Mamaliga de Dunavat

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

mirciulica
junior member
Mesaje: 40
Membru din: 03 Apr 2005 12:36

Mamaliga de Dunavat

Mesaj de mirciulica » 06 Oct 2005 14:49

Bine v-am regasit dupa o mai lunga absenta.

Din pacate serviciul m-a tinut departe de calculator si de balta o perioada asa ca mam hotarat sa merg weekend-ul trecut in Delta. Stiau colegii mei o locatie buna, undeva langa Dunavat asa ca am plecat 6 insi cu un microbuz. Drumul a fost o adevarat peripetie, mai ales in urma ploilor recente. Eu, marele pescar modernist, virusat de voi si de acest site, m-am inarmat cu betele de 3,6m, mulinete cu baitrunner si 3 pungi de boiliesuri Nash (multumesc tuturor celor ce mi-ati raspuns la postul despre boiliesuri), una de Scopex Squid Liver, una de Strawberry si una de Monser Pursuite. Cand m-au vazut colegii cu ce am venit au ramas cu gura cascata si, fiind in minoritate, am ajuns ciuca batailor. Nu vreti sa stiti ce mistouri mi-am luat cu betele si cu boiliesurile mele.

Am sta langa Dunavat de vineri dupa amiaza pana ieri dimineata, eu am nadit cu cele 12 kg de boiliesuri iar colegii mei cu amestecuri de tarate, porumb si grau. Tinta mea era un crap mare cu care sa le inchid gura iar tinta lor ciortan+caras.
AM pescuit pe un canal extrem de crescut dar cu un curent destul de redus. Pana duminica nu a prins nimeni nimic, nici macar un tac nu am avut, 2 colegi au incercat si la stiuca si tot nu au vazut nici o trasatura.
Duminica dimineata a aparut un lipovean cu niste scule de te apuca rasul, a arcuncat scurt, in mal si in 2-3 ore a luat 2 crapi. Noi am fost stupefiati!
Evident am dat fuga la el sa vedem cu ce prinde, avea niste cuburi mari de mamaliga ce trasnea a vanilie de la 1 km. Ne-a explicat omul ca este vorba de renumita "Mamaliga de Dunavat"?!?
Poftindu-l la un pahar de vin si o fripturica bine rumenita am aflat si reteta minune:

Se iau 1 kg de malai, 1/2 kg de faina de grau, 1/2 kg gris si 2 flacoane de aroma de vanilie Dr Oetker!!!!
Se amesteca fainurile cu apa si aromele cat sa iasa o pasta moale. Se baga pasta intr-o punga mai groasa de nylon si se arunca la fiert intr-o oala mai mare, se firebe cca o ora apoi se scoate si se lasa la racit (fara a desface punga) infasurata intr-un prosop pana a doua zi. Rezulta o mamaliga tare, bine legata ce nu cade din carlig si trazneste a vanilie de te omoara.
Le-a dat batranul si colegilor mei "babaroase" de Dunavat si au luat si ei cativa ciortani, secretul era sa aruncie foarte aproape de mal, unde avea apa cam 1,5m.

Am nadit si eu cu boiliesuri aproape de mal si am luat un crapcean la cca 2 kg, insa mamaliga aceeaa fost net superioara boiliesurilor, atunci, pe acea apa.

Ce parere aveti?

1. Aveam mai multe sanse cu boiliesuri cu aroma de vanilie?
2. Ce oferea acea mamaliga si nu oferea boiliesurile mele? Am citit aici multe teorii despre superioritatea boiliesurilor in fata mamaligii.
3. In Delta merita mai mult sa dai cu mamaliga decat cu boiliesuri?

Va multumesc
<i>Daca fiecare ins ar activa fara gandul recompensei pamantul ar fi un rai.

Mircea Eliade</i>

mirceaef
veteran
Mesaje: 565
Membru din: 20 Dec 2004 10:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mirceaef » 06 Oct 2005 15:14

Salut mirciulica, mishto povestirea.

