Birdfood - intrebare

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Vali
member
Mesaje: 190
Membru din: 09 Ian 2003 14:36
Localitate: Galati

Birdfood - intrebare

Mesaj de Vali » 30 Sep 2005 21:13

Am o nelamurire si as vrea sa stiu si opiniile voastre referitor la aceasta problema.

Exista un soi de postulat printre pescarii de crap cum ca semintele pentru pasari, odata incluse in mix, ar contribui la o difuzie mai buna a aromelor din boilies in apa. M-am tot gandit si nu imi dau seama care ar fi motivul.

Transferul de substante intre apa si momeala ar trebui sa se supuna regulilor osmozei. Osmoza presupune un soi de membrana permeabila. Semintele pentru pasari nu fac in nici un fel momeala mai permeabila. Ele insele sunt greu permeabile, iar mixul care le inconjoara are aceeasi permeabilitate si cu semintele in el si fara.

Daca ar fi sa ne gandim ca semitele dau posibilitatea apei sa se infiltreze mai usor in mix, tot nu ajungem la un raspuns valabil. Ar fi corect daca mixul nu ar fiert si doar crusta provenita din uscare ar impiedica apa sa intre in momeala. Dar mixul este fiert, cu seminte cu tot... De jur-imprejurul semitelor este aceeasi coca tare care le inglobeaza, la fel de permeabila sau impermeabila si cu si fara ele. Asta daca discutam doar despre semintele care sunt inglobate in invelisul momelii, pentru ca despre cele care se afla in mijlocul ei nici nu se poate spune ca ar avea vreo contributie. Si atunci de unde ar veni dispersia sporita a atractantilor?

De ce este birdfood-ul un igredient atat de popular? Voi de ce il folositi? Nu as vrea sa primesc raspunsuri de genul "crapului ii plac momelile cu textura" sau "ii place sa rontaie". Asta poate fi cel mult o presupunere a unui distribuitor Star Chips - din cate stiu eu, nimeni nu a reusit inca sa stea de vorba cu un crap referitor la preferintele sale culinare. Semintele intregi nu ofera crapului un plus nutritional - de multe ori nici nu le digera, asa cum nu digera, spre exemplu, semitele de canepa pe care le lasa galant pescarilor in sacul de pastrare. Imi pot imagina de ce sunt bune semintele macinate, dar la ce ar ajuta semintele intregi?

Imi pun atatea intrebari pentru ca amicul cu care merg la pescuit imi tot lauda bilele pe baza de seminte si insista sa pescuiasca numai cu asa ceva ... iar eu nu inteleg de ce. Sper sa ma lamuriti voi.
Vali

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Re: Birdfood - intrebare

Mesaj de carprom » 30 Sep 2005 21:57

Vali scrie:
Imi pun atatea intrebari pentru ca amicul cu care merg la pescuit imi tot lauda bilele pe baza de seminte si insista sa pescuiasca numai cu asa ceva ... iar eu nu inteleg de ce. Sper sa ma lamuriti voi.
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: ce chestie. Eu nu pescuiesc de loc cu Boilies Birfood, dar totusi nu cred ca este precum presupui tu. Intr-e seminte si coca este cit de cit putin loc pe unde sa iasa aromele, iar cu cit stau mai mult in apa cu atita se mareste acest loc.
O fisura intr-un Dig de Beton, poate provoca inundatii.

Avatar utilizator
Tilea Gabriel
Moderator
Mesaje: 1726
Membru din: 26 Ian 2005 12:43
Localitate: Dumbravita , Timis
Contact:

Mesaj de Tilea Gabriel » 01 Oct 2005 17:53

Asa e Carprom , ca de obicei ai dreptate , si in privinta bilelor si a digului!! :lol: :lol: :lol: :lol:

