GRIS

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
carpkiller
veteran
Mesaje: 689
Membru din: 20 Mai 2004 11:15

Mesaj de carpkiller » 13 Oct 2005 13:23

Pai... faina de griu nu este buna la mix cam din 3 motive :
1. duce la un boilies faramicios si casabil(se rupe cand dai cu cobra) ;
2.aluat f lipicios, greu de prelucrat, iar bila odata modelata se taseaza sub greutatea proprie si isi pierde forma sferica pana sa ajunga in apa la fiert;
3. invelis greu permeabil si casant la suprafata boiliesului.
Toate constatate pe pielea mea !

@panait cezar in general red factorul este o amestecatura de seminte, unele greu de gasit prin piata(hrisca - am cautat in draci), biscuiti faramati, miere(parca),RR si alte minuni. Este un produs din cereale, deci un produs bogat in carbohidrati si sarac in proteine. Mai bine scrie tot mixul si vedem, sau..... inlocuieste un produs asemanator (dc exista), sau pune-l asa cum este fara sa scoti nimic.

@daniel
de ce zici tu ca este gras red factorul ? Ce-i drept contine RR, dar am inteles ca RR-ul este bun pe apa rece. Eu il folosesc in mix, saptamana viitoare planuiesc o iesire.Ultima data, 6-7.10.05 a mers f bine la darvari, sub sat. :wink:, in primavara am fost f multumit de cat am prins, iar vara asta am iesit mai rara la peste si nu am putut sa trag nici o concluzie. o sa folosesc acelas mix si anul viitor in comparatie cu ready mades(de obicei bfm) si o sa vad diferentele.

Avatar utilizator
RazvanV
veteran
Mesaje: 507
Membru din: 07 Iul 2004 09:33
Localitate: Brasov

Mesaj de RazvanV » 13 Oct 2005 13:38

carpkiller scrie: unele greu de gasit prin piata(hrisca - am cautat in draci), biscuiti
Mai Alex, hrisca gasesti cata vrei (mag. naturiste, supermarket...), cel putin la noi, la Brasov (in jur de 3 lei - 500g). E tare buna, poti sa o incerci si tu (adica sa o mananci).
Daca vrei sa inbunatatesti un mix, e ingredientul potrivit: contine aminoacizi esentiali, vitamine , acizi grasi polinesaturati si minerale.
75-80% amidon , 12- 20% proteine, 1,8-2,7% grasimi
Se macina foarte usor.

PANAIT CEZAR
senior member
Mesaje: 411
Membru din: 23 Oct 2004 17:52

RASPUNS

Mesaj de PANAIT CEZAR » 13 Oct 2005 19:36

@Cezar Bibu,am cite un fix care imi intra in cap si nu ma las pina nu-l fac.Vreau sa introduc neaparat nectarblend si red factor intr-un mix si grisul e singurul care m-a lasat inima sa-l expulzez(bineinteles ,gindindu-ma ca cei doi inlocuitori lucreaza cam la fel dar sint superiori ).Lucrez la un mix si citeva luni ,dar cel mai mult dureaza pina obtin toate ingredientele ,asta-i partea cea mai grea in Romania.
Am gasit pe "calculatorul de mixuri" urmatoarele:
1.Nectarblend are 35% proteina
2.Redfactor are 20% proteina
Sint adevarate procentele cele scrise mai sus?
Orice s-ar intimpla fii om,peste n-ai cum sa devii!