La cat ma duce pe mine mintea as zice ca nu mamaliga a fost superioara boiliesurilor ci lipoveanul v-a fost superior voua. El nu a nadit, s-a dus probabil pe locuri pe care le stia si l-a cautat. Ar fi fost o faza interesanta sa-i dati lui o mana de boiliesuri si sa dea cu ele, ar mai fi prins??
EFM
Carping Club

Avatar utilizator
tudorgabriel
veteran
Mesaje: 742
Membru din: 28 Dec 2004 20:05
Localitate: Galati

Mesaj de tudorgabriel » 06 Oct 2005 20:07

Concluzia Mirciulica :?: nu tot ce zboara se maninca :-? si eu am facut asemenea experiente in Delta si am ramas tot pe....mamaliga :cry:
Daca nu este invatat cu boilis crapul nu prea il maninca(pe boilis) in Delta si nici prin alte parti,doar sa fie populatie mare de crap si sa fie curios asa ca daca te duci pe balti renumite de crap faci treaba cu boilis dar pe ape unde boilisul este strain... te adaptezi :roll:
Fir intins :lol: ,maiine plec in Delta ,am un loc unde ma duc de 2 luni si este peste ca lumea :wink:

Vlad Pavlovici
senior member
Mesaje: 352
Membru din: 06 Ian 2003 11:24
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Vlad Pavlovici » 07 Oct 2005 09:32

Simpatica poveste, probabil ca toti am trecut prin asta la un moment dat – oraseni cu scule lucioase, surclasati de badea Ion cu telescopica lui de doi lei si mamaliga secreta. Raspunsul lui mirceaf e foarte bun: povestea nu demonstreaza ca mamaliga ar fi mai buna ca Scopex Squid Livers, demonstreaza ca localizarea e mai importanta ca nada. Decat o caruta de boilies unde nu e crap, mai bine cateva cuburi de mamaliga la botul pestelui. Evident ca lipoveanul stia unde sa arunce si mai daduse acolo ceva mamaliga intens vanilata in ultimii 10 ani...

Nu-ti pierde increderea in boilies, dar nici nu le supralicita. Cei mai importanti trei factori in pescuitul la crap sunt localizarea, localizarea si localizarea. Abia dupa aceea vin nada, montura, firul si restul echipamentului. Probabil ca, daca ai fi continuat sa nadesti locul din mal cu Scopex Squid Livers, ciortanul ar fi bagat de seama la un moment dat ca bilele alea ciudate sunt mai profitabile decat mamaliga Dr Oetker.

Raspunsul la ultima ta intrebare este ca boiliesurile prind crap in Delta la fel ca si pe balta – daca sunt folosite corect.

Gica Chioru
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 25 Ian 2003 13:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Gica Chioru » 07 Oct 2005 10:04

"Simpatica poveste :?: :roll: , ..... :P mamaliga secreta. Raspunsul lui mirceaf e foarte bun: povestea nu demonstreaza ca mamaliga ar fi mai buna ca Scopex Squid Livers, :D :D :D
Probabil ca, daca ai fi continuat sa nadesti locul din mal cu Scopex Squid Livers, ciortanul ar fi bagat de seama la un moment dat ca bilele alea ciudate sunt mai profitabile decat mamaliga Dr Oetker." 8) :evil: :roll:
Vlad Pavlovici scrie:Raspunsul la ultima ta intrebare este ca boiliesurile prind crap in Delta la fel ca si pe balta – daca sunt folosite corect.
Asta sa i-o spuneti lu' Mutu, inainte sa se intalneasca cu Papa ca dupa aia crede orice. :!:

carpriver
senior member
Mesaje: 484
Membru din: 22 Apr 2005 11:16
Contact:

Mesaj de carpriver » 07 Oct 2005 10:23

Va salut ! Lipoveanul stia foarte bine locul de pescuit si in plus crapul era familiarizat cu mamaliga....intrebarea este , daca se muta 50 m din locul respectiv oare mai prinde ????!!!! Eu cred ,ca nu !

Vlad Pavlovici
senior member
Mesaje: 352
Membru din: 06 Ian 2003 11:24
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Vlad Pavlovici » 07 Oct 2005 11:01

Gica, parca mi-era dor sa reinodam firul – bine ai revenit!

Pentru cei nefamiliarizati cu subiectele de discutie de acum doi, trei ani, trebuie precizat ca Gica e un adept fervent al mamaligii. Pentru el, crapul de Dunare constituie o specie aparte, cu alte mecanisme si principii de nutritie decat crapul de balta. Daca un crap de balta are capacitatea sa recunoasca valoarea unui boilies si poate ajunge sa-l prefere mamaligii vanilate, crapul de Dunare, nu. Crapul de Dunare, intr-un moment fericit al istoriei lui, a facut cunostinta cu mamaliga si de atunci nu mai exista intoarcere. Nadit in paralel cu mamaliga si boilies, va prefera mamaliga. Mai exista si pescari care se duc in Delta si prind la boilies (eu pretind ca sunt unul dintre ei), dar rezultatele lor sunt in general nesemnificative, iar daca ar fi pescuit cu mamaliga ar fi prins mai bine.

