produse bigcarp

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
Dan Cotelici
veteran
Mesaje: 704
Membru din: 14 Ian 2003 09:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Dan Cotelici » 28 Oct 2005 11:38

Da e cam ametita situatia.Nu stiu cine ar putea sa ne lamureasca daca exista mari diferente intre calamar si sepie.Cert e ca ambele au 10 tentacule , elimina cerneala, si sunt materia de baza pentru producerea unor renumite arome apreciate in exclusivitate de barbati. :D
Second BEST is FIRST loser

Avatar utilizator
Dan Cotelici
veteran
Mesaje: 704
Membru din: 14 Ian 2003 09:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Dan Cotelici » 28 Oct 2005 11:39

RazvanV scrie:
Iliuta Goean scrie:este un animal marin, sepie, calamar sau alta aratare cu multe tentacule.
Pai atunci caracatita ce este?
Este un squid, un calamary sau un octopus? :lol: :lol:
Glumeam, important este sa puta ... aroma.
OCTOPUS- are 8 brate
Second BEST is FIRST loser

PANAIT CEZAR
senior member
Mesaje: 411
Membru din: 23 Oct 2004 17:52

LAMURIRE

Mesaj de PANAIT CEZAR » 28 Oct 2005 12:46

Calamarul si sepia sint diferiti.Sepia este din familia SEPIIDAE ordinul DECAPODA.Din acelasi ordin face parte si caracatita ,dar aceasta din urma este din familia OCTOPODIDAE.
Calamarul nu-l gasesc,doar calmarul(nu stiu daca este totuna cu calamarul)
Orice s-ar intimpla fii om,peste n-ai cum sa devii!

Avatar utilizator
RazvanV
veteran
Mesaje: 507
Membru din: 07 Iul 2004 09:33
Localitate: Brasov

Mesaj de RazvanV » 28 Oct 2005 13:03

Cezare calmar=calamar, mai bine folosim denumirile latine :lol:
Ce scrie la calmar?
Problema era alta: cine se odihneste in sticluta cu aroma pe care scrie squid.

Avatar utilizator
Daniel Costache
veteran
Mesaje: 857
Membru din: 14 Mai 2004 21:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Daniel Costache » 28 Oct 2005 13:20

dar care-i fondul acestei probleme?????

sau nu aveati un motiv de stres si v-ati creat unul????
:lol: :lol: :lol:
Salutari din Miami

Avatar utilizator
Dan Cotelici
veteran
Mesaje: 704
Membru din: 14 Ian 2003 09:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: LAMURIRE

Mesaj de Dan Cotelici » 28 Oct 2005 14:54

PANAIT CEZAR scrie:Calamarul si sepia sint diferiti.Sepia este din familia SEPIIDAE ordinul DECAPODA.Din acelasi ordin face parte si caracatita ,dar aceasta din urma este din familia OCTOPODIDAE.
Calamarul nu-l gasesc,doar calmarul(nu stiu daca este totuna cu calamarul)
Sunt din acelasi ordin, DECAPODA.Daca o fi vreo diferenta de familii nu stiu.Cred ca-i diferenta doar in ceea ce priveste marimea pana la care se dezvolta.
Second BEST is FIRST loser

PANAIT CEZAR
senior member
Mesaje: 411
Membru din: 23 Oct 2004 17:52

RASPUNS

Mesaj de PANAIT CEZAR » 28 Oct 2005 17:51

Un fond al problemei exista:De ce a fost facut extras de calamar si nu de sepie?Sau de caracatita?Mai mult,toate sint din aceeasi clasa.Mai mult:Squid-ul apare la toate firmele;extract pudra,extract lichid,aroma in sine.Ce contine squid-ul asa de PRETIOS pentru crap si celelalte nu contin?Cred ca in esenta asta e problema.
Orice s-ar intimpla fii om,peste n-ai cum sa devii!

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 28 Oct 2005 19:07

o fi mai ieftin :-)
Nu face ce nu-ti place!

PANAIT CEZAR
senior member
Mesaje: 411
Membru din: 23 Oct 2004 17:52

RASPUNS

Mesaj de PANAIT CEZAR » 28 Oct 2005 19:36

Iliuta ,este o varianta destul de solida,dar personal ma indoiesc ca asta este explicatia.Cei care fac aceste extracte au putere financiara mare si nu cred ca se poticnesc in asa ceva daca vor sa realizeze ce si-au propus.In lume,exista multe fabrici care au ca activitate extractul de squid si il vind sau il folosesc ca ingrasamint natural in agricultura.Contine ceva de fac extract si nu-l folosesc ca faina .
Orice s-ar intimpla fii om,peste n-ai cum sa devii!

speo
new member
Mesaje: 23
Membru din: 07 Mar 2005 19:13
Localitate: Canada

Mesaj de speo » 28 Oct 2005 19:50

Imi permit si eu sa ma bag nitel in discutie pentru ca este un domeniu cu care am avut ceva tangente in trecut. Urmatoarea sinteza apartine unui fost coleg de-al meu care se ocupa in continuare de asa ceva si stie mai bine decat mine nebuniile astea.
In primul rand pentru clarificare "calamari" sau "calmar" este acelasi lucru si ceea ce este mai important nu este o specie, ci este o denumire care s-a impus din .... gastronomia italieneasca si greceasca, care cuprinde mai multe specii.
Squid este un termen anglofon care se refera la un grup de cefalopode marine si nicidecum la o specie anume. De asemenea sepia nu este o specie, ci este denumirea generica a tuturor speciilor din ordinul Sepiida.
Mai exact clasa Cephalopoda cuprinde doua subclase:
-Subclasa Nautiloidea- cefalopode de dimensiuni mici cu schelet extern (nu ne intereseaza)
-Subclasa Coleoidea- cuprinde doua superordine:
-Decapodiphormae
-Octopodiphormae-caracatite si alte minuni cu opt brate, nu ne intereseaza.
-Decapodiphormae-patru ordine- Sepiida (sepiile)- este singurul ordin din superordinul Decapodiphormae care nu este cuprins in termenul generic de squid (imi poare rau Patabum)
-Spirulidae
-Sepiolidae
-Teuthidae
Aceste ultime trei ordine sunt cele care grupeaza cafalopodele cunoscute sub denumirea de squid si cuprind nu mai putin de 39 de familii si 467 specii. Mi-ar trebui probabil vreo trei ani sa insir elementele care au dus la aceasta clasificare dar va asigur ca sunt specii distincte din mai multe puncte de vedere, nu numai marimea.
Ceea ce este de retinut este ca cele mai raspandite sunt cele din familia Loliginidae (peste 90% din reprezentantii grupului). Cu alte cuvinte asta reduce cautarea la numai vreo 43 de specii.
Acum ca v-am plictisit destul, succes in ceea ce priveste cautarea speciei anume care se foloseste in extractele diverselor firme producatoare de momeli. Parerea mea este ca nu conteaza chiar asa de mult si ca nu ii intereseaza nici macar pe ei.

Scrie răspuns