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 13 Oct 2005 20:02

@carpkiller: Red factor nu contine robin red in niciun caz, sunt 2 produse de familia birdfood complet diferiti intre ei. Eu cred ca ai vrut sa zici ca red factor contine particule de carofile rosie (ingredient ca in plus de putere pigmentant place foarte mult crapului la nivel gustativ). In plus un procent de albumina care depaseste 5% creasa deranj.
@Cezar:Nectarblend si redfacor sunt doi "pastoncini" diferiti in termen de gust si nutritivitate. De obicei nectarblend este foarte nutritiv si se pretaza la diferite folosinte , de la un birdfood mix la un birdfish de pilda find de basa dulce (are foarte multe proteine oului: egg buscuit) cu un gust care nu este prea “greu”. (destul de neutral).In sfarsitul are cateva proprietati de a lega care red factor nu are . Red factor dimpotriva face parte din familia de birdfood pigmentat (ca si robin red de altfel) este mai putin nutritiv decat nectarblend (dar totusi nutritiv) si contine ingrediente selectionate si precise (adica ingrediente pigmentanti ca de altfel carofila rosie). red factor mai bine zis este un birdfood uscat, din familia "rearing and conditioning" (cum zice englesi..) adica nutritiv. In compositia lui gasim biscuiti, cereale,soia, anumiti derivate din lapte si oua, cantaxina,gustative, seminte (niger de obicei) si ..carofila rosie. Sa nu se faca confuzie intre red factor si pastoncin rosie care este un biscuit umed vandut ca integrator la una normala alimentatie (cea a pasarile..). Pastoncin umed nu vine folosit in cea ce facem noi pentru crap pentru mai multe motive din care instabilitatea si giosa calitate (sunt facute cu rebuturi de la panificatie si patiserie de fapt.). Intrebarea care trebuie resolvata inainte de toate (imi am dat seama citind intrebarile pe care le puneti in topic acest ..)este: de ce trebuie sa folosim birdfood in mixul nostru?
Pentru Granulometrie, pentru sa dam viteaza la boiles o data introdusa in apa? da, eu sic ca acesta poate sa fie un prim pas spre adevarul si oricum un factor destul de important in particolar in periode de apa rece.
Pesntru sa crestem nutritivitate? Da, si acest este corect dar se presupune ca trebuie sa stim exact componenti lui si nutritivitate finala al acestuia. Factor zic eu “delasator”.
Pentru gust? AICI ESTE RASPUNS: de aici plec eu, place foarte mult crapului si imi permite o seria de combinati in baza resultate pe care le am pe balta.
@cezar bibu:la ce te astepti de la folosirea lor si de ce ingredientele aceste, raspunsul este mai deasupra.
@cezar: Cum ai vazut nu este cazul de amesteca red factor cu nectarblend find 2 lucruri diferite. In un birdfood mix eu de pilda as folosi nectarblend si (sa cresc nutritie in procent: apropo bravo pentru informatile proteinice care sunt corecte.. si sa do un gust cat mai placut al mixul meu find aceptat mai repede de catre crapu)si in un xxx meal as folosi red factor , unde nu am nevoie de un plus proteeic dar de o tenta de condimente pe care e bogat acest ultim. Granulometrie este de ajutor in ambele cazuri, de pilda de vara pot sal micronizazi putin si pe ape reci il lasi asa cum este, adica cu o granulometrie mai mare. Intelegi singur acuma de ce nu are rost sa scuoti din gris pentru sa adaugi birdfood (care poate fi adaugat pana in 40% daca este cazzul) dar sunt produsele care functionaza foarte bine impreuna, iata de pilda un birdfish mix care contine un procent bun de birdfood: 30%gris ,15% soia, 3% albumina , 30% red factor , 15% faina de peste, 7% caseinat de sodiu. Numai bine si fir intins.

Avatar utilizator
XquiZZiT
senior member
Mesaje: 419
Membru din: 09 Mai 2005 10:31
Localitate: Brasov/Turku (Fin)
Contact:

Mesaj de XquiZZiT » 14 Oct 2005 00:09

@ cezar

de ce nu adaugi pur si simplu bird food-urile, fara a mai scoate ceva din mix?
Alex Carlan
Fire-ntinse precum corzile de la chitara!!

PANAIT CEZAR
senior member
Mesaje: 411
Membru din: 23 Oct 2004 17:52

RASPUNS

Mesaj de PANAIT CEZAR » 14 Oct 2005 08:14

Nu pot,se mareste masa mixului si scade considerabil nivelul proteinelor.Am un procent TINTA al proteinelor la care trebuie sa ajung.
Orice s-ar intimpla fii om,peste n-ai cum sa devii!