Concluzia intamplarii povestite mai sus nu e ca lipoveanul stia unde trebuie sa dea si isi nadise locul cu mamaliga, in timp ce baietii aveau probleme cu localizarea, concluzia e ca mamaliga prinde peste in Delta, iar boiliesul, nu.

Gica, pacat ca nu ispiteste celebritatea, as face un articol grozav cu tine pe tema asta, pentru ALP.

mirciulica
junior member
Mesaje: 40
Membru din: 03 Apr 2005 12:36

Mesaj de mirciulica » 07 Oct 2005 11:45

Ce pacat ca orice discutie trebuie sa ia o tenta de polemica aprinsa ...

@mirceaef
Nu cred ca locul avea ceva diferit, era un canal ca o covata, probabil dragat, cred ca greseala noastra a fost sa dam in mijlocul canalului, asta e, am mai invatat ceva.
I-am oferit mosului boiliesuri :-), nu-ti inchipui ca fata a facut. Nu i-au placut ca nu stateau bine in carlig, nu era convins ca o farama crapul in gura sa se intepe in carlig. Firul de par a fost exclus din start, nu avea pic de inredere in el. Si nici eu nu am putut sa-i dovedesc ceva :-(.

@tudor gabriel
Ma asteptam sa nu fie familiarizat cu boiliesuri, inca nu am vazut lipovenii ruland de zor prin bucatarie :-). Dar dupa 12 kg de nada in 5 zile ma asteptam la rezultate mai bune.
Oricum, mai incerc, data viitoare nadesc aproape de mal.

@Vlad Pavlovici
Asa cum am spus, cred ca intr-adevar am gresit locul ... poate data viitoare. Nu-mi pierd increderea, sunt convins ca voi da de el pana la urma.
Dvs unde ati pescuit in Delta cu boilies?

@gica chioru
Ma faci sa zambesc.
Spune-mi, te rog, intre o Dacie 1300 fabricata in 1980, pe care o cunosc toti mecanii, cu care ramai in pana frecvent dar orice mecanic de tara poate sa ti-o depaneze si un WV Passat fabricat in ultimii 2-3 ani cu care nu te poti duce decat la un service specializat si eventual numai in marile orase dar care, evident, nu te lasa la orice colt de strada, ce ai alege?

Dacia super cunoscuta sau WV-ul necunoscut?
<i>Daca fiecare ins ar activa fara gandul recompensei pamantul ar fi un rai.

Mircea Eliade</i>

Gica Chioru
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 25 Ian 2003 13:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Gica Chioru » 07 Oct 2005 11:48

Salut, Vlad.
Eu spun ca daca punem o camera in apa pentru a supraveghea zona, si nadim bine de tot cu boiles si cu mamaliga, vem observa ca al nostru crap va infuleca intai si intai mamaliga si mai apoi boilesu'. Asta intr-o balta "educata".
In ceea ce priveste tabieturile crapului de rau dar ma refer mai ales, acum, la crapul de Dunare si implicit Delta, pai ala are acolo atata hrana naturala, vie, adevarata si hranitoare incat daca alege si bile, o face intamplator si nu-si va face niciodata un obicei.
Exact asa:
Crapul de Dunare, :idea: intr-un moment fericit al istoriei lui :D , a facut cunostinta cu mamaliga si de atunci nu mai exista intoarcere. Nadit in paralel cu mamaliga si boilies, va prefera mamaliga.

Gica Chioru
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 25 Ian 2003 13:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Gica Chioru » 07 Oct 2005 11:52

mirciulica scrie:@gica chioru
Ma faci sa zambesc.
Spune-mi, te rog, intre o Dacie 1300 fabricata in 1980, pe care o cunosc toti mecanii, cu care ramai in pana frecvent dar orice mecanic de tara poate sa ti-o depaneze si un WV Passat fabricat in ultimii 2-3 ani cu care nu te poti duce decat la un service specializat si eventual numai in marile orase dar care, evident, nu te lasa la orice colt de strada, ce ai alege?

Dacia super cunoscuta sau WV-ul necunoscut?
Zambeste.
Am sa-ti spun ceva, un ... secret. Crapul prefera rama, acolo la Dunare sau in Delta. Daca il prinzi mai rar la rama este pentru ca p'aia o halesc alti pesti inainte. Cu alte cuvinte, RAMA e un fel de nava spatiala pe langa boiles.

Scrie răspuns