PANAIT CEZAR
senior member
Mesaje: 411
Membru din: 23 Oct 2004 17:52

RASPUNS

Mesaj de PANAIT CEZAR » 01 Oct 2005 21:17

Vali, principiul este simplu:trebuie sa intre ceva(apa de balta) ca sa poata iesi altceva(partea lichida din boilles).daca nu intra nu iese.Eu am mai explicat pe alt subiect raspunsul dat de COSMIN POPESCU:trebuie introduse in mixuri fainuri de cereale cit mai fin risnite.Fainurile de cereale au proprietati higroscopice si sint de fapt ingredientele ce absorb cea mai mare parte din lichidul adaugat mixului.Prin ele ies lichidele din ele si intra apa.Folosind fainuri de cereale cit mai fine se realizeaza in boilles ,o retea densa de particule,retea care ramine neinfluentata de coagularea proteinelor din jur, care trece prin crusta formata ,facind legatura intre interiorul boilles-ului si apa.
Semintele intregi inmuiate le digera crapul ,dar mai greu,si sint mai atractive (dar nu total) decit daca sint neinmuiate(vezi ultimele doua articole de pe site).
Niciodata nu mi-am fixat dinainte ca vreau sa fac un anumit mix.Cind concep un mix ma intereseaza :
1.Sa obtin in final un mix uscat continind aproximativ 40 % proteina animala,60 % proteina vegetala.
2.Sa folosesc cele mai bune si eficace fainuri.
3.Sa gasesc pe piata acele fainuri.
4.Sa obtin un mix cu cel putin 10-15% proteina mai multa decit mi-am propus(pentru ca prin introducerea oualelor,aditivilor,atractantilor se mareste masa mixului si mixul final care trebuie fiert contine cu 10-15 %proteina mai putin.Adica,daca cintaresti masa mixului format numai din fainuri,apoi cintaresti masa mixului incare ai introdus ouale si aditivi ,facind calculul proteinei vei ajunge la concluzia ca s-a marit masa mixului(normal) si la o cantitate mai mare de mix proteina a ramas aproximativ la fel.Deci procentul final de proteina e mai mic.)
5.Sa introduc cit mai putini aditivi si atractanti, posibil.
Restul sint detalii.
Vali, ai vazut articolul cu aminoacizii?
Orice s-ar intimpla fii om,peste n-ai cum sa devii!

Vali
member
Mesaje: 190
Membru din: 09 Ian 2003 14:36
Localitate: Galati

Birdfood - intrebare

Mesaj de Vali » 01 Oct 2005 23:53

@Panait Cezar

Am citit articolele - mi se par foarte interesante. Nu am gasit nici o referire la semintele de pasari.

Sunt perfect de acord cu tine cu privire la fainurile fine. O alta solutie pentru a imbunatati dispersia atractantilor ar fi fie utilizarea de dipuri sau gluguri, fie utilizarea de fainuri hidrosolubile. Nu vad insa cum am putea obtine acest rezultat folosind birdfood.

Referitor la comparatia cu barajul, nu cred ca este cea mai buna. Semintele nu sunt "crapaturi" in boilies prin care sa intre apa, ele sunt inglobate, inconjurate de un mix care se intareste la fierbere si care este la fel de permeabil sau impermeabil si cu ele si fara ele. Daca e sa va ofer, la randul meu, o comparatie, atunci aceea ar fi betonul. Betonul are in compozitie , alaturi de ciment si nisip, si pietris. Il face cumva pietrisul mai permeabil? Nu cred.

Revin la intrebarea initiala: cum imbunatatesc semintele pentru pasari dispersia aromelor? Cum ar putea sa imbunatateasca un mix? Lamuriti-ma, va rog.
Vali

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 03 Oct 2005 11:56

Vali, in primul rand faci o confuzie. Daca citesti atent , vei observa ca birdfood nu inseamna seminte de pasarele , ci mancare pt pasarele. Pana acum putin timp, foloseam clasicele seminte pt pasari ( din lipsa pe piata ), combinate dupa inspiratia fiecaruia. Mai rajnite sau mai putin rajnite. De fapt, mancarea pt pasari , birdfoodul, contine in cea mai mare parte a masei sale, biscuiti, nu seminte. Daca vei folosi birdfoodurile consacrate (red factor, nectar blend, sluis CLO, etc) vei observa ca dupa fierbere granulele de biscuiti raman ca niste bureti in interiorul boiliesului, ceea ce va duce la efectul de osmoza (impropriu spus, din moment ce nu avem nici un vas cu lichid saturat in saruri) de care aminteai. Deci, birdfoodul ramane birdfood, iar semintele pt pasarele , doar seminte. Cred ca si semintele ajuta totusi la dispersia lichidelor in apa. Intr-un fel sau altul.
Toate cele bune!

Scrie răspuns