din ce se poate face boilies-ul

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
tom si jerry
new member
Mesaje: 4
Membru din: 07 Oct 2005 09:40
Localitate: bucuresti

din ce se poate face boilies-ul

Mesaj de tom si jerry » 07 Oct 2005 09:54

salutare ! stiu ca m-am trezit cam tarziu dar nu prea stiu cum sa imi fac propriul boilies.. m-am cam saturat sa dau o gramada de bani pe el de la magazine.. ma puteti ajuta ?
a.. si inca o intrebare... am inteles ca sunt o gramada de feluri de a-l pune pe fir de par, pe ac.. etc... cum fac sa le aflu si eu ?
ps. daca va apuca rasul.. va rog radeti cu mana la gura sa nu treziti vecinii care inca dorm :))

Avatar utilizator
Dani Hentiu
maniac
Mesaje: 1210
Membru din: 26 Feb 2004 13:04
Localitate: DEVA
Contact:

Mesaj de Dani Hentiu » 07 Oct 2005 10:57

majoritatea celor noi pun aceasta intrebare inainte de a citi ce srie pe forum si inainte chiar de a se prezenta, poate asta a stirnit iritarea ......sa se faca pace
><)))°>-------- Dani

Avatar utilizator
XquiZZiT
senior member
Mesaje: 419
Membru din: 09 Mai 2005 10:31
Localitate: Brasov/Turku (Fin)
Contact:

Mesaj de XquiZZiT » 07 Oct 2005 11:08

majoritatea celor care se inscriu pe forum am avut de pus intrebarea asta inca de la primele mesaje, si la totzi ni s-a raspuns cam la fel: cauta prin forum. problema este ca nu totzi sunt familiarizati cu forumurile, nu au timp sa caute sau poate ca nu shtiu unde, asha ca e mai usor sa intrebi. uite aici un link care te trimite la un topic in care vei gasi cateva zeci de retzete, numa sa ai timp sa le incerci pe toate...http://www.crap.ro/forum/phpBB2/mytopic2012-0.html
spor la munci
Alex Carlan
Fire-ntinse precum corzile de la chitara!!

Avatar utilizator
tom si jerry
new member
Mesaje: 4
Membru din: 07 Oct 2005 09:40
Localitate: bucuresti

ouchei.. danke verry schon pentru ajutor..

Mesaj de tom si jerry » 07 Oct 2005 11:16

eu de abia acum am descoperit lumea nebuna a crapistilor.. si este cam greu sa asimilez asa multa informatie si de aceea poate uneori nu vad ce este chiar in fata nasului meu.....ce faceam eu pana acum se chema pescuit aleator de placere insa aici este vorba de o lupta " pe viatza si pe moarte " cu planuri facute cu saptamani inainte cu momeli si nade de asemenea facute cu tot felul de substantze si ingrediente care prin 1700 ar fii condamnat un om la spanzuratoare pentru practicarea vrajitoriei :)).
oricum... imi place ..sper sa ajung sa imi " construiesc propriul boilies si sa prind un crap ratacit, sa ma pot lauda si eu ca stiu sa pescuiesc.. :))

Avatar utilizator
Dani Hentiu
maniac
Mesaje: 1210
Membru din: 26 Feb 2004 13:04
Localitate: DEVA
Contact:

Mesaj de Dani Hentiu » 07 Oct 2005 11:31

bine ai venit printre noi !!! :lol: :lol: :lol:
><)))°>-------- Dani

Andrei Tianu
member
Mesaje: 223
Membru din: 16 Mar 2004 15:34
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Andrei Tianu » 07 Oct 2005 16:03

imi cer scuze pentru iesirea de mai devreme, dar de fiecare data un nou inscris pune o intrebare despre care s-a vorbit cel putin in 10-20 de pagini pe forum. Tot ceea ce trebuie facut era sa te duci la sectiunea corespunzatoare si sa citesti cate ceva. Si "expresia cenzurata si apoi stearsa" era mai mult o gluma ...
Imi pare rau si bine ai venit pe crap.ro, cu toate ca nu ai avut parte de o primire prea calduroasa :P

Avatar utilizator
Dan Cotelici
veteran
Mesaje: 704
Membru din: 14 Ian 2003 09:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Dan Cotelici » 07 Oct 2005 17:31

Bine ai venit!
@ iliuta
Cred ca ar fi bine sa subliniezi in conditiile de inscrire ca inainte de a lansa o intrebare orice nou inregistrat ar trebui sa caute mai intai in topicuri daca nu cumva s-a raspuns deja.Eventual detaliate si mijloacele de cautare.

hefe
junior member
Mesaje: 36
Membru din: 22 Iul 2005 09:11
Localitate: Bucuresti

Mesaj de hefe » 07 Oct 2005 17:50

[quote="Dan Cotelici"]Bine ai venit!
orice nou inregistrat ar trebui sa caute mai intai in topicuri [quote]

Cu tot respectul cuvenit numelor grele de pe acest forum, 2 rugaminti:

1. sa nu tindeti sa creati din acest forum un club adresat exclusiv expertilor, cel putin nu inainte de a ne spune si noua sau sa inchideti acest forum profanilor/incepatorilor.

