GRIS

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 18 Oct 2005 13:18

@carpkillere: "Doamne fereste" nu era nicio o rea intentie in scrisoarile mele, nu am de ce, esti un baiat de traba care incerca combinatile lui. Daca oricum iti sa aparut asa atunci te cer scuse (cu tot ca am specificat ca scrisul meu este de groaza...). Pentru bfm cel mai indicat sa te da o reteta clasica ar fi Vlad Pavlovic sau Popescu Radu, stiu ca ei folosesc cu insistenta mixul acest. Pot oricum sa te do o varianta care merge pe un "fishmeal". Pe carte lui Ken Townley "carp bait" el sfatuieste (de fapt este combinatie lui preferata..) 500 gr. bfm, 20ml. multimino, 2gr. betaina,2 gr. glm, 8ml. nutra caviar, 3ml. cranberry nutra, 1ml. sweet cajouser, 12 pic black pepper oil, 10 ml. salmon oil. Zice ca el si prieteni lui au prins bine la acest combinatie. Tinend cont ca carte este relativ din '97/'98 si ca townley un pic de "publicitate" (cu tot respect pentru el ca este un mare pescar..) din contract trebuie sal faca eu zic ca se poate face mici modificari. De pilda eu as scuote istant 2 gr de betaina si 2 gr de glm: imi se pare de a dreptul aberant sa credem ca 2 gr. de un produs poate sa aiba vreun efect in 500 de gr. de mixul uscat (atentie fara oua), si cel putin aceste produse (daca era vorba de o aroma sau de un indulcitor era alt discurs..).esti dacord? Eu glm il folosesc de pilda 20gr. pe kg. minim, daca nu mai bine nul bag: asa am vazut intradevar resultate. Uita modificare pe care las face eu pentru ape reci (tinend cont ca nu ai nevoie de cantitati mari dar de calitate: 500 gr. bfm, 20 ml. multimino, 20 gr. de glm, 2ml sweetener, 12 pic black pepper (dosajul standard), 5 ml.indian spice palatant nash, 5ml squid e octopus solar,si 2 lingurite de squid oficial secret solar sau extract de la nash lichid. Nu bag nici un ulei si adaug la 500 de gr de mix uscat 100 de gr. de red factor si 50 de gr. faina de egg biscuit. Numai bine

Avatar utilizator
carpkiller
veteran
Mesaje: 689
Membru din: 20 Mai 2004 11:15

Mesaj de carpkiller » 18 Oct 2005 17:25

Ok ! Mersi de indicatii ! Si mie mi se pare extrem de putin 2g GLM, in general eu pun 2 flacoane (deci 100g la 10 kg) si am pus asa ....la inspiratie, din cate am inteles nu strica.
Inteleg ca tu folosesti dublu fata de mine, deci de 4 ori mai mult decat doza maxima recomandata fara sa se intample ceva nedorit, ba chiar ai prins mai bine ?!!(vorbesc de produsul de la Nutra)
Pai in cazul asta cred ca o sa mai cresc si eu putin procentul ! Ce-i mult nu strica cand vine vorba de GLM :D !

Scrie răspuns