ULTRABAIT - pacaleala?

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
E-carp
junior member
Mesaje: 68
Membru din: 18 Aug 2003 09:33

ULTRABAIT - pacaleala?

Mesaj de E-carp » 24 Sep 2003 08:39

Anul acesta am folosit de patru ori aceasta "miraculoasa" inventie cu X factor... De fiecare data am diluat continutul fiolei in apa (din lac sau de la robinet) dupa care am amestecat cu nada. Am folosit porumb uscat, porumb fiert, mamaliga precum si nada din punga care se vinde impreuna cu fiola.
De fiecare data rezultatele au fost foarte slabe, mai mult, am avut impresia ca pestele a ocolit zona astfel nadita.
Nu am fiert niciodata Ultrabaitul, citisem asta pe undeva. Probabil ca X factor se transforma in Y factor...
Totusi, ce o fi cu feromonii astia? A avut cineva rezultate spectaculoase?

viorel toader
junior member
Mesaje: 42
Membru din: 06 Ian 2003 16:57
Localitate: Bucuresti

ULTRABAIT-pacaleala

Mesaj de viorel toader » 24 Sep 2003 09:04

Eu am renuntat de mult timp la aceasta minune,pute si din toata gasca nimeni n-a obtinut rezultate notabile.Si alta treaba ATENTIE LA SOFRANUL cumparat din piete. ESTE GALUS(vopsea ordinara de zdrente) si are efect dezastros.

Avatar utilizator
patabum
senior member
Mesaje: 441
Membru din: 22 Sep 2003 17:55

Mesaj de patabum » 24 Sep 2003 09:25

Ultrabite a functionat perfect pentru mine, intotdeauna, in urmatoarele conditii:

- cind apa a inceput sa se raceasca (de la mijlocul lui septembrie incolo)
- folosind NUMAI jumate de fiola la 10 Kg de porumb, lasat la inmuiat de joi seara pina vineri noaptea (cind plec de obicei la peste)
- numai pe baltile si lacurile unde NU ERA mâl pe fund

Nu pune niciodata cantitatea pe care o recomanda astia, ca e prea mult. Daca stii ca locul e furajat, pune jumate, daca e slabatic, pune mai putin, cam un sfert, si o sa vezi ca functioneaza. In zonele cu mâl pe fund nu am avut nici un efect, exact ca tine, parca l-ar fi gonit in loc sa-l atraga.

Mihai Vasilescu
member
Mesaje: 188
Membru din: 11 Ian 2003 13:43
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Mihai Vasilescu » 24 Sep 2003 09:38

Aici sunt perfect de acord cu Patabum.
In privinta sofranului, eu am luat din magazinele de articole de pescuit si am avut succes cu el de fiecare data.

danr
Site Admin
Mesaje: 1072
Membru din: 10 Mar 2003 17:09

Mesaj de danr » 24 Sep 2003 11:41

chestia cu feromonii e vraja
1. feromonii animali sintetizati sunt o super realizare, si nu cred ca pot fi cumparati la fiola de orice om de rand
2. presupunand ca ar fi asa, feromonii sunt particule ce nu pot fi detectate cu simturile obisnuite, ei nu miros
feromonii sunt detectati cu ajutorul unei glande speciale, si genereaza reactii la nivelul subconstientului ( la oameni ), de ex. reactii de atractie sau respingere fata de o anumita persoana ( fara a constientiza motivul insa )
unii au dezvoltat parfumurile asa zis " sexoase " , adica vezi doamne parfumurile respective contin feromoni care atrag femeile sau barbatii sau mai stiu eu ce :))
chestia asta nu prea s-a confirmat, intrucat reactia de atractie sau respingere bazata pe feromonii unei persoane este aleatoare, in functie de caracteristicile biologice ale fiecarui individ, deci nu se poate sintetiza un feromon care sa atraga toate femeile la un barbat, samd


parerea mea: chestia aia la fiola, care pute ingrozitor, este pe baza pe orice altceva mai putin feromoni

Avatar utilizator
patabum
senior member
Mesaje: 441
Membru din: 22 Sep 2003 17:55

Mesaj de patabum » 24 Sep 2003 12:07

Dan, feromonii sunt de mai multe tipuri, printre care si sexuali. Teoria care sta la baza Ultrabite este urmatoarea: crapul este peste de cird. Comunica in principal pe baza de secretii (similar furnicilor). Unii le zic feromoni. Tipii zic ca aceasta substanta imita secretiile generate de crap cind gasesc mincare, ca sa pape si ceilalti din cird. Afara, cel de crap este folosit in nada si nu pe (in) momeala. Scopul este sa declanseze instinctul de a se hrani. Ca in orice altceva, ce-i mult, nu e bun, asa ca folosind proportiile de pe eticheta nu prea ai succes. De asemenea, daca e mâl pe fund efectul e atenuat drastic. Mai ales daca nu ti-ai scos montura din mâl. Discutiile sunt nenumarate. Dupa ce am invatat si eu cum sa-l folosesc (am scris mai sus) am avut partide reusite. O fi fost Ultrabite-ul, o fi fost intimplarea, habar n-am. Oricum mamaliga aia a lui Gica Chioru e sfinta. In plus, eu mai pun in ea si un sfert de pachet de unt, inainte de a o lasa sa se raceasca.

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 24 Sep 2003 13:54

sugestie:
mergeti cu o asemenea fiola la un laborator de analize (ex. Larex) si cereti o analiza completa si expertiza chimica si veti fi lamuriti pe deplin de componenta minunii X
Nu face ce nu-ti place!

Maverick
new member
Mesaje: 12
Membru din: 06 Ian 2003 12:40
Localitate: Constanta

Mesaj de Maverick » 30 Sep 2003 09:04

"Experienta" mea cu Ultrabite in cuvinte putine: septembrie 2002, Dunare, loc cunoscut si recunoscut pt capturile de crap. Mamaliga "simpla", mamaliga framintata cu Ultrabite. La mamaliga simpla 3 crapi, la "speciala" 2 carasi (unul de 1,2 kg ce-i drept).
Concluzia e a voastra!

Mihai Vasilescu
member
Mesaje: 188
Membru din: 11 Ian 2003 13:43
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Mihai Vasilescu » 30 Sep 2003 12:13

Nu prea se pot trage concluzii din cateva capturi. Nici din una-doua partide. Ultrabite-ul folosindu-l in nada si nu pe carlig, e clar ca zonele in care dai cu si respectiv fara ultrabite sunt diferite. Pentru ca o statistica sa fie valabila si credibila e nevoie de multe "experimente". Pe asta se bazeaza si multi producatori de nade si atractanti, care stiu din start ca pescarilor le e aproape imposibil sa verifice functionalitatea reala a produselor. Din 100 de pescari ce incearca prima oara o nada, 10 au norocul sa prinda bine (nu datorita nadei). Cei 10 vor continua cu nada respectiva si vor mai convinge inca 10. Ceilalti 90 vor fi o parte dezamagiti si alta parte sceptici care totusi mai incearca (ii mai dau o sansa). Si uite asa se face vanzarea. Plus reclama de rigoare!
Fara indoiala ca unele produse sunt bune, dar care anume ... e greu de spus. Poate daca punem laolalta experienta tuturor de pe forum, facem de o statistica. Dar si aici, pot sa apara diversi interesati in vanzarea produselor si sa ne zica cu ce au "prins".
Porumbul si mamaliga sigur merg, ca le-a incercat fiecare!

Scrie răspuns