2. am incercat de multe ori sa aplic tehnica de a cauta inaite dar, in primul rand subiectele gasite sunt un pic diferite fata de nevoia mea si in al doilea rand este o munca titanica (vezi replica lui XquiZZiT). Daca intr-adevar este iritant pentru unii aparitia unor intrebari banale sau care au mai fost discutate dar nu pe deplin intelese de catre incepatori, atunci propun sa se creeze un subforum pentru incepatori, si sunt convins ca unii dintre voi il veti accesa din cand thread-urile de acolo in cand ca sa-i ajutati pe oamenii dornici sa afle mai mult.

Reactia mea nu se refere numai la acest caz izolat, ci pur si simplu am observat ca asta este tendinta forumului. Mi se pare nenatural sa judeci potentialul, sau mai bine: pasiunea, unui om in functie de valoarea sculelor lui, greutatea in crap prinsa si suma cheltuita/partida; mai grav mi se pare lipsa de respect si incurajare fata de incepatori.

Eu ma numar printre cei care imi doresc sa invat cat mai multe de la voi, cei cu experienta, pentru ca intr-o zi sa pot aborda aceleasi concursuri, aceleasi capturi etc. Nu va fie frica de concurenta :lol:

Multumesc pentru intelegere!

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 07 Oct 2005 22:02

In primul rand, bine ai venit!
O reteta de inceput ar fi urmatoarea:
40 % gris
40 % soia
10 % lapte praf
10 % seminte de pasarele intregi

Partea lichida poate fi:
10 ml aroma strawberry
5 ml ulei palatant strawberry
2 lingurite fruit powder

Avatar utilizator
Dan Cotelici
veteran
Mesaje: 704
Membru din: 14 Ian 2003 09:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Dan Cotelici » 08 Oct 2005 02:58

hefe scrie:
Dan Cotelici scrie:Bine ai venit!
orice nou inregistrat ar trebui sa caute mai intai in topicuri

Cu tot respectul cuvenit numelor grele de pe acest forum, 2 rugaminti:

1. sa nu tindeti sa creati din acest forum un club adresat exclusiv expertilor, cel putin nu inainte de a ne spune si noua sau sa inchideti acest forum profanilor/incepatorilor.

2. am incercat de multe ori sa aplic tehnica de a cauta inaite dar, in primul rand subiectele gasite sunt un pic diferite fata de nevoia mea si in al doilea rand este o munca titanica (vezi replica lui XquiZZiT). Daca intr-adevar este iritant pentru unii aparitia unor intrebari banale sau care au mai fost discutate dar nu pe deplin intelese de catre incepatori, atunci propun sa se creeze un subforum pentru incepatori, si sunt convins ca unii dintre voi il veti accesa din cand thread-urile de acolo in cand ca sa-i ajutati pe oamenii dornici sa afle mai mult.

Reactia mea nu se refere numai la acest caz izolat, ci pur si simplu am observat ca asta este tendinta forumului. Mi se pare nenatural sa judeci potentialul, sau mai bine: pasiunea, unui om in functie de valoarea sculelor lui, greutatea in crap prinsa si suma cheltuita/partida; mai grav mi se pare lipsa de respect si incurajare fata de incepatori.

Eu ma numar printre cei care imi doresc sa invat cat mai multe de la voi, cei cu experienta, pentru ca intr-o zi sa pot aborda aceleasi concursuri, aceleasi capturi etc. Nu va fie frica de concurenta :lol:

Multumesc pentru intelegere!
Scuze hefe!Cred ca m-ai inteles gresit.Nu am facut misto de nimeni , nu i-am judecat valoarea, sculele si nici nu m-am uitat in portofelul lui.Am venit cu o sugestie menita sa evite situatii precum cele recent aparute.Dupa cum ai observat Tom& Jerry a(au) obtinut mai rapid retete cautand decat intreband.
Pe orice forum se poate cauta dupa cuvinte cheie.De ex. Retete.Nu crezi ca e util ca un nou utilizator sa stie asta?
Fir intins!
Second BEST is FIRST loser

Scrie răspuns