ASAFOETIDA Essential Oils

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

ASAFOETIDA Essential Oils

Mesaj de carprom » 22 Dec 2005 13:57

Am primit ieri de la cineva 2 sticlute de la Nutrabaits cu ASAFOETIDA Essential Oils (mi se incurca limba :lol: )
Eu nu stiu daca il voi folosii, dar am deschis sal miros, si m-am dat pe spate. Curios este faptul ca am apucat sa intreb niste pescari Germani daca l-au folosit vreodata. Toti care l-au folosit in Mixuri nu au prins peste :!:
A folosit cineva dintre voi asa ceva ? Cum vi sa parut, si da.....ati prins ceva ???

Avatar utilizator
RazvanV
veteran
Mesaje: 507
Membru din: 07 Iul 2004 09:33
Localitate: Brasov

Mesaj de RazvanV » 22 Dec 2005 14:15

Sigur e de la Nutra si nu de la farmacie? :lol:
Este un ulei extras dintr-o planta ce creste in zona Iran,Pakistanului,Afganistan numita "Ferula Assafoetida" (denumirea latina) si are un efect calmant. Are un miroas foarte puternic si destul de placut (pentru cei ce iubesc ceapa sau usturoiul).
Nu merita sa cumperi varinta de la Nutrabaits, e prea scumpa. Treci pe la farmacie sau prin magazinele naturiste. Asta daca ti-a placut si doresti sa-l mai folosesti.
Eu nu l-am incercat dar timp mai este.

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 22 Dec 2005 14:24

RazvanV scrie:Sigur e de la Nutra si nu de la farmacie? :lol:
Este un ulei extras dintr-o planta ce creste in zona Iran,Pakistanului,Afganistan numita "Ferula Assafoetida" (denumirea latina) si are un efect calmant. Are un miroas foarte puternic si destul de placut (pentru cei ce iubesc ceapa sau usturoiul).
Nu merita sa cumperi varinta de la Nutrabaits, e prea scumpa. Treci pe la farmacie sau prin magazinele naturiste. Asta daca ti-a placut si doresti sa-l mai folosesti.
Asta ce mi-ai citat mai sus am citit si eu pe undeva, dar e bine ca ai avut rabdarea si bunavointa sa scrii sau sa traduci
De cumparat nu il voi cumpara, dar faptul ca l-am primit ma interesat sa stiu daca sperie sau aduce pestele :lol: Indica 2-3 stropi la 500gr Mix
Pe sticlute mai era si pretul--> 9,20 Lire Sterline :lol:

Avatar utilizator
RazvanV
veteran
Mesaje: 507
Membru din: 07 Iul 2004 09:33
Localitate: Brasov

Mesaj de RazvanV » 22 Dec 2005 14:32

Asta scrie pe ambalajul celui pe care il am eu, eu nu fac traduceri.
Daca pui 2-3 picaturi din el la 500g....nu mai poti sta in casa :lol este foarte concentat. Nici pentru terapie nu merge, "pute" prea tare si nu mai poti sa iesi din casa daca ai curajul sa-l folosesti.
Costa in jur de 25 lei sticluta, adica vreo 8-9 euro.

Avatar utilizator
Kulcsar Laszlo
Site editor
Mesaje: 728
Membru din: 03 Mai 2004 17:03
Localitate: Zalau
Contact:

Re: ASAFOETIDA Essential Oils

Mesaj de Kulcsar Laszlo » 22 Dec 2005 15:12

carprom scrie:Am primit ieri de la cineva 2 sticlute de la Nutrabaits cu ASAFOETIDA Essential Oils (mi se incurca limba :lol: )
Daca-l citesti asafatida nu ti se mai incurca limba.
Nu-i misto.
Kulcsar Laszlo

Avatar utilizator
RazvanV
veteran
Mesaje: 507
Membru din: 07 Iul 2004 09:33
Localitate: Brasov

Re: ASAFOETIDA Essential Oils

Mesaj de RazvanV » 22 Dec 2005 15:20

Kulcsar Laszlo scrie: Daca-l citesti asafatida nu ti se mai incurca limba.
Nu-i misto.
Prin vara zicei ceva de uleiul asta. Nu l-ai folosit pana acu'?

Avatar utilizator
Kulcsar Laszlo
Site editor
Mesaje: 728
Membru din: 03 Mai 2004 17:03
Localitate: Zalau
Contact:

Mesaj de Kulcsar Laszlo » 22 Dec 2005 15:45

Nu-i misto, se referea ca nu vreau sa fac pe lingvistul. Asa se citeste.

L-am folosit de 3 ori, impreuna cu mai multi "prieteni" cu care am impartit cantitatea cumparata. Este destul de scump, si in acest fel mai scapi usor. Eu le-am folosit pe toate, ceilalti nu stiu, dar nu pot sa spun ca pestii pe care le-am prins se datorau acestui produs sau altuia. Cauta reteta ai din vara si vezi ca sunt o gramada de lucruri. Care era cea prinzatoare, nu pot sa-mi dau seama.
In alte cazuri nu foloseam acel amalgam de componente, si prindeam cam tot atat.

Atat despre experineta mea cu ASAFOETIDA Essential Oils, pana in momentul actual.
Kulcsar Laszlo

Avatar utilizator
RazvanV
veteran
Mesaje: 507
Membru din: 07 Iul 2004 09:33
Localitate: Brasov

Mesaj de RazvanV » 22 Dec 2005 15:51

Eu doar am citat ca sa pot posta mai repede. Scuze daca ai inteles altceva :oops:
Stiam ca ai uleiul si eram curis daca l-ai folosit.

PANAIT CEZAR
senior member
Mesaje: 411
Membru din: 23 Oct 2004 17:52

LAMURIRE

Mesaj de PANAIT CEZAR » 22 Dec 2005 19:27

Carprom,
uleiul despre care vorbesti este un ulei ESENTIAL si trebuie folosit ca atare.Orice ulei esential este o sursa de atractie si da o nota particulara boilles-ului ,facindu-l unic,de necopiat.In general ,orice ulei esential este introdus in bilele nutritive ,destinate nadirii pe termen lung.Sint sigur ca stiai lucrul asta,eu numai ti-am adus aminte.
Orice s-ar intimpla fii om,peste n-ai cum sa devii!

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Re: LAMURIRE

Mesaj de carprom » 22 Dec 2005 19:57

PANAIT CEZAR scrie:Carprom,
uleiul despre care vorbesti este un ulei ESENTIAL si trebuie folosit ca atare.Orice ulei esential este o sursa de atractie si da o nota particulara boilles-ului ,facindu-l unic,de necopiat.In general ,orice ulei esential este introdus in bilele nutritive ,destinate nadirii pe termen lung.Sint sigur ca stiai lucrul asta,eu numai ti-am adus aminte.
Multumesc :lol:

Singurul care a raspuns direct la intrebarea mea a fost Kulcsar Laszlo. Cu ce se maninca sau se bea nu mai intereseaza fiindca nu il voi folosii, vreau doar sa stiu daca sa prins peste cu el.
Va rog nu luati in semn de rau, dar vreau un raspuns direct la intrebare. De teorii si filosofii sunt satul, vreau sa aflu fapte reale :oops: :oops: :oops:

Scrie răspuns