GRIS

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

PANAIT CEZAR
senior member
Mesaje: 411
Membru din: 23 Oct 2004 17:52

GRIS

Mesaj de PANAIT CEZAR » 12 Oct 2005 19:14

Vreau de la inceput sa va asigur ca toate subiectele noi care le deschid sint nelamuriri ale mele si nu deschid NICIODATA un subiect de dragul de a ma afla in treaba.Eu,incet ,incet ,m-am format pe acest site si am reusit sa am si rezultate(bineinteles,pentru un incepator).
As vrea sa va intreb daca intr-o reteta de boilles,in mixul uscat pot inlocui cu aceeasi eficacitate grisul cu nectarblend si redfactor.De exemplu :150 grame de gris sa le inlocuiesc cu 75 grame de nectarblend+75 grame de redfactor.
Fir intins tuturor!
Orice s-ar intimpla fii om,peste n-ai cum sa devii!

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 12 Oct 2005 19:51

Sigur ca poti, dar Grisul are rolul de a lega integrientele asa ca va trebui sa inlocuiesti cele 150 g cu ceva ce leaga(Gris de Porumb)
Cel mai bine ar fi daca ai posta reteta completa, poate e mai usor de a iti spune unele schimbari

Avatar utilizator
Daniel Costache
veteran
Mesaje: 857
Membru din: 14 Mai 2004 21:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Daniel Costache » 12 Oct 2005 19:58

grisul de porumb nu leaga la fel de bine ca si grisul de grau
Salutari din Miami

PANAIT CEZAR
senior member
Mesaje: 411
Membru din: 23 Oct 2004 17:52

RASPUNS

Mesaj de PANAIT CEZAR » 12 Oct 2005 20:06

Eu am folosit pina acum numai gris de griu.Nectarblend si redfactor nu leaga?
Orice s-ar intimpla fii om,peste n-ai cum sa devii!

Avatar utilizator
mirceas
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 29 Feb 2004 11:11
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de mirceas » 12 Oct 2005 20:14

cand ziceti gris de porumb va referiti defapt la malai grisat (malai fin, si mai exact)?! e clar nu leaga la fel de bine ca si grisul de grau...
fir intins!!

www.carpfishing.ro

Avatar utilizator
Sigi
member
Mesaje: 233
Membru din: 19 Aug 2004 09:44
Localitate: Timisoara

Mesaj de Sigi » 12 Oct 2005 22:10

Intrebare: ce leaga mai bine: grisul de grau sau faina de grau?
Multumesc si fir intins!

Avatar utilizator
carpkiller
veteran
Mesaje: 689
Membru din: 20 Mai 2004 11:15

Mesaj de carpkiller » 13 Oct 2005 02:58

@sigi
Faina de grau nu se foloseste la boiliesuri din multe motive.
Grisul de grau leaga, malaiul grist dezleaga.
@cezar
De ce nu inlocuiesti semintele din mix cu birdfood-ul de care vorbesti? Eu zic ca dc inlocuiesti grisul cu red factor nu ai decat de castigat cu conditia f imp ca mixul sa se lege. Dc ai peste 30-35% fainuri care leaga (gris, caseina, lapte praf, pesmet, albumina) o sa se lege si o sa se ruleze bine, dc nu.....
Un procent mic de albumina lega f f f bine, iar caseina/caseinaturi(5%) ajuta bine si la rulare.
Dar de ce tocmai grisul ? Eu nu as scoate grisul, mixul meu are 15% gris+15% birdfood (am folosit seminte sau redfactor/nectarblend)

PANAIT CEZAR
senior member
Mesaje: 411
Membru din: 23 Oct 2004 17:52

RASPUNS

Mesaj de PANAIT CEZAR » 13 Oct 2005 06:32

Salut Carpkiller,pe unde umbli?Credeam la un moment dat ca sub presiunea celor din Forum ti-ai schimbat nick-name-ul.M-am inselat.
Carpkiller,ai dreptate,dar vroiam neaparat sa introduc in mixul de baza redfactor si nectarblend si nu prea mai aveam ce sa scot ca sa le introduc.De aceea am pus aceasta intrebare.Stii cumva cit la suta proteine contin redfactor si nectarblend?
Fir intins tuturor!
Orice s-ar intimpla fii om,peste n-ai cum sa devii!

Avatar utilizator
Daniel Costache
veteran
Mesaje: 857
Membru din: 14 Mai 2004 21:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Daniel Costache » 13 Oct 2005 10:11

procentele si ph-ul le gasesti pe pagina big xxx sau cauta Haits si vei primi si mai multe detalii. din pacate cei de la BF nu au o varianta a paginii si engleza.

red factorul este mai gras si nu ti-as recomanda sa-l folosesti pentru perioada care vine.

@ alex
si daca tot incepusesi sa zici de ce nu-i buna faina in mix de ce nu ai continuat????
zii tati tot, sa mai discutam si lucruri interesante, ca de ca**turi suntem satui cu totii.

decat sa ne dam unul mai pescar decat altul mai bine repeteam ceea ce stim deja ca poate s-o lipi si de cei mai proaspeti pe forum

hai baieti ca se poate...
Salutari din Miami

Cezar Bibu
member
Mesaje: 251
Membru din: 09 Oct 2003 22:23

Mesaj de Cezar Bibu » 13 Oct 2005 12:07

@cezar
de ce tii tu sa schimbi neaparat grisul cu nectarblend/red factor ? Ai tu vreo oferta speciala? :D :D Nu ca n-ar fi bune, dar ce astepti de la folosirea lor ?Si de ce neaparat produsele astea?

Scrie răspuns