zic ce iese oki .. )) mersic din nou pt sfat ))
MAI BINE O ZI URITA LA PESCUIT DECIT O ZI FRUMOASA DE MUNCA

Avatar utilizator
RazvanV
veteran
Mesaje: 507
Membru din: 07 Iul 2004 09:33
Localitate: Brasov

Mesaj de RazvanV » 13 Sep 2005 14:48

Daca tot vrei sa incerci boilies-uri din crustacee, incearca creveti.
Daca stai bine cu mirosurile tari, iei un robot de bucatarie si faci o pasta de creveti, o lasi un pic la "macerat" si...daca stai la bloc o sa primesti vizite de la vecini (o sa vina fara flori).
Pentru ca sa nu ai probleme la macinat rupele picioarele si tot ce au tare ( depinde de specie).
Acu' cativa ani cand nu gaseam pe la noi Squid&Octopus, Monster Crab sau alte "puturosenii" am incercat pasta de creveti. Merita incercat daca nu ai ce face si vrei sa experimentezi. Mai greu este sa cureti robotul de bucatarie.

Avatar utilizator
monicapop
member
Mesaje: 244
Membru din: 22 Feb 2005 16:57
Localitate: (zalau) domiciliu IT
Contact:

Mesaj de monicapop » 13 Sep 2005 14:54

RazvanV scrie:Daca tot vrei sa incerci boilies-uri din crustacee, incearca creveti.
Daca stai bine cu mirosurile tari, iei un robot de bucatarie si faci o pasta de creveti, o lasi un pic la "macerat" si...daca stai la bloc o sa primesti vizite de la vecini (o sa vina fara flori).
Pentru ca sa nu ai probleme la macinat rupele picioarele si tot ce au tare ( depinde de specie).
Acu' cativa ani cand nu gaseam pe la noi Squid&Octopus, Monster Crab sau alte "puturosenii" am incercat pasta de creveti. Merita incercat daca nu ai ce face si vrei sa experimentezi. Mai greu este sa cureti robotul de bucatarie.
ei mersi mult cit despre vecini am nooroc stau la casa .. asa ca .. aa si vecina mea are 100 de ani nu prea ,mai simte mult .. cit despre roboturi de bucatarie .. saracutul a vazut de tot si mai mult .. cind nu merge il schimbam , dar de incercat tre sa incercam ca daca nu o sa raminem cu semnul intrebari .. Nea venit ideea cind am vazut pe mal unde pescuim zeci de raci ( si pot ca sa zic ca nu erau micuti ).am incercat ca sa ai punem pe cirlig dar e prea usor .. asa .. nu ne place . asa ca.. nea venit ideea si cautam alte opinii ..
MULTUMESC ,maine ne apucam de treaba ))
MAI BINE O ZI URITA LA PESCUIT DECIT O ZI FRUMOASA DE MUNCA

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 13 Sep 2005 21:05

ia raci si fierbe-i putin, se curata mult mai usor, apoi scoate doar carenea din coada si mixeaz-o bine si o amesteci in coca de boilies, la fel de bine poti incerca scoici (inclusiv conservate), caracatita, ficat de pui, ficat de peste, icre de peste, creveti etc.
Nu face ce nu-ti place!

Avatar utilizator
RazvanV
veteran
Mesaje: 507
Membru din: 07 Iul 2004 09:33
Localitate: Brasov

Mesaj de RazvanV » 14 Sep 2005 10:51

@Iliuta
Caracatita o folosesti proapata sau o lasi la macerat, sa prinda miros. Proaspata are un miros finut, de animal marin, dar daca o lasi cateva ore, poate o zi prinde un miros :x In plus se "macina" mai usor daca sta ceva timp, devine ceva mai moale, frageda ( nici cruda nu e prea tare :lol: ).

Eu nu am incercat caracatita ci sepiile acelea micute de la Metro.

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 14 Sep 2005 11:12

Foarte proaspata, de fapt cand este chiar putin congelata se macina cel mai bine.
Si eu tot caracatite (sau sepii, naiba stie, nu le-am numarat picioarele) de la Cora folosesc, sunt 6-8 bucati pe o caserola congelata.
Nu face ce nu-ti place!

Scrie răspuns