Cezar Bibu
member
Mesaje: 251
Membru din: 09 Oct 2003 22:23

Mesaj de Cezar Bibu » 14 Oct 2005 09:55

Aha, acum inteleg ! Si eu care credeam ca tinta este CRAPUL ! :lol:

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 14 Oct 2005 15:33

@Cezar Panait

Cite mixuri cu diferite concentratii de proteine ai testat , macar 2 zile pe balti si nu pe Dunare ?
Ce observatii ai facut asupra lor ?
Ai gasit in anumite perioade calendaristice ale anului , pe diferite balti cu diferite densitati de crap , reteta recomandata ?
Cite din discutiile de aici le-ai pus in practica , macar pentru 2-3 partide de pescuit / mix . Ai tinut cont si de alte elemente , precum presiunea atmosferica , anotimp , apa in scadere sau in crestere , etc ?

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 14 Oct 2005 18:18

@cezar panait: Daca tinta ta este un procent proteic "ridicat" atunci sunt alte produse de care trebuie sa vorbim. Macar, aratane reteta si plafon proteic pe care vrei sa atingi, si discutam in continuare pentru a gasi o solutie adegvata. Numai bine.

PANAIT CEZAR
senior member
Mesaje: 411
Membru din: 23 Oct 2004 17:52

Raspuns

Mesaj de PANAIT CEZAR » 14 Oct 2005 18:21

@Val Pangica,
Stiu cine esti si cita experienta ai in pescuitul crapului,te respect si de aceea nu are sens sa te mint.Ti-am urmat chiar ultimul sfat de pe celalat "Forum"("Pe baltile pe care se foloseste uzual boilles pentru inceputse nadeste cu 1,5 ,2Kg. si 15-20 de bile dupa fiecare peste prins.Pe baltile unde nu s-a mai pescuit cu boilles se nadeste pe o zona concentrata cu 3 kg. de bile si se asteapta citeva ore pina la 24 de ore pina la prima trasatura.Pentru a scurta timpul de asteptare se da cu pelete,seminte,etc.)si am avut chiar de cistigat.Sfatul tau a dat roade si a decurs exact cum ai spus tu.
Eu sint un incepator in pescuitul cu boilles si am pescuit cu precadere pe ape curgatoare.Pe ape curgatoare n-am prins si de aceea in aceasta toamna am mers pe Bazinul Mare Sulina unde am avut o experienta de neuitat ,folosind un mix propriu calculat de mine .Mixurile care le concep eu ,pentru mine, sint mixuri scumpe (pentru ca vreau sa prind) si urmaresc linia clasica englezeasca(vezi catalogul de ingrediente care l-a dat Cosmin Popescu spre traducere lui Vlad Pavlovici).
Ultimul mix l-am testat 4 zile si 4 nopti pe Bazinul Mare Sulina si pot zice cu mina pe inima ca la acest boilles N-AM PRINS ,AM SCAPAT NUMAI CRAPI MARI.(asta datorita faptului ca nu am lansete,fire,fire pentru forfac performante)Ciortanii i-am prins numai la porumb fermentat cu multe condimente.Mixul uscat continea aproximativ 43 % proteina ,DAR dupa introducerea oualelor si a ingredientelor praf si lichide procentul de proteina scade drastic sub30%(Se pierde peste 13 % prin marirea masei mixului ).Anul viitor vreau sa mai testez acest mix(desi acum lucrez la altul imbunatatit) si daca da rezultate merita sa-l dau si pe Forum.
Intotdeauna ,cind apa crestea sau scadea sau era tulbure n-am avut nici un tac(pe ape curgatoare).
L-a intrebarea trei:Nu am atita experienta ca sa-ti pot raspunde.
Cu respect Cezar Panait ,Galati
Orice s-ar intimpla fii om,peste n-ai cum sa devii!

Scrie răspuns